Identita charakterov je častokrát neznáma a ich ciele len ťažko odhadnuteľné.
V predošlom článku o American Gods ste nám v ankete dali jednoznačne najavo váš záujem o bližšie informácie ohľadom jednotlivých bohov. Predpokladáme, že neznalci knižnej predlohy pokladajú seriál v istom smere za pomerne chaotický a v niektorých sekvenciách môžu naozaj len hádať, čo nám chcú tvorcovia v skutočnosti povedať. Možno práve vďaka uvedomeniu si totožnosti jednotlivých postáv sa vám bude čítať v príbehu jednoduchšie. Upozorňujeme ale, že nasledujúci text môže obsahovať aj knižné spoilery a pokiaľ máte záujem preskúmať American Gods len na vlastnú päsť, ďalej už rozhodne nepokračujte. Ide však o drobnosti a žiadne smrti z kníh nevyzrádzame.
Na seriál sa pozeráme skrz oči Shadowa (Ricky Whittle)
Pokiaľ ste videli všetky doposiaľ odvysielané časti, isto viete, že Shadowa nedávno prepustili z väzenia, do ktorého sa dostal aj kvôli svojej manželke Laure. Krátko po odchode väzenského zariadenia sa ale dozvedá tvrdú správu. Jeho manželka je mŕtva a navyše ho väčšinu času strávenom v base podvádzala s najlepším priateľom Robbiem. Z knižného pohľadu bol Shadow v detstve malým, šikanovaným chlapcom, ktorého však puberta postavila na nohy po stránke fyzickej i psychickej. Až do dospelosti si však zachovával svoju stoickú vyrovnanosť, ktorú možno na ňom pozorovať aj v seriáli. Keď sa dozvedel desivú správu o svojej žene v kombinácii s jej neverou, prijal ju lepšie než by to dokázala väčšinu ľudí (ako napríklad Robbieho manželka Audrey, ktorá ho chcela zviesť na Laurinom hrobe). Shadow sa síce k novým ani starým bohom neradí, ale ako hlavná postava si zaslúži v článku svoje miesto.
Tajomného Mr. Wednesdaya sme spoznali medzi prvými (Ian McShane)
Môžeme povedať, že dokonca aj slepý (alebo jednooký) divák si musel všimnúť náznaky na totožnosť pána Stredy. Ide o Odina, hlavného boha severskej mytológie. Všetko začalo prvou scénou stretnutia Wednesdaya so Shadowom, v ktorej mu vraví: „Oh, don't worry about me. I got an eye for these things. Just the one, but I can see that." Z mytológie vieme, že Odin bol jednookým bohom, za svojich pomocníkov mal havranov, ktorí mu prinášali správy (v seriáli sa nachádzajú taktiež) a nie je náhodou ani to, že Odinovým dňom je práve streda. Mimo iného si napríklad všimnite, že Černoboh nazýva pána Stredu ako Wuotana. Iste si domyslíte, čo v preklade Wuotan znamená.
Bilquis sa svojím uctievačom zakaždým odvďačí naozaj zvláštnym spôsobom (Yetide Badaki)
Bilquis je bohyňou lásky, vášne a sexu, ktorej pôvod možno hľadať v arabskej, etiópskej a židovskej kultúre. Za jej uctievanie však ľudia v súčasnej dobe platia priveľkú cenu, a to takú, že ich pri pohlavnom styku Bilquis doslova vtiahne do svojho tela. Postava Bilquis sa v knihe neobjavuje príliš často. Teda vlastne len na jej začiatku a konci. V seriáli sa s ňou ale podľa tvorcov stretneme častejšie. Scenárista Bryan Fuller doslovne tvrdí, že pôjde o veľmi dôležitú rolu, takže veríme, že sa od nej dočkáme aj hodnotnejších scén než len požierania mužov a žien svojou vagínou. A keďže Bilquis patrí medzi staré božstvá, je dosť pravdepodobné, že sa s ňou v blízkom čase stretne aj Shadow s Odinom za účelom naverbovať ju do nadchádzajúcej vojny.
Czernobog fantasticky zosobňuje slovanského boha noci a temnoty (Peter Stormare)
Czernoboga (alebo teda Černoboga/Černoboha) sa už Odin naverbovať pokúsil a vďaka jeho telesnému strážcovi Shadowovi sa mu to aj podarilo. No aspoň prinajhoršom prisľúbil, že sa na stretnutie starých bohov dostaví. Spisovateľ knižnej predlohy opisuje Černoboga ako starého slovanského boha so sivou tvárou a zažltlými zubami, čo by k bohu temnoty aj pomerne dosť sedelo. Černobog zároveň pri stretnutí s Odinom spomína aj svojho brata Beloboga (Beloboha), ktorý predstavuje jeho presný opak. Tma kontra svetlo. Niektorí vyznávači v minulosti verili, že Černobog je samotným zosobnením diabla.
Mr. Nancy je tajomným pavúkom, ktorý manipuluje s ľudským myslením (Orlando Jones)
Mr. Nancy, alebo teda Anansi, je africkým božstvom, často sa zobrazujúcim v podobe pavúka. V ľudskej podobe rád rozpráva príbehy každému kto o ne stojí - napríklad aj lodi plnej černošských otrokov. Pán Nancy býva často označovaný aj za podvodníka, ktorý svojím rozprávaním sleduje určité skryté ciele. Na spomínanej lodi plnej otrokov dosiahol svojím taktom a darom reči vyvolať behom krátkej doby vzburu. Čo tým chcel dosiahnuť zistíme možno v neskorších častiach. V knihe sa objavuje v oveľa staršej verzii, ako nízky muž s mahagónovými očami, fúzami, citrónovo-žltými rukavicami a oblekom.
Easter by sa rada vrátila k svojej starej sláve (Kristin Chenoweth)
Kedysi známa ako Ostara, bohyňa jari, znovuzrodenia a plodnosti, teraz nazývaná ako Easter (Veľká noc). Žena s blonďavými vlasmi, červenými perami a pôvabnou figúrou - tak ju opisuje Gaimanova predloha. V súčasných dobách sa táto starogermánska bohyňa nachádza v San Franciscu a pre každého so záujmom poskytuje v parku piknik zdarma - teda aspoň v knižnej verzii. Shadow a Odin ju vezmú do kaviarne a pripomenú Easter, že sa jej v novom svete darí iba vďaka veľkonočným vajíčkam a zajačikom. Čo do budúcnosti stačiť jednoducho nemusí.
Low Key Lyesmith predstavuje skryté božstvo (Jonathan Tucker)
Podľa fotky ho možno spoznávate a možno nie. Ide o Shadowovho spolubývajúceho z väzenia, ktorý ho na začiatku pilotnej epizódy pripravoval na život vonku. V prvej sezóne už Lyesmitha údajne neuvidíme, ale herec prisľúbil svoj návrat v druhej sérii. Pokiaľ ide o to, aký božský charakter Low Key predstavuje, skúste si jeho meno prečítať ešte raz. Low Key. Chaotický nórsky boh Loki, majster trikov a manipulácie. Otázkou do budúcnosti American Gods zostáva, či bude mať Loki k Odinovi aspoň z časti podobný vzťah tomu v mytológii, alebo túto záležitosť seriál rozoberať nebude. Ich stretnutie by však bolo určite zaujímavé. A minimálne z pohľadu mytológie (a aj knihy) si môžeme domyslieť, že bude mať prsty v čomsi nekalom.
Mr. Ibis nám svojím hlasom zdeľuje mnohé pútavé historky (Demore Barnes)
Strážca príbehov a vedomostí, nazývany aj Thoth, je jedným z najvýznamnejších bohov Egypta. Často rozpráva príbehy tých, ktorí priniesli svoju vieru v staré božstvá do Ameriky (prostredníctvom seriálových "vignettes" - napríklad príchod vikingov). V štvrtej časti sme sa dozvedeli, že Thoth riadi s Anubisom svoj vlastný, pohrebný ústav, kde zašívali Laure odtrhnutú ruku. V božskej podobe je opisovaný ako vysoký, chudý muž, s malou vtáčou hlavou, postavenou na dlhočíznom krku, z ktorej vyčnieva veľký zobák (schválne si skúste vygoogliť mytologické zobrazenie Thotha).
Mr. Jacquel vo svojej božskej podobe odvádza ľudí na smrť (Chris Obi)
Mr. Jacquel v sebe skrýva Anubisa, boha, ktorý prepravuje duše mŕtvych na druhý svet. Jeho meno Mr. Jacquel odkazuje na božskú zvieraciu podobu šakala (jackal z angl. šakal). V súčasných dobách sa stretáva najmä s Mr. Ibisom alias bohom Thothom, s ktorým, ako sme už vyššie spomínali, riadi pohrebný ústav. Podobne ako Thoth patrí medzi najvýznamnejších staroegyptských bohov. V seriáli by mal aj naďalej plniť dôležitú úlohu a s jeho postavou sa budeme pravdepodobne celkom často stretávať.
Ježis nie je jeden, ako sme si doposiaľ mohli myslieť (Jeremy Davies)
V štvrtej časti nám Mr. Wednesday povedal, že existuje množstvo amerických Ježisov. Jeden je hispánec, ďalší černoch a tretí beloch. Ježis sa sám o sebe v Gaimanovej knižnej predlohe ani nevyskytuje, jeho meno je však viackrát spomenuté. V knihe napríklad Anubis prezradzá Shadowovi, že Vianoce vlastne niesú Ježisove narodeniny. Bola by však škoda neumiestniť tak populárneho boha do seriálu, nemyslíte?
The Zoryas, sestry, ktorých úpadok nemálo poznačil (Cloris Leachman, Martha Kelly, Erika Kaar)
Tri sestry, Vechernyaya (najstaršia spomedzi sestier, reprezentujúca večernú hviezdu), Utrennyaya (ranná hviezda), Polunochnaya (nočná hviezda - preto väčšinu dňa prespí), boli kedysi zvyknuté na odlišné podmienky. V niekdajších dobách z nebeského kráľovstva strážili svet. Teraz spoločne žijú v schátralom byte a o ich starej sláve nemožno už prakticky ani hovoriť. S Odinovou pomocou by sa to ale časom mohlo vrátiť do starých kolají. Sesterské božstvá sú vytvorené na báze slovanskej mytológie, z ktorej priamo nevychádzajú, ale boli založené na neskrývanej inšpirácii.
Vulcan sa ani v súčasných dobách nestratil (Corbin Bernsen)
Vulcan je bohom sopiek a kováčstva zo starovekej rímskej mytológie a jedným z najstraších spojencov Odina. Ako jeden z mála starých bohov našiel svoje zaľúbenie aj u moderného človeka. Pôvodní stúpenci ho síce opustili, ale našli sa noví. Tí, ktorí vzívajú zbrojenie a strelné zbrane. Fuller vysvetluje, že ak držíte v Amerike zbraň, je to ako keby držíte malú sopku. Vzhľadom na pomerne veľký úspech, ktorý má Vulcan u amerického obyvateľstva, bude pre Mr. Wednesdaya skutočne náročne zverbovať ho do vojny proti novým božstvám. Vulcan bol vytvorený spisovateľom Neilom Gaimanom priamo pre účely seriálu a v knižnej predlohe sa ako prvá postava vôbec nevyskytuje.
Mad Sweeney na ceste za šťastím, ktoré stratil (Pablo Schreiber)
Mad Sweeney, alias Leprikon z írskej mytológie, stratil svoje povestné šťastie. Čo pre neho znamená asi toľko, ako keby Thor stratil svoje kladivo. Pôvodne túto rolu obsadil Sean Harris, ktorý ale z osobných dôvodov odstúpil, a tak sa k nej dostal Pablo Schreiber. V seriáli sa zachováva Sweeneyho povaha, ale scenáristi vyškrkli jeho špecifický vizuál. Tak napríklad v knižnej predlohe nosí baseballovu čapicu, džínsovú bundu a biele tričko s nápisom "Ak to nemôžeš zjesť, vypiť, vyfajčiť... tak to ošu*aj".
Jinn, za okuliarmi skrýva oheň a plamene (Mousa Kraish)
Ako sme sa už v seriáli dozvedeli, tento Jinn neplní priania. Na druhej strane však vie o všetkých najhlbších túžbach človeka. Jinn sa radí medzi ifritov, kmeň džinov, ktorí patria medzi tých najsilnejších. Hovorí sa, že kontrolu nad nimi má kráľ Solomon. Pracuje ako vodič taxi-služby, obáva sa o svoju bezpečnosť a uvažuje nad útekom z Ameriky. Jinnova postava nám do seriálu priniesla mimoriadne kontroverznú, sexuálnu scénu dvoch mužov. Otázne je, čo prinesie nabudúce a ku komu sa v súboji bohov zaradí. Ak teda vôbec k niekomu.
Mr. World vedie útok proti starým bohom (Crispin Glover)
Konečne sa teda dostávame od starých bohov k novým. Mr. World predstavuje vodcu novobožstva a jeho zámery sú podobné tým Odinovým. Sledujúc činnosti starých bohov si uvedomil, že Mr. Wednesday znamená bezprostrednú hrozbu, voči ktorej treba konať. Mr. World ako muž v obleku znamená akýsi strach obyvateľov z nepriateľa v pozadí. Silu teda čerpá najmä z konšpiračných teórií. V knižnej predlohe je Mr. World oproti Technical Boyovi tým aktívnejším a ráznejším členom novobožstva, ktorý chce proti starým bohom zasiahnuť. V seriáli to ale zatiaľ hrá na manipulatívne hry a snaží sa skrotiť Technical Boya, ktorý neuvažuje práve dvakrát strategicky.
Technical Boy sa s nikým neplánuje zahadzovať (Bruce Langley)
Najmladší člen nového božstva (s ohľadom na históriu aj na herca), pre ktorého je rešpektovanie autorít obrovským problémom. Novodobé technológie, digitálna komunikácia a naša závislosť na nich mu dodávajú moc. V seriálovej verzii ho uvidíme rázne zasahovať do deja už v skorých začiatkoch, zatiaľ čo v knihe je pasívnejší a viac si užíva svoju neutíchajúcu a rastúcu popularitu, než aby si vychutnával krv svojich nepriateľov. Naopak v seriálovej podobe zaútočí na Shadowa a takmer ho pritom zabije. Ako príklad pasivity Technical Boya si uveďme knižnú pasáž, v ktorej sa Mr. Worlda po zavraždení jedného zo starých bohov pýta, či by nebolo lepšie miesto bojovania s nimi jednoducho počkať, kým na nich ľudia zabudnú. V piatom diele prvej série American Gods ale naopak navádza nové božstvá na odstránenie Odina, bez snahy o akési diplomatické vyriešenie situácie (prípadne o výhru nad starými božstvami bez boja). Technológie ale predstavujú mladosť, takže rovnaké uvažovanie reprezentuje aj Technical Boy.
Média sú všadeprítomné a mocné (Gillian Anderson)
Treticu dopĺňajú média, ktoré možno pozorovať prostredníctvom televízie a v nich účinkujúcich celebrít. Často budete môcť vidieť personifikáciu tohto mnohobožstva v podobe populárnych ikon (ku príkladu prostredníctvom Marilyn Monroe). Ako sa vyjadril scenárista seriálu Bryan Fuller: „Kedykoľvek sa snažia Média prejaviť, robia tak prostredníctvom nejakej slávnej mŕtvej osobnosti." Svoju silu toto nové božstvo prejavuje najmä cez manipuláciu a presviedčanie, než aby priamo zasahovalo do sveta. To sme mali možnosť vidieť aj pri snahe zrekrutovať Shadowa prostredníctvom televízie. Na druhej strane vedia svojich oponentov rázne umlčať (viď zarazenie Technical Boya "obyčajným bozkom").
Ktorá z postáv vám najviac "prirástla k srdcu"? Pomohol vám článok v orientovaní sa v American Gods, alebo je tu prípadne ešte niečo, čomu tak úplne nerozumiete? A čo všetko podľa vás môžeme očakávať do konca prvej série? Dajte nám vedieť.