Fungovanie mozgu je pre vedcov dodnes obrovským otáznikom.
Zistiť, čo sa s ľudským vedomím deje po smrti, túžime už celé storočia. A aj keď náš pohľad na vec ovplyvňujú všemožné kultúry, stále nedokážeme povedať, kde sa po skončení života ocitneme. Kanadským doktorom sa však podarilo spozorovať nezvyčajnú mozgovú činnosť aj po klinickej smrti pacienta. Ich postrehy inšpirovali vedcov z University of Ontario, ktorí na tému publikovali niekoľko výsledkov a vyzerá to tak, že po smrti mozog neprestáva fungovať, aspoň na kratšiu dobu.
V priemere desať minút po klinickej smrti človeka sa mozog nachádza v zaujímavom stave, ktorý by sme mohli prirovnať napríklad k veľmi hlbokému spánku. Doteraz sa predpodkladalo, že všetka mozgová aktivita skončí približne minútu po smrti. Vedci však ešte desať minút po smrti boli schopní zaznamenať takzvané delta vlny, mozgové vlny signalizujúce fungovanie tohto orgánu.
Človek síce zrejme tých desať minút po smrti pri vedomí nie je, no existuje tu otázka, či by sa nejakým spôsobom nemohol prebudiť a doslova by tak vedel, že je mŕtvy. Všetko tak prináša aj etické problémy, napríklad ohľadne eutanázie. Niektoré z chemikálií by napríklad mohli "umieranie" z pohľadu mozgu narušiť.