Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
17. októbra 2017 o 18:49
Čas čítania 0:00
Radka T.

Vedci po prvý raz pozorovali zrážku neutrónových hviezd. Vytvorila 10-krát viac zlata, ako je na Zemi

ZAUJÍMAVOSTI VESMÍR
Uložiť Uložené

Vedcom sa po prvý raz podarilo pozorovať svetelné a gravitačné vlny vytvorené jednou udalosťou.

Vesmír je plný záhadných javov presahujúcich hranice ľudského chápania, ktoré sa darí vedcom postupne odhaľovať a veľkolepo vďaka tomu informovať aj laickú verejnosť. Za nebývalý objav, ktorý spúšťa novú éru astronómie, označili  kolíziu dvoch neutrónových hviezd, informovalo CNN. Neutrónová hviezda je vesmírny objekt, ktorý vznikne po výbuchu supernovy.

Astronómovia sa stali po prvý raz svedkami udalosti, keď sa im podarilo zachytiť signál zo zrážky neutrónových hviezd, ktoré boli od nás vzdialené 130 miliónov rokov. Svetelné aj gravitačné vlny z výbuchu dokázali zaznamenať na gravitačno-vlnovom observatóriu LIGO. Podľa vedcov je fakt, že sa podarilo pozorovať gravitačné aj svetelné vlny vytvorené jedinou udalosťou, nielen historickou, ale aj vzrušujúcou udalosťou.

 

A post shared by Albert Einstein (@alberteinstein) on

Gravitačné vlny boli prvý raz spozorované už pred dvomi rokmi, no boli výsledkom kolízie dvoch čiernych dier. Tie však nevydávajú svetlo, a tak nemohli poskytnúť žiadnu veľkolepú svetelnú šou. Avšak zrážka neutrónových hviezd, ktoré vytvárajú rovnaký typ vĺn vrátane svetla, umožnila vedcom skúmať gravitačné vlny novým spôsobom. Zistili, že svetlo a gravitačné vlny cestujú rovnako rýchlo, čo im pomôže pri meraní rýchlosti rozširovania vesmíru.

Odporúčané
Ak si milovník vesmíru, v Brne je miesto pre teba. Pozri si, ako vyzerá štúdium kozmických technológií a kde sa môžeš uplatniť Ak si milovník vesmíru, v Brne je miesto pre teba. Pozri si, ako vyzerá štúdium kozmických technológií a kde sa môžeš uplatniť 11. januára 2024 o 9:00

Pozorovanie sa uskutočnilo ešte v noci zo 17. na 18. augusta, pričom jav zachytili pozemné aj vesmírne teleskopy. Táto udalosť patrila medzi najpozorovanejšie a najaktuálnejšie, spolupracovalo na nej 70 inštitúcií a trvalo niekoľko týždňov, kým sa o nej oficiálne prehovorilo. Napokon sa tak stalo v októbri na konferencii Európskeho južného observatória.

Výsledkom kolízie bol ešte jeden fascinujúci jav. Podľa vedcov sa po vesmíre vďaka tomu rozprášili pozostatky ťažkých kovov, hlavne zlata, úranu či platiny. Len zlata a úranu mala zrážka vytvoriť desaťnásobne viac, ako je na celej našej planéte. Vďaka tejto zrážke sa tak zároveň podarilo odhaliť tajomstvo toho, ako vznikajú ťažké kovy vo vesmíre.

Domov
Zdieľať
Diskusia