Utorok 22. 5. 2018 meniny má Júlia, Juliana

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
zdroj: Pixabay

Alkohol poškodzuje mozog oveľa viac ako marihuana, zistila štúdia z americkej univerzity. Na viac ako 1000 účastníkoch sa vplyv jasne ukázal

Nový výskum sa zameral na jednu zo základných otázok.

13. február 2018, 17:07

Nový výskum sa zameral na jednu zo základných otázok.

Negatívny vplyv alkoholu na ľudský organizmus odhalili odborníci už pred desiatkami rokov, ale aj napriek čoraz väčšej popularite marihuany a jej následnej legalizácii v mnohých štátoch neexistuje výskum, na ktorého záveroch by sa vedela zhodnúť väčšina expertov a priniesol by definitívne poznatky.

 

Výskumníci z University of Colorado Boulder v spolupráci s CU Change Lab preto chceli začať od základov, a tak sa pustili do porovnávania vplyvu alkoholu a marihuany na ľudský mozog. Problémom v minulosti bol fakt, že pri štúdiách marihuany prišiel každý expert s rozdielnym záverom o tom, ako jej aktívne látky vplývajú na jednotlivé časti mozgu, a práve preto výskumníci z Colorada začali inak.

 

Náš mozog obsahuje dva základné typy tkanív, pričom prvý z nich sa nazýva sivá hmota a druhý zase biela hmota. Sivá hmota predstavuje jednotlivé súčasti mozgu a biela hmota zase predstavuje spôsob, ako medzi sebou súčasti komunikujú. Štúdia preto zobrala viac ako 1000 účastníkov v rôznych vekových kategóriách a s rôznym pozadím pri užívaní alkoholu a marihuany, vďaka čomu zistila, že alkohol má na sivú aj bielu hmotu nášho mozgu oveľa horší vplyv ako marihuana.

 

Pitie alkoholu podľa štúdie spôsobovalo u účastníkov zmenšovanie sivej hmoty a narušovanie celistvosti bielej hmoty a to najmä u dlhodobých užívateľov, avšak pozorovanie mozgu užívateľov marihuany ukázalo žiadny alebo minimálny vplyv na jednu či druhú hmotu. Spoluautor a profesor Kent Hutchinson objasnil, že aj keď môže mať marihuana na človeka negatívny vplyv, nie je ani zďaleka taký veľký ako pitie alkoholu.

 

Výskumníci pritom nezáchadzajú k tvrdeniam, že marihuana je zdraviu prospešná, pretože to je objektom skúmania mnohých štúdií, ale prezretie sivej a bielej hmoty ponúklo dobré piliere pre budúce výskumy.

 


Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia12 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
12 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
mongol13. február 2018, 21:19

na 90% veci ktore skumaju vedci je odpoved davno jasna a tych 10% su nepotrebne informacie ktore z ludi robia premudrele mrtvoly

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
medino13. február 2018, 23:27

...ale kdeze nepotrebne informacie, tento clanok iba nahral na strunu vsetkym terajsim ale aj buducim feťošom, ktori doteraz vahali ci si maju zapalit bongo alebo nie. Po tomto clanku uz nemaju co vahat,...proste trava je menej skodliva ako chlast, takze ide sa na to :)

-3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
mongol14. február 2018, 21:51

na to ze si naj*bany si davas na tie ciarky pozor

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Michal3413. február 2018, 20:17

ja sa stale neviem rozhodnúť, preto som zhulakany z oboch :D

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Michal Toman15. február 2018, 11:31

Jakkoliv přesvědčivé důkazy o tom, že marihuana by měla být legální a alkohol ilegální nemohou byt díky Dunning-Krugerovu efektu efektivní. Chce to jen trpělivost a čekat na společnost, která díky své vyšší inteligenci, než je ta současná, nebude uvězněna ve výše zmíněném D-K efektu.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
odstránený používateľ15. február 2018, 9:37

Možno je alkohol škodlivejší čo sa týka huntovania tela po fyzickej stránke, ale väčší bordel v lebeni vie napáchať tráva...taký bad trip môže u niekoho vyvolať bárčo od úzkosti cez paranoie až po schizu. A krávoviny typu, jeho chyba mal vedieť kedy má dosť, takisto ako to dokážes prehnať s chlastom tak vieš to prehnat aj s trávou...navyše dnes húlia 14 roční fagani ktorí ešte nemajú poriadne povedomie ani o tom načo im slúži fanfulík medzi noháma nieto ešte aby mali nejaké elementárne vedomosti o tom aký sú odolný a čo si môžu a nemôžu dovoliť. Každopádne nie som moralista skúsil som bárčo, ale nakoniec som sa predsa len vždy vrátil k tej whisky s ľadom na ktorú sa môžem spoľahnúť, čiastočne je to kvôli tomu lebo od istého času neznášam ten pocit pri tráve, keď nie som úplnym pánom svojej hlavy...ten kvôli ktorému väčšina ľudí huláka. Alkohol dáva aspoň ilúziu toho že som stále pánom situácie:D

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Michal Toman15. február 2018, 11:33

Právě ses dočetl že alkohol je potencionální mozkožrout a tvá odpověď je, že alkohol ničí tělo ale ne mozek? Udělej něco pro svou už tak nízkou inteligenci a nepíj už to!

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
odstránený používateľ15. február 2018, 11:59

Čítaj s porozumením ty vemeno, nikde som neodlúčil mozog od tela ani som nepovedal, že alkohol je vitamínová bomba. To že považujem za menšie zlo alkohol je môj osobný názor, ty si to šľahaj kľudne aj do vény a vôbec rob si čo chceš vo svojom volnom čase ty filozof.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Yolo13. február 2018, 20:09

to je pekné že zistili ale poznám ludí čo vlajú niekolko rokov a čo niekolko rokov pijú. tí čo vlajú sú spomalený a niektoré veci im nedopínajú. tí čo pijú no tí sú všetci ostatní, relatívne normálni - ludský organizmus si za tie tisícročia na alkohol asi zvykol. ale osobne nepijem
peace

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
danone14. február 2018, 19:20

Pockaj za par rokov a potom uvidis ako chlast dokaze rozobrat cloveka. Ja sam som dlho chlastal a poznam mnoho odstrasujucich pripadov. A trava tiez nie je uplne ok. Mnoho ludi po rokoch prestane, pretoze zacnu mat divne stavy. Tiez ich poznam dost, vratane znamych osobnosti ktore to tvrdia.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Rado Hryc13. február 2018, 22:17

Vies, ide o to, ze ti co hulia vacsinou hulia denne zatial co ti co piju, piju len cez vikend, mozno to bude tym

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Dandy14. február 2018, 7:59

keby každý deň pijú tak sú na tom oveľa horšie, stačí ísť do nejakej dedinskej krčmy a uvidíte tam veľa notorikov v oveľa horšom stave než sú huliči

1 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie