"Študoval som už veľa parazitických ôs, avšak nikdy som nič podobné nevidel," vyjadril sa jeden z vedcov.
Hmyz spôsobuje vrásky na čelách mnohých z nás. Okrem toho, že je doslova všade, či už v neuprataných kútoch našich obydlí alebo rovno vo vankúši, nám počas aktuálneho leta sťažuje aj spánok. Avšak, vo svete existuje ohromné množstvo najrôznejších odnoží spomenutej skupiny živočíchov a stále sa nachádzajú nové. S ďalším zaujímavým objavom prišli tentokrát vedci z Fínska.
Doposiaľ neznámeho krásavca sa podarilo nájsť v hlbokom amazonskom pralese. Konkrétne kdesi v jeho západnej časti. Do jeho vlhkých a rozľahlých regiónov vstupuje málokto, a preto sme o existencii ďalšieho typu osy netušili. Výskumníci z mesta Turku s juhoamerickými spolupracovníkmi pozorovali a opísali živočícha z rodu clistopyga. Ide o vzácnosť, pretože sa zo spomenutého rodu rozlišuje len okolo 30 jednotlivých druhov.
Vedci zistili, že samičky novoobjavenej osy s názvom Clistopyga crassicaudata vyhľadávajú pavúčie nory, kde následne vpichnú svoje dlhé a hrubé žihadlo do tela obete a omráčia ju prudkým jedom. Ten pavúka paralyzuje a po znehybnení do neho samička nakladie vajíčka. Poprípade ich kladie rovno do pavúčich vajíčok. Obete potom slúžia ako jednoduchý zdroj potravy pre rodiace sa potomstvo.