Sobota 17. 3. 2018 meniny má Ľubica

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
zdroj: Pexels

Fajčenie marihuany zvyšuje u tínedžerov šancu vzniku psychózy. Detailná štúdia potvrdila prepojenie medzi mysľou vo vývine a kanabisom

Marihuana dokáže ľuďom v mladom veku potenciálne spôsobiť menšie či väčšie problémy.

13. marec 2018, 18:55

Marihuana dokáže ľuďom v mladom veku potenciálne spôsobiť menšie či väčšie problémy.

Po celom svete sa postupne marihuana vynára z dlhoročného tabu a viaceré krajiny ju už stihli aj legalizovať. Pri podobných dôležitých rozhodnutiach je potrebné zobrať do úvahy všetky argumenty z jednej aj druhej strany, pričom zaujímavo sa na problematiku fajčenia marihuany pozerá aj najnovší výskum z fínskej University of Oulo.

 

Štúdia realizovaná v spolupráci s odborníkmi z Cambridgeu bola publikovaná v žurnále The British Journal of Psychiatry a Fíni v nej prišli na niekoľko kľúčových zistení. Na viac ako 6000 dobrovoľníkoch pozorovali od 15. narodenín do 30. narodenín účinky marihuany a aktívnych látok, ktoré sa v nej nachádzajú, pričom výsledky hovoria jasnou rečou.

 

Fajčenie marihuany zvyšuje u tínedžerov šancu vzniku psychózy. Detailná štúdia potvrdila prepojenie medzi mysľou vo vývine a kanabisom

 

Vedci prišli na to, že čím skôr začne človek fajčiť marihuanu, tým väčšie riziko skoršieho vzniku psychózy sa v jeho prípade objavuje. Aj keď v minulosti bola väčšina dôkazov o vplyve fajčenia marihuany na vznik psychózy založená na korelácii, po skúmaní dlhodobých vplyvov sa odborníci čoraz viac prikláňajú na stranu kauzality. Štúdia v praxi zistila, že adolescenti, čiže mladí ľudia, sú náchylnejší na vznik psychózy najmä z dôvodu, že sa ich myseľ neustále vyvíja. Vplyvy fajčenia marihuany preto vedia byť zosilnené ako v prípade starších ľudí.

 

Odborníci z tímu prízvukujú, že mladí ľudia by v ideálnom prípade nemali fajčiť marihuanu vôbec a už v žiadnom prípade každý deň. Výsledok dokonca hovorí o tom, že stačí marihuanu fajčiť čo i len päťkrát na to, aby sa riziko psychózy zvýšilo. Aj jednotlivé krajiny preto musia dbať na dôsledné regulácie, aby sa marihuana dostávala len ku zákazníkom, pre ktorých nepredstavuje žiadne potenciálne nebezpečenstvo. 

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia10 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
10 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Hyena13. marec 2018, 20:04

Poznam osobne takeho cloveka.....

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Giuseppe13. marec 2018, 20:19

Mne skôr príde zaujímavé ako refresher stále tlačil články o tom aká je tráva super a zrazu toto. Čo ste zmenili vedenie?

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
bananovykolac13. marec 2018, 20:57

Možno len chcú ukázať aj odvrátenú stranu. :) Rovnako ako aj alkohol má preukázateľné negatívne účinky, tak aj marihuana a všetko ostatné.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Giuseppe13. marec 2018, 22:00

Problém je ten že z Čiech sa vozia indoory nahnojené všelijakými hnusobami aby toho mali veľa. Tie idú potom do mozgu a čo z toho môže vzniknúť keď nie prepatá hlava...

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
TvojaBabka14. marec 2018, 12:09

""Viete ako, tak vám poviem, mne to neškodí, mne to prospieva..."

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
tatkomatko13. marec 2018, 19:39

Toto nie je pravda, Benco povedal, že marihuana je liek, a on sa teda vyzná.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Michal Toman15. marec 2018, 12:12

Slovo PSYCHÓZA je víc než hodně zavádějící, netvrdím že marihuana nemůže způsobovat psychózu, tu způsobuje, ale je zapříčiněna vlivem okolí a systémem. PSYCHÓZA má spoustu projevů, například sluchové halucinace. Celé roky se stýkám s lidmi co užívají marihuanu, ale žádný nikdy neslyšel hlasy v jeho hlavě, aspoň né nikdo kdo by netrpěl psychózou už předtím. Tím dalším projevem (to je ten který marihuana způsobuje a vědci ho nechtěli upřesnit protože jak brzi zjistíte sami, ví kde je zakopaný pes, proto ten obecný název PSYCHOZA) je to stav kdy máte pocit že vás někdo sleduje ... To je zcela normální, marihuana zostřuje vnímají, zvuky jsou blíž, stíny jsou pohyblivější. Vzpomeňte na chvíle kdy jste užívali alkohol jako nezletilí, pokaždé jsme měli strach že je za rohem policajt co vás chytne, pak vám bylo osmnáct a tenhle strach najednou zmizel a vy jste se s klidem mohly uchlastat, protože vaše psychóza podmíněná systémem zmizela. Jak jsme řekl psychóza tedy pocit že vás někdo sleduje a pronásleduje způsobeny marihuanou je jen proto že systém ji zakazuje a vy podvědomě máte strach že za to můžete být trestáni. Řešení? Legalizujte a psychózy zmizí jakou mávnutím biče nad hlavami našich utlačitelů.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
VedToSomJa14. marec 2018, 12:47

a čo takto článek o rizikách chlastaná alkoholu v mladom veku?
čo takto článek o tom, že človeka skorej dostane do blázinca to uponáhlané prostredí v ktorom vyrastá, než nejaká rastlina????

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Stanley16514. marec 2018, 12:17

neskoro chlapci :/

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
YXY13. marec 2018, 20:12

Teraz už vidím vyjadrenia, že ju netreba legalizovať.:-D

Ak by ju niekto chcel legalizovať, tak ju treba bezpečne regulovať a nie nikdy nepovoliť!

0 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie