Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 7. 8. 2020 meniny má Štefánia

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Hudba - Recenzie
3
Jakub P.
31. marec 2017, 9:23
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Drake je aktuálne jednou z najväčších popových hviezd na svete. More Life je toho dôkazom

Drizzy už dávno prekročil hranice hip-hopu. Stala sa z neho megahviezda, pohybujúca sa naskrze množstvo žánrov.

Jakub P.
31. marec 2017, 9:23
Drake je aktuálne jednou z najväčších popových hviezd na svete. More Life je toho dôkazom
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Keby sme aktuálnu popovú hudobnú scénu metaforicky znázornili ako nočnú oblohu, jednou z najžiarivejších hviezd na nej by bola tá Drakeova. Už čísla a mainstreamový úspech minuloročného albumu VIEWS naznačovali, že popularita kanadského rodáka stále rapídne rastie a, ako by Jay Z povedal, numbers don't lie. Ak by niekto predsa len pochyboval, viac než obstojným argumentom je i fakt, že Summer Sixteen Tour sa stalo najziskovejším turné v histórii hip-hopu. Drizzy si svoju slávu užíva, hudbou sa baví, a tak sa rozhodol, že nám v pomerne krátkom časovom období naservíruje ďalší projekt - More Life. Nemal to byť album, ale skôr akýsi playlist s cieľom spríjemniť publiku život. Okrem toho sa však stal dôkazom Aubreyho postavenia v popmusic. 

 

Drake je aktuálne jednou z najväčších popových hviezd na svete. More Life je toho dôkazom

 

Aby sme si ozrejmili predošlé tvrdenie, bude vhodné, ak si najskôr vysvetlíme rozdiel medzi playlistom a albumom, a dôvod, prečo označuje Drake More Life ako prvé menované. Za album sa väčšinou považuje súbor skladieb, ktoré spolu akýmsi spôsobom (témou, príbehom, zvukom či pôvodom) súvisia a  navodzujú tak aspoň čiastočne celistvý dojem.

 

Playlist túto podmienku spĺňať nemusí. Playlist je jednoducho súbor skladieb, ktoré nás v ideálnom prípade bavia a ktoré sme z nejakého dôvodu dali dokopy. Drizzyho dôvod, prečo deklaruje More Life ako playlist, sme načrtli v úplne prvom odstavci, no dodáme, že tak istotne urobil i kvôli hudobnej mnohotvárnosti samotného projektu. Ten síce obsahuje prepracované prechody medzi zopár piesňami (4422 a Gyalchester), avšak ako celok spolu jednotlivé nahrávky nevytvárajú žiadny konkrétny obraz.


Ako potvrdenie celej úvahy môžeme uviesť počet piesní na trackliste. Ten sa vyštveral na 22, čo je na terajšie pomery dosť. Album by tým pravdepodobne trpel, VIEWS je koniec koncov dobrý príklad, ale playlistu sa to vďaka jeho rôznorodosti nijako výrazne nedotýka. 

 

Drake je aktuálne jednou z najväčších popových hviezd na svete. More Life je toho dôkazom

 

Ako povedal môj kolega: "Drake je momentálne turistom medzi žánrami," s čím absolútne súhlasím, zároveň v tom ale nevidím nič zlé. Ani sám Champagne Papi by sa neoznačil ako čistokrvný raper. Od začiatku má v obľube aj r&b, ku ktorému v poslednej dobe pridal najmä dancehall, trap a grime. Z každého zo spomenutých žánrov si niečo požičiava a komponuje to do svojich nahrávok, čo výrazne platí i o More Life, kde cítime jamajský patois či britský prízvuk. Grime a dancehall zanechali na tomto playliste výraznú stopu v podobe skladby No Long Talk a hostí ako Skepta či Giggs, respektíve vo forme tracku Blem. 

 

 

Samozrejme, ďalšími dominantnými žánrami sú naďalej aj hip-hop a r&b. Aubrey rapuje na Gyalchester či vydarenej záverečnej piesni Do Not Disturb a pospevuje si na príjemnej Passionfruit, ale aj smutnejšej Teenage Fever.

 

Premiešaním žánrov sa mu darí neznieť monotónne a prinášať plejádu rôznych emócii, od túžby tancovať až po slzu v oku. V tomto ohľade treba pochváliť aj producentov, odvádzajúcich kvalitnú prácu, či už sa bavíme o Fortym, Boi-1da, Kanye Westovi, Frankovi Dukesovi alebo ostatných. Tí sa nešetrili ani pri samplovaní - pieseň Glow krásne využíva Devotion od Earth, Wind & Fire, KMT zase Sonica the Hedgehoga a Skeptov Shutdown, no a nech toho nie je málo, Drizzy viackrát sampluje i seba samého. 

 

 

Množstvo songov na More Life je veľmi chytľavých. Je to následkom, na jednej strane, práve spomenutého striedania melódií, ale takisto aj Drakeovho prístupu k jednotlivým hudbám. Hoci si možno povieš, že Aubrey nie je lyricky na úrovni Jay Z-ho či spevácky na úrovni The Weeknda, často ich predbieha v tom, že dokáže pieseň spraviť zaujímavou a ľahko zapamätateľnou, inak povedané, implementuje do nej popové prvky, účinné refrény a dobre znejúci flow. Vďaka tomu sa dostal pod kožu miliónom fanúšikov a vďaka tomu vystrelil medzi najväčšie popové hviezdy sveta. Aj More Life má na mnohých miestach popový nádych, čo Champagne Papimu znova zafungovalo. Ak aj nie kvalitatívne, pretože popová minca má i svoju odvrátenú stranu, vyžadujúcu od obsahu skladieb jednoduchosť, tak určite aspoň v zmysle dosahu na ľudí. 300 miliónov streamov za prvý týždeň na Apple Music (rekord), 61 miliónov prehratí za jeden deň na Spotify (rekord), 505 tisíc predaných kópií za prvý týždeň, 1. priečka na Billboard 200 a vyrovnanie sa Eminemovi a Kanye Westovi na druhej priečke v počte number 1 albumov na Billboarde sú azda nepriestrelné argumenty. 

 

Drake je aktuálne jednou z najväčších popových hviezd na svete. More Life je toho dôkazom

 

Na playliste sa objavuje veľa hostí, a preto by, isteže, nebolo správne vyjadrovať všetku poctu len Drakeovi a producentom. Šéf stajne October's Very Own dobre vie, koho si na akú skladbu zvoliť, pretože hostia nič nepokazili. Opak je pravdou. V niektorých prípadoch sa stáva, že Aubreyho práve že posúvajú až na druhú priečku. Zástupcovia grimeu, Giggs a Skepta, hravo zvládli svoje časti (Skeptov interlude je výborný), 2 Chainz, Quavo a Travis Scott odohrali prinajmenšom ich dobrú klasiku, duá PND-ho a Champagne Papiho sú pravidelne viac než obstojné, čo platí aj v prípade Since Way Back, a Black Coffee a Jorja Smith pravdepodobne taktiež nikomu neprekážajú, i keď sa nepostarali o nič prelomové. 

 

Schválne som vynechal zopár mien, pretože tie si zaslúžia špeciálne jednanie. Sampha ťa na 4422 privedie svojím excelentným spevom k zimomriavkam, Kanye West na Glow vyvolá dávku nostalgie a Thugger, rapujúci po anglicky, je len čerešničkou na torte. Možno škoda neúčasti The Weeknda, no jednoducho: "Can't have everything."

 

Drake je aktuálne jednou z najväčších popových hviezd na svete. More Life je toho dôkazom

 

Obsahovo sa skladby na More Life pohybujú presne okolo tých tém, na ktoré sme u Drakea zvyknutí. V rapovom úvode Free Smoke dáva konkurencii najavo, ako sa neoplatí ísť proti jeho osobe a postaveniu, odkazujúc na Meek Milla, svoju pozíciu v hudobnom priemysle rozoberá i na Gyalchester, idea úspechu dominuje taktiež flautou ozdobenému songu Portland a koniec koncov aj na Glow.

 

Ďalším podstatným motívom sú, samozrejme, vzťahy so ženami, na ktoré sa Aubrey pozerá z rôznych uhlov. Skvelá nahrávka Passionfruit prináša pohľad dvoch ľudí, ktorí sa snažia udržať vzťah na diaľku (podoba s Marvin's Room), Teenage Fever opisuje horúčku zo stretnutia krásnych žien, akými sú nepochybne Rihanna a Jennifer Lopez, a Lose You spovedá Drizzyho najbližších ohľadom toho, či ich stratil pri honbe za slávou.

 

Drake je aktuálne jednou z najväčších popových hviezd na svete. More Life je toho dôkazom

 

"I drunk text J-Lo / Old number so it bounce back"

 

"I'm blem for real, I might just say how I feel"

 

"Tat on my ribs like I do not know what permanent is"

 

"Hermès link, ice-blue mink"

 

Rovnako ako na ostatných projektoch, aj na More Life je záverečný track rapový s jednou dlhou slohou, v ktorej nám Drake tentoraz ponúka komplexný náhľad do svojho života nielen na turné. Na Do Not Disturb sa dozvedáme, že by chcel OVO Fest presunúť do 40-tisícovej haly, že počas písania VIEWS bol údajne veľmi naštvaný, no najmä, že po skončení európskeho turné sa na chvíľu utiahne do súkromia a vráti sa v roku 2018. 

 

 

Na rozdiel od ostatných Drizzyho diel cítiť, že More Life bolo z veľkej časti nahrávané na turné a nie len doma v Toronte. Vďaka tomu sa na Aubreyho pozeráme akoby z odlišného uhla, čo je celkom pozitívne a oproti predošlým projektom netradičné. Okrem rodiska 6 Goda tak dostavajú shout-outs aj britské mestá ako Londýn a Manchester, Nemecko alebo Jamajka. Tento fakt len potvrdzuje, že Drake už dávno presiahol hranice Kanady a stala sa z neho internacionálna popstar. Na druhej strane však táto hviezda nezabúda na svojich OVO priateľov, o ktorých sa stará a ktorí sa viackrát na More Life objavujú v pozícii rozprávačov, napríklad Baka hneď na konci prvej piesne. 

 

Drake je aktuálne jednou z najväčších popových hviezd na svete. More Life je toho dôkazom

 

Zážitok z hudby - ten nám chcel Drake ponúknuť formou playlistu More Life. Výsledok je taký, že sme ho aj dostali. Projekt mieša viaceré hudobné žánre, od hip-hopu, cez grime až po dancehall, a robí to chytľavým, popovým spôsobom. Producenti navodzujú na každej skladbe tú správnu atmosféru a jednotliví hostia plnia svoje funkcie, navyše prinášajúc aj ďalšie príjemne oživenie. Aubrey sa obsahovo aj hudobne pohybuje v rovinách, v akých sme to od neho očakávali, tematicky neprichádza v podstate s ničím novým, no aj tak nás baví, pretože neznie monotónne. Drake určite nie je prototypový raper, je to popstar s hip-hopovým nádychom, a taký je i hudobný mix titulovaný More Life. Kvalitou prekonáva VIEWS, preto 7,5/10.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
20
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.