Pracovné víza pre vstup na Nový Zéland dostane zo Slovenska ročne len 100 ľudí. Medzi nimi bol aj Jano.
Jedného dňa sa jednoducho zbalil a odišiel na druhý koniec sveta. Odišiel síce presvedčený o tom, že chce zažiť novú výzvu, no také jednoduché to nebolo. Jano v rozhovore pre Refresher porozprával o tom, ako sa mu podarilo odísť a pracovať práca na Novom Zélande.
- Čo všetko musíš splniť, aby ťa vôbec pustili na Nový Zéland.
- Aká bola práca na marihuanovej farme.
- Koľko dokázal Jano prácou na novozálandských farmách zarobiť.
Nový Zéland je od Slovenska vzdialený takmer 18-tisíc kilometrov a cesta tam môže zabrať so všetkým aj dva dni.
Navyše tam je obmedzený vstup do krajiny pre ľudí, ktorí tam chcú ostať dlhšie a pracovať. Ako potvrdil Jano, víza na rok dostane každoročne len 100 ľudí zo Slovenska.

„Žiadosť o víza na Nový Zéland som podal mesiac pred 3-timi .narodeninami, pričom práve dovŕšenie 36 rokov života je horná hranica, keď sa o to môžeš uchádzať, čiže som to spravil v posledný možný mesiac,“ načal Jano o tom, ako sa začala jeho novozélandská kapitola.
Rodák z Bardejova strávil na Novom Zélande s prestávkou jeden rok. Prišiel, kúpil si auto za pár tisíc eur a následne v ňom takmer celý rok žil. Pracoval na farmách, kde oberal, prípadne obhospodaroval čerešne, jablká, kravy, hrozno, kiwi či dokonca marihuanu.
Prečo Nový Zéland?
Už keď som sa ako mladý v škole učil po anglicky, boli v knihách fotky z Nového Zélandu, veď to poznáš, krásna príroda, nepoznané veľmi vzdialené miesto, lákalo ma to.
Ako je to teda s tými vízami?
Slovensko má na Nový Zéland limit 100 miest ročne a hlási sa cez 1 000 ľudí. Funguje to na princípe, že kto prvý príde, prvý berie. Skúšal som to ešte niekedy dávno, no vtedy to nevyšlo. Mám známeho, ktorý to skúšal na šesťkrát a ani raz to nevyšlo.
Ako funguje to prihlasovanie?
Otvorí sa prihlasovací systém a začne sa "boj" o miesta. Stane sa, že po pár minútach systém spadne, pretože je preťažený. Vyplníš údaje, zaplatíš poplatok približne 200 eur a potom čakáš na schválenie. Ja som mal asi šťastie, pretože som sa tam prihlásil ešte o pár minút neskôr a napriek tomu mi to vyšlo. A ak ťa vyberú, tak máš rok na to, aby si to využil a odišiel.
A bol si tam rok v kuse?
Bol som tam 9 mesiacov vkuse, potom pár mesiacov doma a naspäť na 3 mesiace. Ak pracuješ v poľnohospodárstve, môžeš si ešte o tri mesiace predĺžiť pobyt, čo som teda využil, keďže na zberoch a farmách som vlastne robil celý čas.
V Refresheri sa venujeme aj Slovákom, ktorí cestujú či majú v zahraničí zaujímavý životný príbeh. Prečítaj si o Samovi z Kolumbie či Matúšovi z Bruneja. Tento obsah vzniká aj vďaka predplatnému Refresher+, ďakujeme za tvoju podporu.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko peňazí musíš mať na účte, aby ťa pustili na Nový Zéland.
- Ako jednoducho si kúpil na Novom Zélande auto.
- Aká bola práca na farme s marihuanou.
- Či si mohli z farmy niečo vziať a ktorý národ najviac "kradol"
- Koľko sa dá touto prácou zarobiť.
- Ako riešil vzťahové záležitosti, keď rok býval a spal v aute.
- Prečo bola tamojšia gastronómia na slabej úrovni.