Naša príroda sa niekedy nedá pochopiť.
Nikto nepochybuje o tom, že naša planéta je výnimočná a nachádzajú sa na nej milióny fascinujúcich miest, ale čo tak sa pozrieť aj na prírodné fenomény? Portál BrightSide zhromaždil niekoľko zaujímavých prírodných javov, z ktorých väčšinu nedokáže bežný človek na prvý pohľad pochopiť, a tak sa aspoň môžeme pokochať ich príťažlivým vzhľadom.
Eliášov oheň
Ak si niekedy vo filmoch či videách zbadal zaujímavo vyzerajúci prírodný fenomén prejavujúci sa poskakujúcimi svetielkami na vrchu lode či stožiara, potom si sa zrejme pozeral na Oheň svätého Eliáša. Vzniká v čase, ak sa na spomínaných miestach začne vybíjať statická elektrina a nahromadená energia potom z diaľky vyzerá, akoby sa vrcholky ponorili do ohňa, aj keď v skutočnosti ide len o obyčajné svetielkovanie. Najčastejšie je Eliášov oheň možné pozorovať na mori, a teda na lodných stožiaroch, pričom samotné svetielkovanie námorníci považovali za pozdrav od svojho patróna svätého Eliáša.
Antarktická sopka
Antarktída nepatrí žiadnemu suverénnemu štátu a pritom ide o jedno z najfascinujúcejších miest na celej planéte. Okrem zopár výskumných staníc sa tam nachádza aj obrovská sopka s názvom Erebus, ktorá je aj v súčasnosti aktívna a neustále v menšej či väčšej miere vybuchuje. Zaujímavým fenoménom sú štruktúry, ktoré vytvára vodná para vystupujúca zo samotnej sopky po tom, čo ju zasiahnu nízke antarktické teploty a ona zamrzne. Vďaka tomu vznikajú snehové stožiare pripomínajúce komíny.
Stĺpy svetiel
Ľadové kryštáliky nachádzajúce sa v našej atmosfére dokážu spôsobovať hromadu optických javov, ktoré ľudia považujú za nádherné. Jedným z takýchto fenoménov sú určite aj svetelné stĺpy vznikajúce vďaka tomu, že sa svetlo odráža od spomínaných kryštálikov rozptýlených vo vzduchu, a tak sa nám zdá, že svetlo nielenže vychádza zo svojho zdroja, ale postupuje ešte aj niekoľko metrov nad neho.
Rezance na vodnej hladine
Spojenie jednotlivých prírodných elementov dokáže v konečnom dôsledku vytvoriť fascinujúce javy, čo sa prejavilo aj na jednom fínskom jazere. Zvedavý Fín z mesta Hämeenlinna sa pri pohľade na blízke jazero pozastavil pri tom, ako vyzerala jeho zamŕzajúca hladina, pretože mu začala ihneď pripomínať cestoviny. Po chvíľkovom váhaní sa načiahol a zobral si kúsok snehovej špagety do ruky, spravil si z nej snehovú guľu a nakoniec zistil, že cestoviny pokrývajúce hladinu jazera najpravdepodobnejšie vznikla súhrou vody a vetra pred tým, než sa sneh padajúci na jazero stihol roztopiť.
Poohýbané stromy
Do jedného ruského lesa sa miestni často obávajú vstúpiť, pretože ho považujú za posadnutý démonmi. Stromy nachádzajúce sa v ňom totiž nerastú rovno a priamo, ale väčšina z nich je zvláštne poohýbaných, čo je stále nevysvetleným fenoménom. Odborníci hovoria o tom, že za nezvyčajným štýlom rastu stromov stojí silný vietor alebo rôzne mikroorganizmy, avšak ešte nedošlo ku všeobecnej zhode o tom, ktoré vysvetlenie je realistickejšie.
Príbuzní bleskov
Žiadne mimozemské vesmírne lode, ale obyčajný prírodný fenomén, pri ktorom sa stretáva nahromadená energia s molekulami vo vzduchu a vytvára optický jav podobný blesku. Jeho anglický názov znie sprite a zvyčajne je sfarbený dočervena.
Krvavočervený príliv
Pri pohľade na silnejúci príliv s krvavočervenými odtieňmi sa nemusíš báť, že by sa niekde na mori stala masová vražda. Vo vode sa pritom nenechádza krv, ale zafarbí ju obrovské množstvo červených rias, ktoré okrem odtieňov spôsobujú aj pokles obsahu kyslíka vo vode, čo má niekedy katastrofické následky pre niektoré živočíchy.
Obor na vrchu hory
Pri túrach do väčších nadmorských výšok sa môžeš stretnúť s fenoménom, pri ktorom sa pomyselne rozlomí svetelné spektrum a z teba sa na pár chvíľ môže stať obor obklopený svätožiarou. Stačí sa Slnku otočiť chrbtom a tvoj tieň v prítomnosti hustej hmly spôsobí, že sa v nej svetlo rozlomí.
Svetielkujúca rieka
Rieka Mekong preteká aj cez Thajsko a v októbri sa jej pravidelne darí zastaviť chod v jej okolí, keď sa na jej hladinou začnú objavovať ohnivé gule. Nejde o jav, za ktorý by boli priamo zodpovední ľudia, ale s najväčšou pravdepodobnosťou o vystupovanie plynných látok nad povrch hladiny, ktoré sa potom vznietia.
Zmätené vtáky
Indické údolie Jatinga skrýva dosiaľ nevysvetlenú geologickú anomáliu, ktorú miestni obyvatelia pozorujú už dlhé roky. Obrovské množstvá vtákov sa tam začnú krátko po príchode správať mimoriadne zvláštne, lietajú do kruhov a klesajú čoraz bližšie k zemi, až napokon veľká časť z nich spadne.
Bazalt na dne Baltského mora
Baltské more na svojom dne určite ukrýva desiatky bizarných predmetov, ale jeden z nich zaujíma odborníkov už dlhší čas. Neopísateľne vyzerajúci objekt ležiaci hlboko v mori niektorým ľuďom pripomína vesmírnu loď a ďalší jeho vznik zase pripisujú roztápajúcim sa ľadovcom, avšak existujú aj teórie o tom, že v skutočnosti ide o kúsok nacistickej základne z druhej svetovej vojny, keďže objekt je z bazaltu.
Podvodný ľadový dotyk smrti
Ak sa pod morským dnom stretnú prúdy chladnej slanej vody a vody z oceánu, rozdielna salinita a teplota dokážu vytvoriť podvodný ekvivalent stalaktitu. Najhoršie na celom fenoméne s názvom brinicle je fakt, že pri jeho vzniku dokáže zabiť akéhokoľvek živočícha, ktorý sa v tom čase nachádza v blízkosti, keďže ho doslova zmrazí.
Oceán hlboko v zemskom plášti
Hlboko v zemskom plášti je uskladnená aj hornina s názvom ringwoodite, ktorej vznik je podmienený prítomnosťou vody. Ľudia preto dlhé roky špekulujú o tom, že v zemskom plášti sa kvôli prítomnosti tejto horniny nachádza aj obrovský a rozľahlý oceán väčší ako všetky oceány na zemskom povrchu. Zatiaľ však neexistuje žiadny spoľahlivý dôkaz o tom, že by sa hlboko pod našimi nohami skrýval akýkoľvek oceán.