Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 7. 12. 2019 meniny má Ambróz

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Filmy a Seriály - Recenzie
31
Jakub Hvozdovič
31. august 2017, 15:04

Ako sa z perfektného Game of Thrones stala nemastná-neslaná, predvídateľná a nelogická telenovela (Recenzia)

Prišiel moment finálneho verdiktu a zarytí fanúšikovia si už môžu brúsiť klávesnice.

Jakub Hvozdovič
31. august 2017, 15:04
Ako sa z perfektného Game of Thrones stala nemastná-neslaná, predvídateľná a nelogická telenovela (Recenzia)
Zdroj: HBO
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
31
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Siedma séria najepickejšieho a najznámejšieho seriálu súčastnosti je za nami a vy už tušíte, čo po nej musí nasledovať. K všetkým predchádzajúcim sériám (s výnimkou tej 6.) by som s radosťou pripísal ďalší superlatív, ako napríklad perfektný, skvelý či úžasný. V tomto prípade by som však iba klamal, a to nie len sám seba, ale aj všetkých vás, čitateľov. Je jasné, že už týmto úvodom si na seba pletiem bič obrovských rozmerov, no popravde mi je to vcelku jedno. Nie preto, že by mi ako recenzentovi nezáležalo na spätnej odozve. Skôr preto, lebo som rozhorčený a nemôžeme niečomu pripisovať body len preto, že je to veľkolepé a obľúbené. Bez dlhšieho rozkecávania... Z milovaného Game of Thrones sa v jeho poslednej sedmičke epizód stala nudná záležitosť plná fillerov, účelných nelogickostí, zlého scenára a čudesných momentov. Ako to vôbec niekto mohol dopustiť?

 

Ako sa z perfektného Game of Thrones stala nemastná-neslaná, predvídateľná a nelogická telenovela (Recenzia)

 

Na túto otázku vám nedokážem dať presnú odpoveď, lebo tá snáď ani neexistuje. Došiel showrunnerom dych, alebo sa proste iba prestali snažiť? Je šanca, že sa v zákulisí vyskytli problémy, o ktorých nevieme? Je na vine to, že im chýba pevná predloha Georga R. R. Martina? Ja si myslím, že trocha z každého a opäť poriadny kusisko z toho posledného. Je totiž až zarážajúce, koľko sprostostí dokázali v poslednej sérii vyprodukovať s pocitom, že im to fanúšikovia ospravedlnia. Bohužiaľ. Ho*no posypané zlatom prekukol každý kritickejší divák a ničomu nepomáha ani očividne povrchný fan service, zakrývajúci dieru po akomsi srdci, ktoré Game of Thrones držalo dlhé roky na mainstreamovom vrchole.

 

Seriál plný skvelej charakterovej šedosti, zákernosti, machiavellizmu, nečakaných zvratov a výrazných dejových posunov sa tak pretransformoval na akýsi pokus o nájdenie zašlej slávy v podobe nepochybne drahých a vizuálne pekných, no príbehovo bezvýznamných bitiek (Lannisterovská armáda vs. Drak), otupovaní postáv (Littlefinger) či účelných trópov (snáď všetko od Eurona až po magické teleporty). Spätne si dokonca čítam spôsob, akým sú písané uvoľnené spoilery a dostávam veľmi zvláštny pocit, že rovnako napísanými opornými bodmi disponovali aj tvorcovia. Keď totiž dokážete okolo jedného zásadného momentu vybudovať 45 minút vaty, asi ste veľa podrobných informácií nepobrali. Aby však recenzia neznela príliš abstraktne, poďme sa na celú sériu pozrieť ešte viac z blízka.

 

Ako sa z perfektného Game of Thrones stala nemastná-neslaná, predvídateľná a nelogická telenovela (Recenzia)

Úvod nepriniesol nič atraktívne, no vyslovene sa nehneval snáď nikto z nás. Rešpektoval som, že postavy treba po veľkých presunoch rozmiestniť a nastaviť im akýsi smer ich character arcu. Povedal som si, že je to okay a poslušne čakal na epizódu s poradovým číslom dva. Tá sa však už od začiatku rozbehla veľmi čudným smerom. Po rozhovore Daenerys s Varysom (spochybňovanie jeho vernosti) som začal mať pocit, že niekoho pri písaní scenára asi skutočne tlačil deadline, a tento pocit ma už neopustil. Čo ďalej? Čudesná sex scéna, ktorá v konečnom dôsledku nemala absolútne žiaden význam, stretnutie s Nymeriou, ktorú sme nevideli 4 sezóny a teraz má pôsobiť pre divákov ako nejaká citová metafora pre život Arye, Samove liečenie Joraha z grayscaleu a v neposlednom rade útok na flotilu Greyjoyovcov. Jednotlivé scénky síce mali potešiť zarytých fanúšikov, ale omnoho viac ako sex nepodstatného eunucha by som uvítal rozvitie postavy Eurona. Preboha, veď je to po dlhej dobe konečne nechutne charizmatická postava, ktorá jednoznačne mieša kartami. Bude z neho iba dvojrozmerná scenáristická barla, ktorá tvorcom pomáha vyrovnať sily?

 

Veruže áno. O tom sme sa totiž presvedčili neskôr, keď najprv odovzdal Cersei zajatcov a neskôr pri Casterly Rock postavil do patovej pozície armádu Unsullied. Náznak akéhosi príbehu postavy? Žiaden. Jon sa následne konečne stretol s Daenerys, Sansa s Branom a nám neostávalo nič iné, ako zmätene vraštiť čelo. Je pravda, že odchod staručkej Olleny zo scény bol naozaj štýlový, ale seriál v tomto momente stále postupoval rozbehovacím štýlom. Úprimne som čakal, že ďalšia časť ma konečne uspokojí. Bitka epickejšia ako Battle of Bastards? Sem s ňou. Game of Thrones síce nie je primárne o bitkách, no musíte uznať, že už dávno sme nemali lepší pocit, ako keď Jon skoncoval s krutovládou Ramseyho. Tá zo štvrtej epizódy?

 

Opäť pekne natočená záležitosť pre každého, kto si potrpí na dráčikov, no aby to aspoň trocha emočne konkurovalo BoB, to v žiadnom prípade. Veľmi rád by som vám povedal, čo ďalšie sa udialo v tejto epizóde, ale úprimne? Nemám potuchy, rovnako, ako si nedokážem spomenúť na to, čo presne sa udialo v epizóde číslo päť. Pamätám si, že tam bolo množstvo stredoškolských intríg na Winterfelli, príprava na výlet za Stenu a opäť hromada nepodstatných dialógov. „Šestka" nám ukázala olympionika Furdíka a Gendryho, fantasy zákony fyziky, teleporty, ale aj jeden z prvých zásadných dejových zvratov, a to ten, že Night King má svojho vlastného draka. Oh, a taktiež Benjena. Ako som mohol na tak „skvelú a dôležitú" postavu zabudnúť. To, že sa na miesto činu dostala bez akejkoľvek logiky a následne bola odprataná ako smradľavá mucha už je vec druhá.

 

Ako sa z perfektného Game of Thrones stala nemastná-neslaná, predvídateľná a nelogická telenovela (Recenzia)

 

Nasledovala finálna epizóda, na ktorú som už defintívne odmietol čakať do tretej hodiny rannej a vôbec ma to nehnevá. Snaha o prímerie priniesla snáď viac facepalmových momentov, ako celá séria dokopy. Začalo to veľmi trápnym rozhovor Hounda a Mountaina, pokračovalo smrťou Littlefingera a končilo to Theonovou bitkou, pri ktorej som sa odmietol pozerať na obrazovku. Na konci sme dostali opäť nejaký ten sexík a konečne sme sa dozvedeli Jonove pravé meno. Na obrazovku vyskočili titulky a mne zišla na um jednoduchá otázka. Čo táto séria vlastne priniesla?. Najzásadnejším momentom bolo to, že Night King má draka a skutočne prekročil stenu. Všetky ostatné dejové linky boli buď urýchlené nechutným spôsobom, alebo totálne zbytočné. 

 

Menujte postavu a ja vám pri drvivej väčšine poviem, čo s ňou bolo zle. Meera Reed? Kto? Varys? Nepodstatný. Littlefinger? Nepodstatný. Jon s Daenerys? Akoby vystrihnutí z telenovely. Sansa a Arya? Linka ako zo zlého obdobia M. Night Shyamalana. Samwell? Expozičná pomôcka. Bran? Na to snáď nemusím odpovedať... Pokračovať sa dá až na niekoľko výnimiek poriadne dlho, ale musím úprimne priznať, že tých pár výnimiek bolo skutočne príjemných. Napríklad Jaime stále prechádza obrovskou charakterovou transformáciou, čo dokázal aj svojim odchodom od Cersei, pričom tá snáď ako jediná (až na ten obmedzený screentime) stále zachováva hnusnú a prehnitú atmosféru seriálu, ktorú sme v prvých sériach milovali. Čakali sme, že všetkých prítomných v závere okašle? Samozrejme, ale aj tak nás to potešilo. Na tú predvídateľnosť sme si totiž už po prvých štyroch epizódach zvykli.

 

Ako sa z perfektného Game of Thrones stala nemastná-neslaná, predvídateľná a nelogická telenovela (Recenzia)

 

Aby som však iba zatrpknuto nekritizoval, musím uznať, že Game of Thrones je z technického hľadiska opäť lahôdka. Proti réžii, strihu či ozvučeniu nemôžem povedať ani jedno krivé slovo a zábery spoza Steny som si v zasneženom nehostinnom prostredí opäť užíval. Vo vyššie spomenutých riadkoch som sa nakritizoval až-až, ale uznávam, že sme dostali aj značné množstvo scén, ktoré boli jednoducho cool. Škoda, že boli zakryté nánosom všetkej tej špiny okolo. Aj ten spomínaný fan service bol v niektorých momentoch super (Hound a Tormund) a bolo očividné, že to Game of Thrones, ktoré milujeme, tam skutočne niekde je (rozhovor Tyriona a Cersei). Kedysi to všetko zo seriálu priam kvitlo, zatiaľ čo teraz ide o sporadické momenty.

 

Game of Thrones sa vo svojej siedmej sérii ponáhľalo natoľko, že zabudlo takmer na všetko, čo ho robilo výnimočným. Neboli to bitky, neboli to draci a nebol to ani rýchly beh do cieľa. Boli to najmä premyslené postavy, ktoré sa prispôsobovali svetu, v ktorom žili. Postavy, ktoré boli chladné ako ľad, no rozumeli ste tomu, prečo robia to, čo robia a buď ste ich nenávideli, alebo ste im držali prsty a dúfali, že v tom hnusnom svete, v ktorom ide iba o moc, nám v ďalšej scéne nepomrú. 7. séria ukončila všetko, čo jej nehralo do karát, všetkých pospájala neuveriteľnými zhodami náhod, každou epizódou vyťahovala nelogické momenty a netajila sa tým, že to všetko robila pri plnom vedomí (ja viem, že Rickon nebol práve hviezdou seriálu, ale to fakt jeho smrť nezaujíma nikoho zo Starkovcov?).

 

Ide zatiaľ o najhoršiu sériu a dúfam, že všetok backlash dá tvorcom poriadnu facku. Do konca totiž ostáva iba 6 epizód a na vatu už čas rozhodne nezostal. Milujem tie postavy, aj ten svet, stále tu boli scény, ktoré sa mi naozaj páčili, ale ako celok išlo o suchý rozjazd pred (dúfajme) grandióznym finále. Veľká škoda. Odomňa si odnáša 6/10 a zdvihnutý ukazovák.

 

Aby som však bol korektný, v redakcii sa rozdávali lepšie známky (aj keď spokojnosť nepanuje snáď ani u jedného). Táto recenzia je stále čisto subjektívnym názorom mňa, autora. Ako to teda hodnotili kolegovia? 

 

Ľubos C. - 7/10
Jakub P. - 7/10
Dominik V. - 7/10

Jakub S. - 6/10
Martin S. - 7,5/10
Daniel M. - 7/10
Osky A. - 7/10

Páčila sa vám 7. séria Game of Thrones?
Áno, jednoznačne
749 hlasov
Bola fajn, ale mám pocit, že seriál stráca dych
963 hlasov
Nie, bolo to sklamanie
305 hlasov
Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
128
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.