Jedno z tohtoročných prekvapení od Samsungu.
Keď vyšla na svetlo sveta pravda o úspešne zrealizovanej akvizícii známej spoločnosti zameranej na vývoj softvéru s pokročilou funkcionalitou obohatenou kapacitami umelej inteligencie, ktorá smartfónom poskytne nevídané možnosti, každému bolo okamžite jasné, kam má Samsung v mobilnom priemysle namierené. Obrovskej mediálnej pozornosti dopomohol fakt, že vo Viv Labs pracujú ľudia, ktorí majú prsty v ranných verziách dnes už celkom populárneho asistenta Siri. Internetom sa preto takmer okamžite začali šíriť špekulácie, čo všetko by nová, výrazne vyspelejšia alternatíva z dielne juhokórejskej špičky vo výrobe spotrebnej elektroniky mohla asi tak ponúknuť a kde zažije svoju premiéru.
Do úvahy, samozrejme, spadal najmä generačný nasledovník za súčasnú vlajkovú loď Galaxy S7, ktorý nám predstavia niekedy na prelome marca a apríla. Nevylučuje sa však ani to, že počas nadchádzajúceho podujatia Mobile World Congress 2017 uvidíme krátke video, kde sa nám v miernom predstihu ukáže niekoľko hlavných častí výbavy Galaxy S8. A jednou z nich bude aj Bixby, prvý virtuálny asistent spoločnosti Samsung s takými schopnosťami, že zvládne rozpoznávať jednotlivé fyzické objekty v našej bezprostrednej blízkosti, napríklad historickú stavbu na výlete v cudzej krajine, a postupom času spozná naše návyky či preferencie, ako keby bol náš skutočný kamoš. Za pár dní by sa tak mal naučiť, čo počas dňa od smartfónu požadujeme, a to potom využije pri návrhu aplikácií podľa našej aktuálnej polohy, dátumu alebo aktuálneho času.
Podobnou funkcionalitou disponuje napríklad aj taký Peek Launcher, Android aplikácia umožňujúca razantnú zmenu podoby vizuálneho spracovania používateľského prostredia operačného systému. Vývojári doňho zakomponovali prvky strojového učenia, ktoré vie postupom času spoznať používateľa smartfónu. Lancher potom dokáže sám určiť, kedy a kde zapína špecifické aplikácie, takže ak to v danej chvíli uzná za vhodné, sám mu ich navrhne prednostným zobrazením ich ikoniek. Cieľom je odbremeniť ho od nepodstatných maličkostí, ktoré môže riešiť aj počítač, a vďaka tomu spríjemniť používanie ako hardvéru, tak i iného softvéru.
Bixby nám povie, čo je práve pred nami
Jednou zo špeciálnych schopností takzvanej umelej inteligencie je neustále presnejšie rozpoznávanie objektov na základe určitých charakteristických čŕt. Teraz však nehovoríme iba o nejakej budove alebo významnom historicom mieste, ale aj o ľudských tvárach. Očakávaný smartfón Samsung Galaxy S8 by tak mal zvládnuť prostredníctvom využitia vlastného fotoaparátu opticky identifikovať všetko, čo je v jeho zábere, a potom to AI asistent Bixby využitím nadobudnutých dát vyhľadá na internete. A zrejme pri tom nevynechá ani verejné dostupné informácie na sociálnych sieťach. Ak stretneme niekoho neznámeho, no budeme o ňom chcieť vedieť trošku viac, tak pre nás nebude problém zistiť viac detailov správnym nasmerovaním fotoaparátu nášho mobilu. Podobná taktika by mohla platiť aj vtedy, ak si budeme chcieť niečo pekné, čo sme niekde videli, kúpiť rovno cez automaticky vybraný e-shop, ktorý sa nám v tej chvíli rovno otvorí v internetovom prehliadači.
Samsung Galaxy S8 Bixby AI Assistant will Recognize Images too – Here's how - Nashville Chatter https://t.co/hnurXWMGto #SamsungBixby #Bixby pic.twitter.com/2PvZunMMS2
— Samsung Bixby (@SamsungBixby) 29. januára 2017
Bixby by ale mal byť okrem iného aj prepojený s inými nainštalovanými aplikáciami, takže nám poskytne informácie alebo za nás rovno niečo vybaví. Tým niečim môže byť rezervácia skvelých miest v reštaurácii, ktorú nám virtuálny asistent odporučí na základne dostupných online recenzií od návštevníkov. Na aktiváciu s najväčšou pravdepodobnosťou poslúži vyhradené hardvérové tlačidlo nachádzajúce sa na boku konštrukcie ďalšej generácie vlajkovej lode. Naznačovalo nám to hneď niekoľko únikov a iný nie je ani jeden z tých čerstvejších úlovkov. Stlačením sa vraj aktivuje základná aplikácia asistenta so základným používateľským prostredím a tiež hlavnými nastaveniami.
Samsung’s ‘Bixby' assistant will allegedly support up to 8 languages https://t.co/A0hLStOUHn pic.twitter.com/YDi7Bfj9vj
— 9to5Google (@9to5Google) 7. februára 2017
Základná podpora po predstavení Galaxy S8 bude navyše zahŕňať až osem rôznych jazykov, nie len angličtinu, kórejčinu alebo čínštinu. A časom pochopiteľne pribudnú i ďalšie. Samsung sa už nemôže spoliehať iba na krajiny s najväčším konzumom. Konkurencia silnie a jemu preto nezostáva nič iné, ako hľadať príležitosti na rast všade tam, kde sa hľadať ešte stále dajú.
Šikovná sekretárka v našom smartfóne
Virtuálny asistent Bixby sa naučí, aký športový tím sledujeme, akú hudbu počúvame alebo akú literatúru radi čítavame a podľa toho nás začne zásobovať relevantnými informáciami. Spozná nás tak dobre, že tým môže niekomu až naháňať strach. Všetko, čo sa od nás naučí, následne využije, aby nám pomohol zlepšiť skúsenosti z používania mobilného zariadenia, ktoré napríklad vycíti, kedy potrebujeme zavolať odvoz z práce domov alebo kedy máme chuť na menšiu zábavu. Do úvahy bude pritom brať viaceré podstatné zdroje. Jedným z nich môže byť naša e-mailová schránka, kde často mávame uložené lístky na koncert či letenky od naplánovanej služobnej cesty. Pokiaľ ju asistent dôkladne analyzuje, vie tak behom krátkej chvíle zistiť, čo by sa nám možno ešte hodilo a ako to vyzerá s našim časom. Ak niekomu náhodou pripomína akúsi všestrannú sekretárku, je na správnej adrese, pretože aj o sekretárku ide, avšak bez fyzickej podoby či akéhokoľvek frflania. Teória teda vyzerá celkom sľubne. Zatiaľ však poriadne nevieme, ako ďaleko je od reality.