Nejaké tie riziká tu však stále existujú.
Nie, nejde iba o jednu obyčajnú štúdiu s úzkym zameraním, ale o komplexnú meta-analýzu viacerých štúdií, ktorá nám prostredníctvom viac ako 400 stranovej odbornej správy oficiálne potvrdila to, čo so sebou prináša užívanie neustále populárnejšej marihuany. Meta-analýza spočíva v štatistickej analýze záverov viacerých vzájomne súvisiacich vedeckých štúdií (v tomto prípade cez 10-tisíc), vďaka čomu sa odborníci dopracujú k ešte dôveryhodnejším záverom, ako keby majú vychádzať iba z jedného zdroja.
Preto môžeme považovať ešte čerstvé výsledky práce americkej Národnej akadémie vied, inžinierstva a medicíny za niečo, čomu sa dá bez akýchkoľvek starostí veriť. Jej komplexná správa obsahuje viacero podstatných zdravotných benefitov, ktoré vedia užívateľovi u nás zakázanej zelenej rastlinky pomôcť napríklad s chronickými bolesťami pri skleróze multiplex alebo s nevoľnosťou a zvracaním po chemoterapii.
Tím špecialistov, ktorý viedol renomovaný pediater z Harvardu, navyše tvrdí, že fajčenie marihuany narozdiel od tabaku nespôsobuje rakovinu úst a ani pľúc. Môžu ale na druhú stranu nastať problémy s dýchaním. Prehľad toho najlepšieho zo spomínanej štúdie nájdeš uvedené nižšie.
Hlavné výsledky meta-analytickej štúdie:
- efektívny účinok pri liečbe chronickej bolesti, hlavne tej, ktorá sa spájajú so sklerózou multiplex
- jej fajčenie nemá žiadny súvis so vznikom rakoviny úst, hrdla alebo pľúc
- mala by mať aj protizápalové účinky, no o podrobnostiach jej vplyvu na imunitný systém sa toho zatiaľ veľa nevie
- užívanie v tehotenstve vedie k nižšej pôrodnej váhe
- môže stáť za vznikom duševných chorôb, ako je napríklad schizofrénia
- jej fajčenie môže vyvolať infarkt, aj tu však existuje málo dôkazov
- má negatívny vplyv na učenie, pamäť či pozornosť
Massive meta-study confirms the health benefits of cannabis https://t.co/Be9E3rc536 pic.twitter.com/Vlj4ARXhuq
— Engadget (@engadget) 13. januára 2017