Nielen rastliny sa geneticky modifikujú. Prirodzene sa meníme aj my.
V poslednej dobe je veľké množstvo pozornosti venované genetike, práve vďaka geneticky modifikovaným predmetom, predovšetkým rastlinám. Paradoxne, aj niektoré živočíchy predchádzajú modifikáciami a jedným z nich je samozrejme aj človek, aj keď treba spomenúť, že náš vývoj je vo väčšine prípadov prirodzený a často zaň môže dokonca samotná evolúcia.
Niektoré časti nášho tela sú totiž doslova geneticky zmutované, no ani si to neuvedomujeme, pretože nimi disponuje snáď každý jeden človek na tejto planéte. Jednoducho, považujeme to za úplne prirodzené. Jedna z mutácií, ktorá nás ovpylvňuje na dennodennej báze, je schopnosť piť mlieko.
Asi pred desaťtisíc rokmi začali Európania zdomácňovať zvieratá a práve vtedajšia mutácia v géne MCM6 im umožnila produkovať špeciálny enzým - laktázu. Práve ten dokáže rozkladať hlavnú zložku mlieka, laktózu. Bez neho by sme sa z kravského mlieka otrávili.
V okolí úst zostaneme aj naďalej a tentokrát sa pozrieme na zuby múdrosti. Tie sa nám spájajú zvyčajne s nepríjemnými a bolestivými zážitkami. Osmičky si mnoho z nás dáva vytrhnúť a v podstate ich ani nepoužívame.
Kedysi nám slúžili na drvenie najtvrdšej potravy, no keďže je dnes potrava omnoho mäkšia, prispôsobuje sa tomu aj ľudské telo. Asi 40 % Aziatov, 45 % Inuitov, 10 až 25 % bielych Američanov i Európanov a 11 % černochov žije minimálne bez jedného zubu múdrosti.
Genetickú mutáciu môžeme zjastriť aj vtedy, keď sa jednoducho pozrieme druhému človeku do očí. Ako určite vieš, farbu našich očí určuje množstvo pigmentu a to zasa určuje genetika. Medzi základné farby dnes patrí modrá a hnedá, no kedysi sa o tieto veci naša DNA nemusela starať, keďže mal každý len hnedé oči.
To bolo asi 8 000 rokov dozadu, no odvtedy sa výrazne zmenil zodpovedný gén OCA2 a prísun či nedostatok pigmentu v očiach vytvoril modrú farbu a tým aj všetky ďalšie variácie.
Presuňme sa teraz na vrchol hlavy, kde má mnoho ľudí ryšavé vlasy. Teda, mnoho - ohnivou farbou sa môžu pochváliť len približne štyri percentá ľudí na celej planéte a ako si už mohol uhádnuť, aj v tomto prípade ide o genetickú mutáciu. Tu je však dôvod nejasný.
Ryšavé vlasy má na svedomí recesívny gén, ktorý podľa mnohých jednoducho nie je schopný ďalej prežiť, iní zasa tvrdia, že sú človeku ryšavé vlasy v aktuálnych podmienkach zbytočné. Tak či onak, ryšavá farba vlasov je opradená poriadnym tajomstvom.