Niekedy menej naozaj znamená viac a platí to aj pri bývaní, o čom sa vás dnes budeme snažiť presvedčiť.
Skutočne tak záleží na veľkosti? V rámci architektúry a funkčnosti bývania zrejme ani príliš nie, k čomu máme pripravených hneď 5 názorných príkladov a 1 ako bonus. Samozrejme, všetko záleží na požiadavkách klienta, ale navrhnúť a postaviť nehnuteľnosť, ku ktorej môžeme priradiť prívlastok "mikro" a aby zároveň bola plne funkčná, je možné. Je potrebné len nájsť správny tím architektov, ktorí sú v danej sfére projektov ako doma, a to sa majiteľom sídiel zo záberov nižšie určite podarilo. Nebudeme vás už teda zbytočne zdržiavať riadkami o tom, aké môže byť úžasné žiť na samote s minimálnymi nákladmi v krásnom prostredí, ale radšej sa presunieme k samotným stavbám.
______________________________________________________________________________________________
Colorado / Spojené štáty americké / University of Colorado Denver / 2015
Prvá naša zastávka za spoznávaním takzvaných "mikrobývaní" je pomerne chladná časť Severnej Ameriky, ktorá sa môže pýšiť nádhernou prírodou plnou hustých lesov. V akom inom prostredí by obdobná stavba mohla vyzerať lepšie? Jedná sa o 2 samostatne stojace domčeky, ktoré primárne slúžia na víkendové relaxovanie, ale súdiac podľa vybavenia sa v nich dá stráviť aj podstatne dlhšie obdobie.
Nehnuteľnosť ukrytá pod prístreškom s plechovou strechou sa nachádza v mierne svahovitom teréne a tomu je dokonale prispôsobená vďaka sperám. Jednoduchý vonkajší vzhľad s miernym nádychom tajomna vás pohltí už od prvého okamžiku a nič na tom nezmení ani presun do vnútorných priestorov, respektíve priestoru. Útulné zariadenie síce nedýcha luxusom, ale to je tá posledná vec, ktorá by vás pri obývaní danej krásy mala trápiť. Hlavný prím hrá všade prítomné drevo, čistosť línií a praktickosť. Mimoriadne podarený projekt tamojších študentov však nepozostáva len z 2 nami vybraných budov, ale až zo 14. Viac slov nie je nutných...
Maquiné / Brazília / MAPA Architects / 2013
Zo Severnej Americky sa presunieme do Južnej, a to konkrétne do jej najväčšej krajiny, Brazílie. Uprostred nepoškvrnenej prírody je situovaná kubistická stavba s presklenými plochami, skrz ktoré si majitelia môžu vychutnávať východy a západy Slnka. Jednoduché útočisko so skromnou výmerou činiacou len 27 metrov štvorcových bolo síce dokončené už pred cca 4 rokmi, ale stále vyzerá fantasticky.
Obdĺžnikový pôdorys "kontajnerového" bývania zabezpečuje pomerne bohatý, vyše 6 metrov dlhý priestor, v ktorom nechýba kuchynská časť s jedálňou alebo spálňa. Teda všetko potrebné pre život. Čerešničkou na torte je možnosť pestovania skutočných BIO potravín a rastlín priamo na streche "domu".
Španielsko / Ábaton Arquitectura / BATAVIA / 2013
Ďalšie pôsobivé mikrobývanie, ktoré je mobilné, sa nachádza niekde na Pyrenejskom polostrove, ale presnú polohu sa nám vzhľadom na možnosť presúvania k dnešnému dňu nepodarilo zistiť. Celosivé hniezdočko určené primárne pre 2 osoby disponuje mierne šikmou strechou, čo je pri obdobných typoch "stavieb" trochu nezvyčajné, avšak vôbec to nevyzerá zle, skôr naopak.
Obytná plocha aj v danom prípade nepresahuje hranicu 30 metrov štvorcových a zariadeniu opäť dominuje predovšetkým drevo a výrobky z neho. "Portable House ÁPH80", ako znie oficiálny názov projektu, má pevnú konštrukciu, vďaka ktorej sa majitelia ani počas silných vetrov nemusia obávať o svoj netradičný príbytok. Čo určite poteší, vzhľadom na to, že sa nejednalo o úplne najlacnejšiu záležitosť. Výsledná suma sa totiž vyšplhala mierne nad 21 000 €, a to nie je málo.
Comporta / Portugalsko / Aires Mateus / 2013
Na Pyrenejskom polostrove sa ešte na krátky moment zdržíme a presunieme sa do krajiny úradujúcich majstrov Európy vo futbale, Portugalska. Na pobreží neznámej rieky situovaný tandem menších domčekov s neobvyklým tvarom je to, čo v našom výbere rozhodne nemohlo chýbať. Vás o tom presvedčia skvelé snímky nižšie od Nelsona Garrida.
Nepravidelný tvar s ihlanovou strechou dokonale zapadol do tamojšieho kľudného prostredia na vidieku a poskytuje strechu nad hlavou mladej rodinke. Tej v uvedenom mikrobývaní však nechýba absolútne nič, keďže v interiérových priestoroch o rozlohe 26 metrov štvorcových nájdeme naozaj všetko potrebné a tým myslíme aj sprchu. Už zo záberov na nás dýcha príjemná a pohodová atmosféra, ktorá sa určite ešte znásobí pri trávení dlhých večerov v posteli s baldachínom, čo určite ocenia predovšetkým zástupkyne nežnejšieho pohlavia. Dávame rozhodne 10 bodov z 10 možných.
Taiwan / A Little Design Studio / 2016
Na našich virtuálnych potulkách naprieč hľadaním najzaujímavejších mikrobývaní neobídeme ani Áziu, ktorá je v mnohých smeroch na úplne inej vlne ako napríklad naša domáca Európa. A výnimočná bude aj v tom, že ako jediná nám neodhalí "dom", ale malinký byt, čo môže poslúžiť aj ako vhodná inšpirácia pre mnohých študentov či mladých ľudí v ich prvom hniezdočku s nie najväčšou výmerou.
Nehnuteľnosť, ktorú si my konkrétne aspoň náčrtovo predstavíme, má skromných 22 metrov štvorcových, ale ukrýva kopec netradičných a dizajnovo zaujímavých riešení. Tamojšie architektonické štúdio s naozaj výstižným názvom (A Little Design), sa do sýtosti vyhralo s dispozíciou, ktorá je doslova šitá na mieru ľuďom uprednostňujúcim strohú funkčnosť. Tým však vôbec nechceme znevažovať krásu danej práce z Taiwanu. Jednoduchosť a uhladenosť vždy patrila medzi naše obľúbené možnosti zariadenia.
BONUS
New York City / Spojené štáty americké / nARCHITECTS / 2015-2016
V komentároch nižšie nám môžete napísať, ktoré z uvedených mikrobývaní vás zaujalo najviac a dokázali by ste si predstaviť v ňom nažívať aj dlhší čas.
V prípade, že viete aj o iných architektonických alebo dizajnérskych štúdiách z našich končín, ktoré taktiež stoja za pozornosť širšieho publika, tak neváhajte a pošlite nám tip na e-mailovú adresu uvedenú v profile vyššie, ďakujeme za podporu a spoluprácu!