Sedem architektonických skvostov európskeho mesta kultúry.
Jednou z hlavných turistických predností našej krajiny je bezpochyby bohatá história a množstvo prekrásnych stavieb a hradov. Druhé najväčšie mesto Slovenska nie je výnimkou. Hoci prvá písomná zmienka o osade Villa Cassa je až z roku 1230, dejiny mesta sú oveľa staršie. Minulosť Košíc siaha až do praveku, v obci Nižná Myšla a na území mestskej časti Košice-Barca našli archeológovia artefakty z doby kamennej a bronzovej. Neďaleko mesta sa odohrala významná Bitka pri Rozhanovciach a v roku 1369 získali Košice vlastný erb, ktorý je mimochodom najstarším písomne doloženým erbom v celej Európe. Výhodná pozícia predurčila mesto na rozkvet. Kedysi hlavné mesto Horného Uhorska malo dôležitú úlohu v protitureckej obrane a plnilo významnú funkciu v stavovskom povstaní Františka II. Rákocziho, pochovaného v Dóme sv. Alžbety.
Rozsiahla história nám zanechala množstvo nádherných budov, o čom svedčí aj fakt, že v našej nedávnej ankete bolo práve historické centrum najčastejšie to, čo majú Košičania na svojom meste najradšej. Stačí sa prejsť po Hlavnej ulici, kde na teba atmosféra minulosti dýcha na každom kroku. Vybrali sme tie najkrajšie a najzaujímavejšie historické budovy z metropoly východu, ktoré sa určite oplatí vidieť, ak navštíviš toto mesto.
Dóm sv. Alžbety
Dominantou a ikonou Košíc je najväčšia gotická katedrála na Slovensku, Dóm sv. Alžbety. Tiež je to najvýchodnejšia katedrála v Európe. Stavba tohto krásneho kostola začala koncom 14.storočia, dokončená bola v roku 1508. O takmer 50 rokov neskôr zničil strechu dómu rozsiahly požiar. Katedrála čelila ešte mnohým problémom, ktoré ju takmer zničili. Vďaka vyhláseniu za národnú pamiatku z roku 1970 sa ju podarilo zrekonštruovať. Mohutná stavba je opradená legendou, že ak vytiahnete správnu tehlu, celá stavba sa zrúti.
Jakabov palác
Ďalšou známou stavbou je Jakabov palác, postavený v neogotickom slohu v roku 1899. Je pomenovaný po architektovi Petrovi Jakabovi. V minulosti slúžil prezidentovi Československej republiky Edvardovi Benešovi, sídlila tu aj Britská rada. Rovnako ako Dóm sv. Alžbety patrí medzi národné kultúrne pamiatky. Od roku 1991 prebiehajú právne rozpory medzi mestom a dedičmi pôvodného vlastníka, kvôli čomu je Jakabov palác zatvorený už 16 rokov.
Štátne divadlo
Dnešná budova Štátneho divadla stojí na mieste, kde bola v minulosti radnica a neskôr predchodca – Košické divadlo. Narozdiel od prvej budovy, postavenej v klasicistickom slohu, je Štátne divadlo neobaroková stavba. Otvorili ho v roku 1899 a o 30 rokov ho museli zavrieť kvôli finančným problémom. Opätovne začalo fungovať v roku 1937. V období od roku 1994 do roku 1998 sa divadlo zlúčilo s prešovským pod názvom Divadlo Janka Borodáča, neskôr sa však osamostatnilo a prešlo na súčasný názov. Pred divadlom sa nachádza spievajúca fontána vystrekujúca vodu podľa tónov hudby.
Rektorát UPJŠ
Kedysi Kráľovská súdna tabuľa, dnes sídlo rektora košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Novorenesančná budova stojí na tomto mieste od roku 1903. Univerzita vznikla v roku 1959, nadväzujúc na Košickú univerzitu, ktorá fungovala takmer 300 rokov. Patrí medzi najlepšie slovenské vysoké školy. V polovici decembra 2016 vypukol v budove Prírodovedeckej fakulty ničivý požiar, ktorý zničil strechu a cenné vybavenie.
Budova vojenského veliteľstva
Na Námestí Maratónu mieru sa nachádza ďalšia nádherná stavba metropoly východu, v štýle vojenskej secesie. Na vojenské účely neslúži od roku 1998. V jej južnej časti je zriadená časť Východoslovenského múzea a taktiež tu sídli Úrad Košického samosprávneho kraja. Počas rokov sa vo vlastníctve vystriedala slovenská, československá a maďarská kráľovská armáda.
Andrássyho palác
Po zbúraní troch meštianskych domov sa začala stavba Andrássyho paláca v neobarokovom slohu. V prízemí sa nachádzala kaviareň, no tú neskôr zrušili. V paláci fungoval Obchodný dom Hornád a neskôr Dom potravín. V súčasnosti tu má svoju prevádzku cukráreň Aida. Andrássyho palác patrí medzi národné kultúrne pamiatky.
Hotel a kaviareň Slávia
Priamo oproti Štátnemu divadlu stojí hotel a zároveň kaviareň Slávia. Je postavená v secesnom slohu a má tri poschodia. Už na prvý pohľad vás zaujme výrazná fasáda zdobená rôznymi ornamentmi a maľbami. Túto stavbu považujú odborníci za najkrajšiu secesnú budovu v Košiciach. Luxusná kaviareň, ktorá sa tu nachádzala patrila medzi najstaršie na Slovensku. Budovu vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku a v 90.rokoch zrekonštruovali. Do súčasnej zrekonštruovanej Slávie si tak môžeš prísť dať kávu alebo sa ubytovať.
Historické centrum mesta Košice je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou, a tak niet divu, že tu môžeš obdivovať veľké množstvo úchvatných stavieb. Len medzi pamiatky sa zaraďuje 501 z nich. Pre všetkých milovníkov histórie a architektúry sú Košice rajom. Ktorá budova sa najviac páči tebe? Daj nám vedieť v ankete.