Streda 23. 5. 2018 meniny má Želmíra

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
zdroj: commons.wikimedia.org/Sajid213

Koľko otrokov pre teba pracuje? Webová stránka ti za pár minút vypočíta, koľko ľudí drie na tvoj životný štandard

Pred problémom novodobého otroctva by nikto nemal zatvárať oči.

24. november 2017, 12:32

Pred problémom novodobého otroctva by nikto nemal zatvárať oči.

Ak máš kde bývať a čo jesť, už teraz si bohatší ako milióny ľudí na tejto planéte. Ak si okrem toho môžeš dopriať aj exotickejšie jedlo, každý deň si vyberať z množstva tvojho oblečenia, vlastníš smartfón aj notebook, už teraz si môžeš povedať, že máš istý životný štandard. Pre civilizované krajiny je to niečo tak samozrejmé, že si väčšina z nás ani neuvedomuje, koľko ľudí naň v skutočnosti drie v ťažkých podmienkach. Vrátane detí. No moderná spoločnosť, v akej žijeme, nie je len o konzume, ale aj osvete, aby sme si tento problém uvedomili a mohli s tým niečo robiť. Na to snaží upozorniť aj organizácia Slavery Footprint. Už dávnejšie spustila zaujímavú a pre niekoho kontrovezrnú, no zároveň zmysluplnú interaktívnu kampaň. Jej súčasťou je aj akási kalkulačka toho, koľko ľudí v skutočnosti drie na to, aby sme my ostatní žili na úrovni.

 

Koľko otrokov pre teba pracuje? Webová stránka ti za pár minút vypočíta, koľko ľudí drie na tvoj životný štandard

 

Na stránke slaveryfootprint.org to môžeš zistiť takmer okamžite. Stačí, ak sa priznáš, v akých podmienkach bývaš a čo všetko máš k dispozícii. Web sa postupne pýta na to, koľko oblečenia, elektroniky, drogérie či športových potrieb máš doma, ale aj na to, či si zvykneš dopriať exotické ovocie, orechy, morské plody či mäso. Následne podľa toho zistíš, koľko otrokov sa podieľa na tvojom životnom štandarde a koľko ich je potrebných na výrobu konkrétnych tovarov. A aj keď nevlastníš auto, dom či veľa elektronických zariadení, sa toto číslo dokáže vyšplhať aj na viac ako 60 otrokov na hlavu.

 

Výsledné číslo ale nie je alfou a omegou celej kampane. Tá nechce moralizovať ani vyvolať v ľuďoch pocit viny. Skôr len umožniť to, aby sme sa nad týmto svetom a našimi skutkami zamysleli. Ak kvôli nej niekto obetuje kúpu ďalších a ďalších podobných džínsov, aké už má v skrini, a jedlo z chladničky zbytočne nevyhodí, je to aspoň malá výhra. A prísľub toho, že to s nami nakoniec nemusí byť až také zlé. 

 

Koľko otrokov pre teba pracuje? Webová stránka ti za pár minút vypočíta, koľko ľudí drie na tvoj životný štandard

 

Nejeden človek sa však nad samotným slovom otrok pozastaví. Veď otroctvo je predsa zakázané, v civilizovanej spoločnosti nemá čo robiť. A predsa sa nás týka viac, ako by sme si želali alebo vôbec vedeli predstaviť.

 

Práve preto chce americký web Slavery Footprint na túto problematiku upozorniť. Otroctvo chápe ako to, koľko ľudí, vrátane mužov, žien či detí, pracuje v hrozných, teda otrockých, podmienkach v tých najchudobnejších a rozvojových krajinách. Ich práca stojí za tým, aby sme si mohli vyberať z toho, čo si obliekame, akú elektroniku používame a aké jedlo si doprajeme. Žiaľ, až znepokojivo často je to práca ľudí vtiahnutých do nútenej či detskej práce. V zlých podmienkach a za almužnu.

 

Koľko otrokov pre teba pracuje? Webová stránka ti za pár minút vypočíta, koľko ľudí drie na tvoj životný štandard

 

Kampaň a samotný web vznikol v spolupráci s americkou vládou a organizáciou Made in Free World ešte v roku 2011. Lenže aktuálna je stále, rovnako ako problém novodobého otroctva. Preto by pred ním nemal nikto zatvárať oči, týka sa totiž všetkých bez ohľadu na to, ako ďaleko žijú od krajín, kde sa s pracovníkmi zaobchádza otrasným spôsobom.

 

Našťastie, pribúda ľudí, ktorí sa rozhodli nakupovať len férovo, od lokálnych vyrobcov či dizajnérov, nepodporovať mašinériu masovej výroby. Aj to je jedna z ciest, ako proti tomu bojovať. Ďalšia pracuje s projektom na medzinárodnej úrovni. Je ním program vedený Medzinárodnou organizáciou práce a  ďalšími organizáciami  a partnermi s názvom 50 for Freedom. Cieľom tohto programu je presvedčiť najmenej 50 krajín, aby do konca roku 2018 ratifikovali Protokol o nútených prácach. Podporiť ho svojím podpisom môže každý. Je tak aj v tvojich rukách, či prispeješ ku skoncovaniu s moderným otroctvom. V pasci nútených prác sa podľa programu 50 for Freedom totiž nachádza 25 miliónov ľudí, v skutočnosti ich však môže byť oveľa viac. 

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia19 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
19 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Tenčovaspochováá24. november 2017, 14:22

nie sme všetci otrokmi niekoho ? len niektorí otroci sa majú lepšie

5 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi24. november 2017, 16:21

v podstate mas pravdu... lebo kazdy niekomu zodpoveda, ci v praci alebo neikde inde...

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Pavel Láník25. november 2017, 12:23

Pro mě maká jen 29 ... Jsem hodně zklamanej :D

Jinak je to samozřejmě naprostá ptákovina financovaná nějakou neziskovkou co zas musí ukázat jak jsme my vlastně příšerně špatní a že by jsme tu měli asi jíst jen kořínky a chodit oblečený v pytlích od brambor ...

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
martina.valesov25. november 2017, 19:36

Mohla bych se zeptat, jak jste se to dozvěděl? Odkaz v článku mi nefunguje a nikde jinde jsem nenašla.. Děkuji

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Kamil Střihač25. november 2017, 15:26

To je zas blbina...zas nám někdo musí nasouvat jak se máme dobře.těmito parametry bych životní ůroveň rozhodně neposuzoval.Jen karma určí v jaké části světa se narodíš.

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
khokhot24. november 2017, 23:07

najväčšia pixovina čo som za poslednú dobu čítal... apelovať na ľudí aby si kúpili o jedny rifle menej alebo aby nevyhodili zvyšky jedla... ved práve vdaka konzumnému životu západniarov majú aspoň tú almužnu čo majú, a útočiť im na svedomie že to oni môžu za to ako sa nejaký nenažraný podnikateľ správa k svojím zamestnancom na druhom konci sveta.... vitajte v kapitalizme...

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Tarzan Zhor25. november 2017, 22:18

Pro mě jich prej maká 10, ale devět z nich je zrovna opřená o lopatu :D

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Ladislav Koloničný25. november 2017, 19:00

Majitelé, šéfové, manažeři, dovozci, obchodníci, vlády zemí s "otroky".... všichni chtějí kapitalisticky zbohatnout, ale aby byl výrobek levný - musí jej někdo VELMI levně vyrobit.
Asi by mohli "otroci" dostat více zaplaceno, ale to by bohatým zbylo méně

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Pavel Nezval25. november 2017, 18:35

Pokud já dřu ve fabrice od nevidím do nevidím a dostanu každý měsíc almužnu, která se nedá označit mzdou, tak je těžce uvěřitelné, že by někdo dřel na mě. Navíc i když jsme žili v tzv. "totalitě", tak každý měl kde bydlet, co jíst... A ještě jsme vyváželi do Ruska spoustu výrobků na kila za symbolické ceny. A nikdo nám nedal nic zadarmo. Jejich definice toho, na koho dřou otroci je tedy k smíchu. Ano jsou na zemi lidé, na které dřou otroci, ale myslím, že v našem státě by spousta lidí v globálním měřítku byla označena právě za ty otroky, kteří dřou na ostatní.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
jazdimnaferrari24. november 2017, 16:37

67... ale vraj aj jeden je vela, tak neviem..

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
TvojaBabka24. november 2017, 17:51

Mne vyšlo 16, zaujímalo by ma koľko má priemerný američan.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
jazdimnaferrari24. november 2017, 23:44

16? ku*va mal by som nad sebou popremyslat...

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
macourek26. november 2017, 23:07

Je fakt, že si nežijeme špatně, ale jsme defakto otroci také. Musíme celý život tvrdě pracovat zrovna jak ti otroci. Z otrocké práce žijí jiní daleko bohatší národy a státy.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Vicca Widmanová25. november 2017, 18:20

Oni otroci na nas a my zase na nikoho jineho je to stale dokola jen je rozdil v tom ,ze se mame o trochu lepe nez oni -par nejbohatsich rodin vede cely svet aby lide na ne makali ,i kdyz se to nikomu nezda ,ale je to pravda -samozrejme v EU -je trochu jiny standart zivota ,nez v Asii napriklad,ovsem princip je stejny -tak ze otroci vsech zemi spojte se hihihi

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Wendy Leigh25. november 2017, 15:51

Poté co stránce poctivě přiznáš čeho si dopřáváš, ale hlavně co máš, budeš zařazen do registru zda stojíš za vykradení nebo ne imbecile blbej, co všem vykecáš i to, jestli máš novej fén a vři LCD televize v bytě, což by jinak zloděj nevěděl ...

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
RucieHorá25. november 2017, 12:59

Je dobré o tom mluvit. Omylem jsem ale klepla u hodnocení na odpad,nelze vzít zpět. Tak tedy článek výborný

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Petr Tenkrat25. november 2017, 10:28

A kolik těch otroků bude bez jakýchkoliv příjmů, když to nebudeme kupovat?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
macourek26. november 2017, 23:09

Oni hlavně dostanou almužnu a o zisk se dělí ti co jen kšeftují!

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi24. november 2017, 16:21

vsetko je to o ludoch.

0 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie