Spôsobuje teda legalizácia marihuany jej zvýšené užívanie?
Dekriminalizácia či legalizácia marihuany na Slovensku je v našej krajine často diskutovaniu témou, aj keď sa postupne vytratila z hlavného politického prúdu. Mnohé krajiny po celom svete sa postupne pridávajú do skupiny štátov, ktoré už marihuanu v minulosti zlegalizovali a ako ukázal najnovší výskum z amerického štátu Washington, skeptici a pesimisti by mohli mať teoreticky o jeden problém menej. Štát Washington zlegalizoval rekreačné používanie marihuany ešte v roku 2012 a približne ďalšie dva roky trvali legislatívne prípravy na to, aby mohli byť oficiálne spustené aj špecializované obchody s marihuanou, lenže výsledky výskumu zistili, že samotná legalizácia a uľahčenie prístupu ku marihuane nemali veľký vplyv na to, koľko mladých ľudí ju aktívne užíva.
Viac než 230-tisíc študentov z Washingtonu sa v rámci výskumu Washington State Healthy Youth Survey zdôverilo s tým, či užili marihuanu za posledných tridsať dní. Výskumníci zobrali do úvahy tri vekové kategórie mladých ľudí, a teda tínedžerov vo veku 13 až 14 rokov, 15 až 16 rokov a potom 17 až 18 rokov. V prvej kategórii priznalo užívanie marihuany za posledný mesiac 6 percent opýtaných žiakov, v druhej vekovej kategórii to bolo 17 percent a v tretej zase 26 percent opýtaných študentov. Čísla teda nie sú ani zďaleka také alarmujúce, ako by si človek mohol myslieť a zaujímavé je na nich najmä to, že v posledných desiatich rokoch sa nijak výrazne nezmenili. Počet mladých ľudí, ktorí niekedy vyskúšali marihuanu, sa v niektorých oblastiach s legalizovanou marihuanou dokonca o máličko znížil, takže otvorenie špecializovaných obchodov nemalo na fajčenie marihuany veľký vplyv. Tínedžeri v prvej a tretej vekovej kategórii odpovedali, že marihuanu v súčasnosti dokážu zohnať približne rovnako ťažko ako pred legalizáciou a zopár študentov dokonca priznalo, že marihuana sa momentálne dá zohnať o čosi ťažšie ako v minulosti.
Výsledky výskumu samozrejme musia zobrať do úvahy aj fakt, že vo veľkej časti amerických štátov, kde bola nakoniec marihuana zlegalizovaná, sa táto zelená rastlina už pred zlegalizovaním tešila veľkej obľube, a tak neexistovalo až tak veľa priestoru na zvyšovanie jej používania. Na druhej strane, psychologička Krista Lisdahl tvrdí, že niektorí mladí ľudia dokonca marihuanu po zlegalizovaní postupne prestávajú fajčiť, pretože jej užívanie kvôli legislatívnemu kroku stratilo atraktivitu zakázanej činnosti a tínedžeri tiež nechcú robiť to, čo by si mohli obľúbiť ich rodičia. Nikto nevie, ako by sa miera užívania marihuany upravila po jej legalizácii na Slovensku, ale v súčasnosti v našej krajine marihuanu potajomky fajčí obrovské množstvo ľudí, ktoré by možno ani nemalo kam rásť. Ak ťa téma legalizácie marihuany na Slovensku zaujíma, potom si ešte určite nezabudni prečítať naš článok o tom, prečo by sme ju na našom území už mali spraviť legálnou.