Majestátne útvary ešte z čias dinosaurov.
Pre Wikipediu je skalná ihla špecifickým geomorfologickým útvarom. Pre bežného turistu zasa úchvatný objekt, pri ktorom treba stráviť viac času fotením než obdivovaním. Pre nás je to vynikajúca príležitosť, ako ti opäť (už sa nám to podarilo napríklad tu či tu) priniesť článok o niečom úžasnom, čím sa môžeme pochváliť dokonca aj na Slovensku.
Dobre, priznávame. Hneď táto prvá fotka síce z našich končín nie je, zato sa ňou môže pochváliť čínsky národný park s názvom Zhangjiajie. Podľa povestí ide o pradávne veže, na ktoré si draci ukladali vajíčka. Rozprestiera na sa obrovskej ploche neuveriteľných 42 kilometrov štvorcových. Tvoria ho stovky mohutných pilierov, z toho ten najvyšší je vysoký až 1080 metrov. Mimochodom, spojenie "ako z iného sveta" naozaj sedí, súhlasia s ním aj tvorci filmu Avatar.
Aj napriek tomu, že je Zhangjiajie asi najikonickejším stelesnením skalných ihiel, od zvyšných podobných úkazov sa odlišuje tým, že je v národnom parku ihiel jednoducho fakt veľa. Inde na svete zvyčajne stojí jedna, prípadne niekde v diaľke sa týči zopár ďalších. Od toho sa líši aj proces, ktorým tieto úkazy vznikli. V prípade osamelých skál sa to deje abráziou, teda procesom, keď (zvyčajne) voda dlho a vytrvalo omýva časť zemského povrchu, napríklad nejakú hrču na ňom, až do momentu, kedy voda z nejakého dôvodu odtečie a z majestátnej skaly ostane nevzhľadný pahýľ.
V prípade Zhangjiajie ide pravdepodobne o podobný princíp, s tým rozdielom, že zrejme išlo o obrovský kus skalnatého povrchu Zeme. Doňho more (vtedy so zvýšenou hladinou) prenikalo cez množstvo puklín, pričom si vytváralo ďalšie a ďalšie. V nich však voda zamŕzala a kedže ľad zaberá viac miesta než voda v kvapalnom skupenstve, niekam sa to zmestiť muselo. Pukliny sa teda zväčšovali, dlhé roky zo skaly vznikalo množstvo pilierov až to dospelo do dnešného, úchvatného stavu, údolia, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť.
Podobnou formáciou sa však môžeme pochváliť aj u nás na Slovensku. Nazýva sa Čertova skala a stojí na brehu rieky Poprad, neďaleko Starej Ľubovne. Stĺp vysoký 12 metrov láka turistov, kedže vznikla ešte v časoch jury jednoduchým obmývaním. Názov Skalná ihla vychádza z príbehu, v ktorom si princ chcel postaviť hrad (konkrétne Ľubovniansky hrad). Predal preto svoju dušu diablovi, no svedomie ho donútilo ísť sa spovedať. To však diabla nahnevalo, odtrhol preto zo skaly balvan, dnešnú Čertovu skalu, a chcel ju hodiť po hrade. Niektorí ľudia si mýlia túto Čertovu skalu so skalným hríbom v Kremnických vrchoch, ten je však samostatnou kapitolou a o tom možno niekedy nabudúce.
Čertova skala
Ďalší z lokálnych príbehov smeruje k Ružomberku, ku skalnej ihle s názvom Krkavá skala. Tá je vysoká až 22 metrov a spolu s Čertovou skalou patria medzi prírodné pamiatky. Ak sa teda chceš dotknúť vecí, ktoré sú na svete zaručene ešte z čias dinosaurov, nemusíš si hneď kupovať letenky do Číny. Lákavé varianty sa nachádzajú aj v neďalekom okolí.
Skalná ihla na ostrove Man.
Podlešínská skalní jehla neďaleko Brna.