Zmien je tento rok skutočne "požehnane".
Samsung tento rok nenechal nič na náhodu a predstavil smartfón, aký nemá obdoby. Galaxy S8 je jedinečný ako po konštrukčnej stránke, tak aj po tej technologickej, a to z neho robí niečo, čo tu zatiaľ ešte nebolo. Čo však porovnanie s minuloročnou generáciou Galaxy S7? Zmien je tentokrát viac ako dosť, no tú najpodstatnejšiu predstavuje takzvaný Infinity displej. Teda niečo, čím generačný predchodca populárnej vlajkovej lode nedisponoval, pričom nejde o jedinú vec, ktorá mu v porovnaní s modernejšou osmičkou chýba.
A more efficient processor means faster downloads, longer battery life, and less wasted energy. #UnboxYourPhone. https://t.co/pHVmdc8ZNj pic.twitter.com/oDVCK387so
— Samsung Mobile (@SamsungMobile) 29. marca 2017
Gigant sa pri vývoji high-end modelu sústredil predovšetkým na vizuálne prevedenie, pretože čínske Xiaomi koncom minulého roka otvorilo s revolučným Mi MIX obávanú Pandorinu skrinku. Inžinieri zamerali pozornosť na zväčšenie uhlopriečky zobrazovacieho panela a zároveň vymysleli spôsob, aby tým nezväčšili aj rozmery konštrukcie, čo sa im nakoniec podarilo elimináciou zaužívaného domovského tlačidla. Galaxy S8 má preto pomer medzi displejom a telom až 83,6 percenta, čo je presne toľko isto ako pri vyššie spomínanom kúsku od konkurencie, a o 11,5 percenta viac ako pri sedmičke. V čom sa teda tieto dve podarené generácie od Samsungu ešte odlišujú?
Zásadné zmeny medzi Galaxy S8 a S7 v stručných bodoch:
- Zlepšenie pomeru displej / telo až o 11,5 percenta (alebo o 7,9 percenta)
- Uhlopriečka narástla z 5,1 až na 5,8" (alebo z 5,5 na 6,2")
- Hustota pixelov na palec klesla presne o 7 ppi (alebo 5 ppi)
- Výška 5,8" verzie narástla o 6,5 mm, zatiaľ čo výška 6,2" o 8,6 mm
- Zostávajúce rozmery sú viac-menej identické
- Ochranné sklo Gorilla Glass 4 nahradila 5
- Home tlačidlo nahradila digitálna alternatíva, ktorá rozoznáva tlak
- To isté platí o kapacitných tlačidlách vedľa neho (ale nerozoznávajú tlak)
- Snímač odtlačkov sa presunul na zadnú stranu
- Pribudol biometrický snímač očnej dúhovky, teda očí (aj tváre)
- Snapdragon 820 nahradil výkonnejší a šetrnejší čipset 835 (alebo Exynos 8890 - 8895)
- Rozlíšenie predného fotoaparátu narástlo z 5 na 8 megapixelov
- Predný foťák dostal aj automatické zaostrovanie
- Nadstavba TouchWiz prešla výraznou vizuálnou modernizáciou
- Bluetooth 4.0 nahradila 5.0, ktorá prehrá hudbu až na dvoch zariadeniach naraz
- Port microUSB nahradil obojstranný USB typu C
- Pribudol Bixby, inteligentný asistent
- Pribudla podpora pre DoX, vlastný dokovací systém
Oplatí sa výmena starej generácie?
Ak máte zbytočných 799 alebo 899 eur, tak rozhodne áno. Inovácií je tento rok naozaj veľa, a najmä takých, ktoré si každý všimne hneď po prvom pohľade na jeden z dvoch rôzne veľkých modelov. Investíciu teda pocítite ako na pestrejšej funkcionalite smartfónu, tak aj na samotnej konštrukcii s jedinečným prevedením, ktoré vám bude akurát tak každý závidieť. Najmä však majitelia iPhonu 7, kde dizajn nezmenili už takmer tri roky.
Môžem teda bez obáv povedať, že opodstatnený dôvod, prečo prejsť zo sedmičky na osmičku, skutočne existuje. A ani zďaleka nie je sám. Bavíme sa tu totiž o nezanedbateľnom rozsahu medzigeneračných zmien vo viacerých oblastiach ich hardvérovo-softvérovej výbavy alebo vizuálnom prevedení, a nielen o zlepšenie čísiel v zozname technických špecifikácií ako predchádzajúce roky. Osobne by som si ale najskôr počkal na odborné recenzie.