Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
16. mája 2017, 17:45
Čas čítania 0:00
Matúš Moravčík

Dizajnérka Googlu, riaditeľka YouTube aj zakladateľka startupu, ktorý prerazil. 7 úspešných žien z tech spoločností

TECH
Uložiť Uložené

Technológie nie sú cudzie ani našim nežným polovičkám.

Keď sa dnes hovorí o veľkých osobnostiach technologickej sféry, v drvivej väčšine prípadov počujeme mená ako Elon Musk, Mark Zuckerberg, Steve Jobs alebo Bill Gates. A hoci sem-tam zaznie aj ženské meno, takých prípadov by sme vedeli spočítať na dvoch rukách. To však hneď neznamená, že ich nie je viac ako 10. Celý problém tkvie v tom, že im chýba iba trošku mediálnej pozornosti.

Či už teda hovoríme o najväčšej sociálnej sieti na svete, populárnom webe s video obsahom či dizajnérskom oddelení internetového giganta, v každom jednom prípade existuje minimálne jedna vysoká pozícia, na ktorej sedí úspešná žena. Niektoré sú prevádzkovými alebo dokonca výkonnými riaditeľkami, niektoré majú na starosti financie alebo obchod, niektoré zase dizajn hardvérových produktov a nájdu sa aj také, ktoré založili startup a doviedli ho až na vytúžené výslnie.

Angela Ahrendts, Apple

Módny priemysel vymenila za technologický a od tej doby zastáva vysoký manažérsky flek v americkej spoločnosti Apple. Angela Ahrendts pracovala takmer 10 rokov ako šéfka značky Burberry, avšak v roku 2014 odišla a pridala sa do tímu Tima Cooka. V novom zamestnaní dostala na starosti ako online, tak aj kamenné Apple obchody po celom svete, ktoré musia za každých okolností spĺňať vysoké kvalitatívne nároky.

Dizajnérka Googlu, riaditeľka YouTube aj zakladateľka startupu, ktorý prerazil. 7 úspešných žien z tech spoločností
Zdroj: Fortune Live Media / Flickr.com

Počas svojej kariéry vystriedala viacero zaujímavých pracovných pozícií a množstvo zaujímavých spoločností, medzi ktorými nechýbala ani Donna Karann New York, kde mala od roku 1989 za úlohu propagovať luxusnú módnu značku za hranicami Spojených štátov amerických. Približne o 7 rokov neskôr prijala ponuku pracovať pre sieť obchodov Henri Bendel, no po dvoch rokoch odišla kvôli predčasne ukončenému projektu do spoločnosti Fifth & Pacific Companies, ktorá sa neskôr premenovala na Kate Spade & Company

Marissa Mayer, Yahoo!

Už niekoľko rokov vedie amerického konkurenta Googlu a aj vďaka svojmu pôvabu je často stredobodom pozornosti médií, ktoré ju zároveň označujú za hlavnú príčinu toho, prečo sa Yahoo! topí v neustále väčších problémoch. 41-ročná Marissa šéfuje tejto známej internetovej spoločnosti od roku 2012, no začiatkom toho súčasného vyplávalo na povrch, že zo CEO pozície čoskoro odstúpi a popri tom dostane finančnú kompenzáciu v hodnote až 23 miliónov dolárov. A dôvod?

Dizajnérka Googlu, riaditeľka YouTube aj zakladateľka startupu, ktorý prerazil. 7 úspešných žien z tech spoločností
Zdroj: Fortune Live Media / Flickr.com

Hlavný biznis v čase zaseknutého Yahoo! prejde kvôli očakávanej finalizácii avizovanej akvizície pod krídla amerického mobilného operátora Verizon. Telekomunikačný gigant prejavil záujem ešte dávnejšie, pričom ponúkol takmer 5 miliárd dolárov. Len nedávno ale začal požadovať nižšiu cenu, čo nasledovalo po odhalení dvoch veľkých a zároveň úspešných hackerských útokov.

Marissa Mayer uskutočnila niekoľko úspešných akvizícií, v rámci ktorých sa jej dokonca podarilo získať aj blogovací systém Tumblr či foto službu Flickr. V roku 2015 však akcie spoločnosti padli približne o 30 percent a web Fortune ju o rok neskôr označil za "najväčšie sklamanie" spomedzi svetových lídrov. Nemala perspektívnu víziu a to spolu so slabou kybernetickou bezpečnosťou prispelo k súčasnej situácii, odkiaľ už zrejme nie je úniku.

Isabelle Olsson, Google

Isabelle, ktorá pochádza zo Švédska a má 31 rokov, pracuje pre internetového giganta ako priemyselná dizajnérka a počas svojho niekoľkoročného pôsobenia v radoch Googlu dostala na starosti aj vizuálne prevedenie kontroverzného produktu Google Glass.

Išlo o prototyp diskrétnych hi-tech okuliarov (má ich nasadené na fotografii nižšie) s integrovanou kamerou a malým HUD displejom, ktorý používateľovi priamo pred jedným okom zobrazoval rôzne informácie, akoby v podstate pozeral na displej smartfónu. Áno, niečo podobné tomu, čo sme mali príležitosť vidieť v známych sci-fi filmoch či seriáloch ako Terminátor alebo Robocop.

Dizajnérka Googlu, riaditeľka YouTube aj zakladateľka startupu, ktorý prerazil. 7 úspešných žien z tech spoločností
Zdroj: plus.google.com

Ambiciózna dizajnérka sa postupom času vypracovala až na vedúcu pozíciu, takže je za ňou niekoľkočlenný tím. Do USA odišla pre nespokojnosť so zamestnaním. Nie však kvôli platu, ale kvôli tomu, že sa v ňom cítila príliš pohodlne. A aby mala väčší priestor na kariérny rast, nezostávalo jej nič iné, ako opustiť rodnú krajinu. Keď Isabelle Olsson navrhovala dizajn nábytku alebo šperkov, prišlo jej, že netvorí nič nové. Chcel byť súčasťou niečoho oveľa dôležitejšieho, čo ju znovu posunie trošku ďalej.

"Pohodlie dáva zmysel pre tvoj dom, auto alebo oblečenie. Ak ale chceš profesionálne rásť, potrebuješ aj trošku nepohodlia."

Ruzwana Bashir, Peek

Doteraz bola reč iba o veľkých korporáciách, čo však menšie startupy? Nie, ani tie nie sú šikovným ženám cudzie, o čom svedčí úspech šarmantnej spoluzakladateľky a súčasnej šéfky známeho webu peek.com. Ruzwana Bashir postavila prvé základy ešte počas roka 2012 a v týchto dňoch žne úspech za úspechom, pretože je o online službu pre cestovateľov celkom slušný záujem.

Dizajnérka Googlu, riaditeľka YouTube aj zakladateľka startupu, ktorý prerazil. 7 úspešných žien z tech spoločností
Zdroj: Christopher Michel / Flickr.com

Peek poskytuje priestor na objavovanie nových aktivít, ktoré sa v používateľom zadanej lokalite dajú vykonávať. Napríklad, keď odchádzate na pracovnú cestu do Francúzska a neviete, čo s voľným časom, vďaka tomuto šikovnému nástroju máte po problémoch. Viete si tak nájsť vzdelávací kurz, ale aj podujatie, kde bude príležitosť vypiť nejaký ten elixír. Všetko teda záleží už iba od vašich preferencií.

33-ročná Ruzwana má pakistanské korene a pochádza zo Spojeného kráľovstva, kde pred spustením vlastného startupu študovala na Oxford University a aj pracovala vo viacerých zamestnaniach. Pred pár rokmi publikovala dlhší článok, kde odhalila svoj príbeh, v ktorom vystupovala ako obeť sexuálneho zneužívania. Podobným zážitkom sa však môže "pochváliť" viac ako 1 400 ďalších ľudí. Hovoríme totiž o mediálne známom prípade zneužívania neplnoletých z anglického mesta Rotherham a jeho okolia.

Susan Wojcicki, YouTube

CEO stolička najväčšieho webu s videami nepatrí mužovi, ale žene s menom Susan Wojcicki, ktorá na nej sedí od roku 2014. Rovnako treba zmieniť, že stojí za úspešnou akvizíciou YouTube z roku 2006, kedy ho Google kúpil za viac ako jeden a pol miliardy amerických dolárov, a aj to, že bola jeho vôbec prvou marketingovou manažérkou. Okrem toho viedla viacero analytických alebo reklamných produktov, ako napríklad AdSene či Google Analytics, a stála aj za viac ako 3 miliardovou akvizíciou spoločnosti DoubleClick

Dizajnérka Googlu, riaditeľka YouTube aj zakladateľka startupu, ktorý prerazil. 7 úspešných žien z tech spoločností
Zdroj: TechCrunch / Flickr.com

Hviezdnu kariéru jej zabezpečilo obdobie, počas ktorého prenajímala prázdnu garáž dvom vtedy ešte verejne neznámym mladíkom s doslova ozrutnými ambíciami. Sergey Brin a Larry Page ich však nakoniec premenili na realitu a dnes tu vďaka tomu máme úspešného internetového giganta s najpopulárnejším internetovým vyhľadávačom a pestrou paletou ďalších online služieb.

Jocelyn Leavitt a Samantha John, Hopscotch

Mnohí analytici predpokladajú, že budúcnosť pracovného trhu tkvie v informačných technológiách, predovšetkým v programovaní, teda v tvorbe softvéru. A aby na to mladé generácie boli dostatočne pripravené, Jocelyn Leavitt a Samantha John vytvorili mobilnú aplikáciu, ktorej funkcionalita ponúka naozaj pútavú výučbu základov pre malé deti.

"Je to skvelý pocit, keď vytvárate nové nástroje, ktoré sú dostupné a ktoré prinášajú nový spôsob premýšľania o programovaní."

Dizajnérka Googlu, riaditeľka YouTube aj zakladateľka startupu, ktorý prerazil. 7 úspešných žien z tech spoločností
Zdroj: twitter.com

Pomocou iOS appky Hopscotch môžu malí používatelia mobilných zariadení, možno budúci vývojári, kombináciou vopred pripravených krátkych kódov v podobe akýchsi modulov priamo na dotykovom displeji vytvárať jednoduché animácie a dokonca i jednoduché hry, pričom tie sa dajú rovno hrať. A ako píše web Glamour, dokopy tak bolo zhotovených až niekoľko miliónov softvérových projektov, pričom toto číslo neustále rastie.

Sheryl Sandberg, Facebook

Tentokrát nebude reč o CEO, ale o COO, čo už nie je výkonný, ale prevádzkový riaditeľ, ktorý šéfuje dennodenným aktivitám podobne ako Sheryl z vedenia najväčšej sociálnej siete. Jej meno sa objavilo vo viacerých prestížnych rebríčkoch a niektoré svetové média ju ľúbia označovať za jednu z najvplyvnejších žien súčasnosti. 

Dizajnérka Googlu, riaditeľka YouTube aj zakladateľka startupu, ktorý prerazil. 7 úspešných žien z tech spoločností
Zdroj: World Economic Forum / Flickr.com

Sheryl Sandberg pracuje pre Facebook od roku 2008, kedy odišla z radov Googlu a prijala ponuku Marka Zuckerberga, hoci človeka na vtedy ešte neobsadenú pracovnú pozíciu formálne nehľadal. Keď sa s ňou ale stretol na vianočnom večierku koncom predchádzajúceho roka, ihneď vedel, že je tá správna osoba. 

Bohaté skúsenosti nadobudla aj vďaka práci pre Spojené štáty americké, pretože nejaký ten čas pôsobila ako sekretárka ministerstva financií. Pre internetového giganta pracovala od roku 2001, kde mala na starosti globálny predaj online reklamy vrátane predaja ďalších Google produktov, vďaka čomu o sedem rokov neskôr získala jedinečnú príležitosť kariérne postúpiť.

Domov
Zdieľať
Diskusia