Opustené budovy i obývané miesta. Noc si na niektorých bratislavských miestach berie svoju daň.
Naše hlavné mesto je plné nádherných a dychberúcich miest, ktoré sú magnetom pre každého turistu a na ich Instagramoch získavajú tisícky lajkov. Bratislava však skrýva aj svoje temné časti, kde sa ocitnúť rozhodne nie je potešením, a to najmä v noci. Turistom ich radšej neukazujeme, no sami sa na ne niekedy vyberieme len z chuti po menšom dobrodružstve.
Nemocnica Rázsochy
O Rázsochách si možno už niekedy počul. Ambiciózny projekt začal s výstavbou v roku 1985 a malo ísť o rozľahlú fakultnú nemocnicu s poliklinikou. Nemali chýbať ani heliport, rýchla záchranná služba, internáty či jednotka intenzívnej starostlivosti. Skrátka poriadne veľká vec, v ktorej sa do roku 2000 stihli postaviť základy, kotolňa, ventilácia a v podstate ide o celkom solídny holodom. Na prelome storočí sa však financovanie pozastavilo a prednosť sa dala inej nemocnici. Dnes sú Rázsochy obrovský komplex niekoľkých navzájom poprepájaných budov, s ľahkosťou sa dá dostať na niekoľko striech s príjemným výhľadom na okolitú štvrť. Cestu do Rázsoch ti navyše môžu spríjemniť srnky a objekt je strážený veľmi laxne - v jednom rohu má stanovište muž z bezpečnostnej služby. Vchádza sa však z úplne opačnej strany. Vďaka tomu však v Rázsochách nenatrafíš na bezdomovcov. Aj napriek tomu si však v objekte málokedy sám. (mapa)
Na čo si dať pozor: nepadnúť do jednej z mnohých šácht (už sa to stalo, prežil), nepadnúť zo strechy, nestratiť sa, pozor na toxický odpad, sklenené črepiny a kúsky skla v rámoch okien.
Pentagon
Nevábna budova v bratislavskej Vrakuni je jedným z najnepríjemnejších miest na celom Slovensku. Päť poprepájaných budov obývajú i slušní ľudia, no často narkomani či prostitútky. Kedysi úhľadný parčík v strede komplexu je dnes obývaný aj ľuďmi bez domova a vedľa nich sú pohodené kilogramy odpadu. Kedysi robotnícke byty boli po dostavaní okolitých sídlisk premenené na sociálne útočíská, čo po rokoch vyeskalovalo až do dnešnej nepríjemnej situácie. Najproblémovejšie sú však len dva vchody a treba uznať, že združenia i bytová správa robia všetko, čo je v ich silách. (mapa)
Na čo si dať pozor: agresívni ľudia, podvodnícki predajcovia.
Petržalské podchody
Ekonomická univerzita, Záporožská a najmä Žehrianska (kde to ani nie je podchod, skôr len povrchová konštrukcia tváriaca sa ako podchod). Ak by sme sa však nerozprávali o Petržalke, mohli by sme sem pokojne zaradiť aj ten na autobusovej zastávke Prístavný most. Staré, oranžové a veľmi slabo udržiavané podchody sú často nočným úkrytom bezdomovcom a obeťou sprejerov. Nájsť v týchto stavbách decimeter štvorcový čistého miesta je nemožné a v niektorých z nich môžeš na zemi objaviť aj striekačky. Cez deň sú pritom využívané ľuďmi hojne. Ľudia žijúci v podchodoch nebývajú nebezpeční a často ťa ignorujú, no nočný prechod cez takýto podchod býva nepríjemný aj napriek tomu, že sú vymenované podchody (poväčšine) v slušných štvrtiach. Najmä keď z dvadsiatich svetiel svieti len jedno a druhé bliká. (mapa Žehrianska, mapa Ekonomická univerzita)
Obchodný dom Ružinov
Respektíve jeho ruina. Po Rázsochách ďalšie obľúbené miesto na urban exploration, aj keď musíme priznať, že bývalý obchodný dom v srdci Ružinova je skôr pätnásťminútová záležitosť. Okrem výhľadu nie je v podstate ničím zaujímavý a ľudia si na strechu chodia poväčšine robiť fotografie. Na nej však často možno stretnúť jedného či dvoch bezdomovcov. Hádam najnepríjemnejšou časťou ruiny sú kŕdle stoviek vtákov, ktoré často vytvárajú veľmi nepríjemné zvuky. Zo strechy však ich letky dokážu ponúknuť skvelé divadlo. Ak chceš do obchodného domu ísť, vydaj sa tam zozadu, z hlavnej cesty to nemá zmysel kvôli nahromadenej vode a húštine. (mapa)
Na čo si dať pozor: črepiny keramiky, veľmi tenké betónové praskajúce platne, trčiace ostré drôty, nespadnúť do výťahovej šachty, pozor na diery v podlahe, nezakopnúť o drúk a nestrepať sa zo strechy (testované).
Námestie slobody
No dobre. Námestie slobody nie je cez deň práve najvábnejším miestom Bratislavy, no dá sa najmä kvôli fajn jedlu. Celé námestie je obrovské. Po viacerých obvodových kruhoch sú umiestnené desiatky lavičiek, ktoré sa v noci menia na útočiská bezdomovcov a okolie sa zaplní veľkým množstvom spoločensky unavených ľudí. Námestie slobody síce leží takmer v centre, no stále dostatočne ďaleko od centra, aby v ňom bola atmosféra počas nočných hodín stopercentne príjemná.
V posledných situáciách sa však situácia trošku zlepšila a o polnoci sa miesto opäť stáva hlavným stanom zabávajúcich sa mladých ľudí. O tretej ráno však už znovu vládnu bezdomovci.
Nemocnica Zochova
Vyzerá to tak, že opustené nemocnice sú v Bratislave populárne. Bývalá pôrodnica na Zochovej leží len niekoľko stoviek metrov od samého centra hlavného mesta a ešte pred niekoľkými mesiacmi v nej bolo možné nájsť staré lekárske záznamy či prístroje. Momentálne sa do Zochovej dostaneš len veľmi ťažko, kvôli robotníkom. Tí si na pozemku rozložili žeriav a unimobanky kvôli vedľajšej budove a vojsť dnu nepozorovane. Navyše býva areál často kontrolovaný políciou kvôli požívaniu drog, ešte pred rokmi však išlo o vychýrenú lokalitu na urban exploration.
Na čo si dať pozor: Odpadávajúce kusy stien a stropu, črepiny keramiky.