Najväčšia pohyblivá stavba svojho druhu na svete.
26. apríl 1986. Test nového bezpečnostného systému v černobyľskej atómovej elektrárni. Výsledok? Už asi tušíte. Najväčšia jadrová katastrofa v histórii jadrovej energetiky. Prehriatie spôsobilo fatálne následky v podobe výbuchu, ktorý vyrazil 2500 tonový poklop ako štupeľ od šampanského a následný únik radiácie usmrtil pri záchranných prácach stovky ľudí odhliadnuc od zvýšeného percenta výskytu rakovín v krajine a globálneho ožiarenia. Väčšinu Európy zasiahlo v dvoch vlnách. Škody boli katastrofálne a rovnako zdevastované je aj mesto Pripiať spolu s Černobyľom. Ako vyzerá bežná návšteva oboch miest si môžete pozrieť napríklad v našom dávnejšom rozhovore s priaznivcom urbexu - Luciou.
Sarkofág vybudovali robotníci zasiahnutí tak vysokými dávkami radiácie, že to jednoducho neprežili. Konalo sa však rýchlo a čas na prípravu a návrh bol limitovaný faktom, že časť reaktora elektrárne explodovala a rádioaktívne látky svojvoľne unikali do ovzdušia. Po 30 ubehnutých rokoch od havárie je však táto ochranná "skrinka" v tak dezolátnom stave, že nám, respektíve krajine ako takej, ešte aj dnes hrozí potenciálne ožiarenie, a tak bol pred pár rokmi vydaný pokyn na vybudovanie najväčšej pohyblivej stavby svojho druhu na svete.
Kupola za 1,5 miliardy eur s výškou 108 a dĺžkou 162 metrov je tak jedinečnou svojho druhu a jej pohyblivosť zabezpečujú na mieru zhotovené koľajnice, ktoré ako môžete vidieť na časozbernom zábere nižšie, postupne preniesli 36-tisíc ton vážiaci kolos nad poškodený reaktor. Tým sa projekt presúva do druhej fázy: Zabezpečiť odstraňovanie rádioaktívneho materiálu a postupne odstaviť reaktor. Problémom je, že plán nie je ani len zďaleka dotiahnutý do konca.
Jeden z hlavných otáznikov visí nad postupným budovaním skladísk odpadu spolu so systémom na jeho prepravu. Potrebné technológie sú iba v začiatkoch vývoja a aj po 3 dekádach od katastrofy zostáva otázne, kedy sa prípad jadrovej havárie v Černobyľe definitívne uzavrie. Na nutnú prevádzku kupoly si Ukrajina každoročne bude musieť prichystať až 40 miliónov eur. Chceli by ste sa vydať na poznávací zájazd do "zóny"?