Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 24. 9. 2020 meniny má Ľuboš, Ľubor

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Stiahni si appku BooYang,
zaregistruj sa a vyhraj Apple AirPods.
Stiahnuť appku
Hudba - Slovensko
3
Richard Končol
3. január 2018, 13:04
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

10 aktuálnych slovenských alternatívnych albumov, ktoré stoja za vypočutie

Prišiel rok 2018, čo znamená, že sa pozrieme na zúbok tomu najlepšiemu z alternatívnej slovenskej hudobnej tvorby za uplynulých 12 mesiacov.

Richard Končol
3. január 2018, 13:04
10 aktuálnych slovenských alternatívnych albumov, ktoré stoja za vypočutie
Zdroj: instagram.com
Články z kategórie Hudba ti prináša Booyang.
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Rok 2017 nám ubehol ako voda a vo svete bol na hudbu veľmi plodný. Albumy vydali napríklad Gorillaz, Björk, Kendrick Lamar, alt-J či The xx, no ako sa viedlo našincom? Albumy nie sú vôbec zoradené po poradí (či už chronologickosťou alebo obľúbenosťou), ide len o selekciu nováčikov či stálic, ktoré v slovenskej hudbe neustále dvíhajú latku vyššie a vyššie - čomu sme samozrejme, veľmi radi. Tu je výsledok!

Tante Elze - Hmota

Dvojica, ktorú si možno niektorí z vás pamätajú z Demovnice_FM, vydala minulý rok album Hmota. Skladby od Tante Elze skôr pripomínajú zhudobnené básne. Texty sú totiž veľmi neštandardné (oproti prvému EP sú čisto slovenské), no o to viac poetickejšie. Sú o každodennom živote a maličkostiach, ktoré ho dotvárajú a robia ho fascinujúcim - tracky ako Každý deň či December tam teda nie sú úplnou náhodou. Hudobný sprievod dotvára zväčša klavír či gitara, a tak album Hmota pôsobí idealizovane, až zasnene. 

 

Korben Dallas - Stredovek

"...mal by som byť tvrdý...", spieva Juraj Benetin v úvodnej skladbe Tvrdý na Stredoveku, ktorý vyšiel na jar minulého roku. Čo dodať ku Korbenom? S najväčšou pravdepodobnosťou to, že dosahujú svoj vrchol. Stredovek len potvrdzuje, že dospelá hudba na Slovensku s intelektuálne vyzretejšími textami existuje. Žiaľ (a možno aj vďakabohu) sa takáto hudba "rádiám do nohavíc nezmestí". Niekedy jemná, inokedy s rockovým a ťažším nádychom - čo tvorí skvelú rôznorodosť. V textoch žiadna póza, ale maximálna ľudskosť. Pridaj k tomu Jurajov hlas a máš všetko, čo potrebuješ.

 

Fallgrapp - V hmle

Projekt Jureša Líšku menom Fallgrapp je známy najmä svojou nadčasovou produkciou a citom pre perfektné vizuály. Vzorom mu je napríklad Bonobo a oproti debutu Rieka je nový počin V hmle tak trochu naozaj "v hmle" - znie záhadne. Veľkým plusom je napríklad prítomnosť mužských vokálov - menovite Juraj Benetin z Korben Dallas (s ozaj hlbokým, mužným hlasom) či Vec.

 

Producentsky na albume hosťoval napríklad Jimmy Pé z labelu Gergaz, pod ktorým Fallgrapp aj Jimmy fungujú. Hoci je Jimmy známy svojou klubovou elektronikou, na skladbe Session sa naladil na jednu vlnu a prispôsobil sa organickému zvuku a živým nástrojom, signifikantným pre Fallgrapp. 

 

Nvmeri - I Don't Think So

Po štyroch rokoch od eponymného debutu vydalo v lete(!) trio Nvmeri album I Don't Think So. Prečo výkričník pri slove "leto"? Toto ročné obdobie totiž nie je optimálny termín na vydávanie dosky. Je to uhorková sezóna, všetci oddychujú, no paradoxne práve na tom fungovalo celé promo I Don't Think So. Klišé artworky a otázky tvorili jeho gro a Nvmeri sa nevyhli ani Joe Trendymu, ktorý sa s nimi porozprával.

 

A čo hudba? Decentný odklon a posun v tvorbe sa nevnucuje, hoci sa nenápadne vrýva poslucháčovi pod kožu. A počúva sa to príjemne. Pišta Kráľovič sa s kapelou skôr vracia späť ku koreňom a pridáva vplyvy černošskej a gospelovej hudby. Album je vskutku živý a vyzretý - jednak znie veľmi živo, sviežo a živo, no čo sa týka inštrumentov, tie pôsobia nerušivo a veľmi organicky. Všetko do seba zapadá a jeden by klišovito dodal, že toto ani nie je slovenské. Ale je. A mimochodom, na kreatívnom procese sa podieľala aj naša bývalá redaktorka Adela z NewSoundu.

 

Bad Karma Boy - Prekrásny nový svet

Prekrásny nový svet je síce pôvodne dielom Aldousa Huxleyho, no rovnako pomenovali svoj album aj Bad Karma Boy. Ten vyšiel po troch rokoch od toho, čo uzreli svetlo sveta Údolia a kopce. Za tú dobu sa na bicích vymenil Roman Lauko s Petrom Hraběm, ktorý odišiel a kapelu vždy symbolicky dopĺňa Alan Prekop z Purist. Vypichol by som umelecký cover, ktorý sa niekomu možno núka ako neprístojný, no sú to len obnažené ľudské telá. Ľudské a prirodzené.

 

Na novom albume okrem Juraja Medveďa Marikoviča zaznieva aj klávesáčka Adela Tihláriková, ktorá si odkrútila svoj spevácky debut v BKB. Ide o príjemné prekvapenie, keďže jej hlbšie posadený hlas zapadá do celkového konceptu albumu. Za zmienku stoja záležitosti ako SFP (Sedíme, fajčíme a pijeme) či Global Kalamita. Doska je oveľa melancholickejšia než prvé dve - Bad Karma Boy sa tak nejak uzavreli do seba a vytvorili si svoj svet. Svoj prekrásny, nový svet.

 

Tolstoys - Botanika

Banda na čele s Elou Tolstovou toho stihla za zhruba jeden rok existencie celkom dosť. Tolstoys a ich zasnený pop zožal neuveriteľný úspech - 25 koncertov v 13 rôznych mestách, vystúpenia na Grejpe a Pohode(!) či vystúpenie s Billy Barman. A pritom vekový priemer kapely je okolo 20 rokov a vznikla viacmenej náhodou, keď Ela Tolstová chcela odprezentovať výsledok svojho projektu v rámci mentoringového programu, na ktorom sa zúčastnila. 

 

Botanika je snívavým indie-popovým počinom, v ktorom ale nechýbajú husle, kontrabas či synťákové linky. Zvláštnym faktorom je však zmena tempa a atmosféry pri simultánnej zmene jazyka. Kým sú texty v angličtine, všetka hudba znie veľmi príjemne, až upokojujúco. Výnimku na albume tvoria skladby Motto a Dieťa slnka (v slovenčine, prirodzene), kde Ela znie oveľa prenikavejšie.

 

Ospalý pohyb - Úzkosť a rozklad

Ospalý pohyb je formácia už trochu starších pánov, ktorá je (chrono)logickým vyústením predošlých projektov skladateľa Martina Burglasa. Ten spolu s Petrom Zagarom stiahol k sebe aj moderátorskú dvojicu Rádia_FM Baláža a Hubináka a vznikla experimentálna skupina s melancholickým posolstvom či reflexívnym pohľadom na spoločnosť ako takú. Ide skôr o album na zamyslenie s ťažšími textami, než je bežne počuť v slovenskej tvorbe. Ak máš slabšiu chvíľu a cítiš sa neistý, potom ťa temné skladby vtiahnu do nekonečného kolotoča úvah. Už len preto stojí Úzkosť a rozklad za zmienku. 

 

Archívny Chlapec - Tranzit

Plný elektroniky, ale aj akustiky - to je Tranzit od Archívneho Chlapca. Skvelá hudba ozvláštnená autentickými textami, ktoré sa viac nerýmujú ako rýmujú a znejú skôr ako zo života. Chlapcovi pomáhal napríklad aj Erik Horák (ex-Noisecut, ex-Zlokot), Roland Kánik (stály spolupracovník Modrých hôr) či Stanka Apfelová. Nečakaj však hudbu pre rádiá - Poetický Archívny chlapec si ťa podmaní progresívnym folkom, ktorý je elektronickejší ako jeho debutová vec Zvery.

 

Bulp - Yrsa

Hypnotické duo Bulp aka Samo Štefanec a jeho sestra Jana vydali album Yrsa, čo je islandské ženské meno. Poňal by som ho asi rovnako ako V hmle od Fallgrappu - doska je veľmi tajomná a poslucháč sa na ňu ihneď namotá. Energické záležitosti vyvolávajú rôzne vlny emócií, čo bolo zjavne zámerom súrodencov. Ak sa k tebe ešte duo Bulp nedostalo, odporúčam si prv vypočuť Far Light a Endian EP, potom naskočiť na Yrsu. Čaká ťa chytľavý a veľmi fresh zvuk, rytmicky zároveň rýchle aj pomalé skladby.

 

A kde je ten desiaty počin?

Deväť by sme už mali, čo ten desiaty? Rozhodli sme sa, že posledný hudobný počin, ktorý by podľa nás mal stáť za to, neuvedieme. Je rad na tebe, aby si nám dal vedieť, čo sa ti z alternatívnej hudby páčilo tento rok najviac - a môže to byť pokojne aj album, EPčko či singel. Prikladáme zopár tipov nižšie.

 

Honorable mentions (čo dokázali aj iní, čo sa nedostalo do zoznamu, čo sa oplatí vypočuť)

Majster klubovej elektroniky Jimmy Pé vydal dve EPčka - WuShu a Masika a posledné dni koncertoval v Ázii; Purist nahrali EP Lingers; Modré hory vypustili album Luxus klan a čaká ich turné; Jimmyho kolega z labelu Gergaz menom FVLCRVM zas vydal single Hi! či Tape Me a podpísal zmluvu s rakúskym Universalom. Čakáme, čo bude tento rok a veľmi sa tešíme!

 

Oplatí sa vypočuť aj Petijeeho a jeho Soul Paper Scissors - tiež skvelá producentská vec plná klasických hip-hopových a RnB beatov a Papyllon vydali eponymný debutový album po dvoch rokoch od EP Sink or Swim. Ozaj, Elections in the Deaftown vydali EP Minutiae. A ako bonus vyšla v decembri kompilačka Ostrov hudby 2, ktorá naväzuje na prvý diel a združuje umelcov viacerých slovenských labelov - vrátane nvmeri, Bulp, Katky Málikovej či už spomínaných Elections in the Deaftown.

Ktorý slovenský album za rok 2017 sa ti páči najviac?
Tante Elze - Hmota
27 hlasov
Korben Dallas - Stredovek
73 hlasov
Fallgrapp - V hmle
57 hlasov
Nvmeri - I Don't Think So
50 hlasov
Bad Karma Boy - Prekrásny nový svet
49 hlasov
Tolstoys - Botanika
52 hlasov
Ospalý pohyb - Úzkosť a rozklad
17 hlasov
Archívny Chlapec - Tranzit
18 hlasov
Bulp - Yrsa
44 hlasov
iný album
73 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Stiahni si appku BooYang, zaregistruj sa a vyhraj AirPods.
Ohodnoť článok
24
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.