Barbie podporovala detskú predstavivosť a prispela k rodovej rovnosti. Na druhej strane jej životný štýl viedol k podpore materializmu a jej nereálny vzhľad vyvolával komplexy.
3. marec 1959 je dňom, kedy sa navždy zmenil hračkársky priemysel, a to z jedného jediného dôvodu. So všetkou slávou doň vstúpila najpopulárnejšia a najpredávanejšia bábika Barbie, ktorú si väčšina z nás vybaví ako očarujúcu blondínku s dokonalou tváričkou, dlhými nohami, osím pásom a prsiami ako od plastického chirurga, a to napriek tomu, že vzhľad Barbie je skutočne rôznorodý a zo širokej plejády milých bábik si môže detský spotrebiteľ vybrať to, čo je jeho srdcu najbližšie.
Barbie od Mattela je v dievčenskom svete skutočným pojmom a žiadna dutá, ultraľahká a neohybná fake Barbie bez pogumovaného tela, hustých vlasov a dokonalého mejkapu ju nedokáže nahradiť, hoci sa o to v záujme šetrenia finančných prostriedkov pokúšala už nejedna mamička. A úprimne? My sa jej ani veľmi nečudujeme. Peniaze mali kedysi inú hodnotu a Barbie od Mattela potrebovala kamarátky na rovnakej úrovni, fešného Kena, plný šatník, nejaké to domáce zvieratko a na škodu nebolo ani auto alebo rovno Barbie dom. No na druhej strane sa nečudujeme ani sklamaniu dievčatka, ktoré si pod vianočným stromčekom namiesto pravej Barbie našlo jej lacnejšiu kópiu a pri prvej zmene účesu muselo riešiť plešatú bábiku. Nuž, kvalita je kvalita a detský zákazník patrí k tým najnáročnejším.
Za zrodom legendárnej Barbie stojí žena menom Ruth Handler, jej dcéra Barbara a spoločnosť Mattel Creations. Túto spoločnosť založili v roku 1945 dvaja páni - Harold „Matt“ Matson a Elliot Handler a spočiatku sa venovali výrobe rámov na obrazy a nábytku do domčekov pre bábiky. Netrvalo dlho a kvôli zhoršenému zdravotnému stavu predal Matson svoj podiel Handlerovi, ktorý do biznisu zapojil svoju šikovnú manželku Ruth. Prvý veľký úspech spoločnosti prišiel v roku 1947 s hračkárskym ukulele a druhý o dvanásť rokov neskôr s bábikou, ktorá sa v nasledujúcich rokoch stala fenoménom medzi dievčenskými hračkami. Podnikavá Ruth pozorovala svoju dcéru Barbaru pri hre a všimla si, s akou radosťou štylizuje svoje papierové bábiky do dospeláckych profesií. Uvedomila si, že malé dievčatká nemajú záujem o hračky s výzorom detí, ale práve naopak, chcú sa hrať s bábikami s výzorom dospelých žien. V roku 1956 sa rodina Handlerových ocitla v Európe, kde Ruth natrafila na nemeckú bábiku s výzorom dospelej ženy - Bild Lilli, zakúpila ju pre svoju dcéru a po úspechu u vlastného potomka sa podobnou bábikou rozhodla zaplniť dieru na americkom trhu s hračkami.
Nemecká bábika Bild Lilli, ktorá sa stala inšpiráciou pre budúcu Barbie. Rozdiel v týchto bábikách spočíval v tom, že zatiaľ čo nemecká verzia bola určená pre mužov - dostávali ju ako dar na oslavách a poväčšine si ňou zdobili interiér svojich áut, americká verzia bola určená pre deti. Podobný vzhľad a technológia výroby týchto bábik sa stali predmetom žaloby.
Barbie, vlastným menom Barbara Millicent Roberts, sa narodila 3. marca 1959 na American International Toy Fair (najväčšom západnom veľtrhu hračiek) v New Yorku, a to rovno v dvoch prevedeniach - ako blondínka a ako čiernovláska. Tento dátum je považovaný za deň jej narodenín, pričom miestom narodenia nie je New York, ale fiktívny Willows v americkom štáte Wisconsin. Ako ste už iste postrehli, Barbie je pomenovaná po dcére jej vynálezkyne a prvé dva modely prelomových bábik sa predviedli v čierno-bielych prúžkovaných plavkách a čiernych sandálkach na vysokom opätku. Vyrábali sa v Japonsku, ich počiatočná cena bola tri doláre a v priebehu prvého roka sa z nich predalo viac ako 350 000 kusov. Ako sa dalo očakávať, bábika s povolaním „Teenage Fashion Model“ a jej tvorcovia sa nevyhli obvineniam, podstatou ktorých mal byť Mattelom okopírovaný vzhľad nemeckej Bild Lilli a zavádzajúce tvrdenia o vlastnom dizajne. Spor sa po ťahaniciach na súde napokon vyriešil mimosúdne a Mattel v roku 1964 odkúpil práva k Bild Lilli za 21 600 dolárov a týmto krokom ukončil jej výrobu.
Prvá Barbie od Mattela v dvoch prevedeniach - blondínka a čiernovláska. Na druhej fotografii manželia Handlerovci
Pre enormný záujem o bábiku Barbie spropagovanej aj prostredníctvom televíznej reklamy, sa Mattel v roku 1961 rozhodol uviesť na trh aj jej partnera. Ken Carson je od svojej polovičky mladší o dva roky, ich vzťah je označovaný ako „on-off“, čiže žiaden ideál a pomenovaný je podľa syna manželov Handlerových - Kennetha Handlera. V reálnom živote sú teda Barbie a Ken súrodenci, no v tom vymyslenom tvoria pár.
Ďalšie zaujímavosti zo života Barbie:
- Keď sa Ruth Handler opýtali, aký má vzťah k Barbie, odpovedala: „Som jej mama.“
- V roku 1971 sa zmenil pohľad Barbie - začala sa dívať pred seba.
- Prvou známou osobnosťou prevtelenou do Barbie bola britská supermodelka s útlou postavou, krátkymi vlasmi a veľkými očami, ikonická Twiggy.
- Barbie vystriedala viac ako 150 profesií, šesťkrát kandidovala za prezidentku a v roku 1965 sa ako astronautka ocitla na Mesiaci (samozrejme fiktívne), čím predbehla aj samotného Neila Armstronga.
- Tým, že reprezentovala skutočne rôznorodé povolania a vykonávala aj pánske profesie, prispela k rovnosti mužov a žien v pracovnom prostredí.
- Nájdete ju v obchodoch v 150 krajinách a každú sekundu sa niekde na svete predajú tri kúsky tejto legendárnej bábiky.
- V roku 1986 bola zvečnená na obraze Andyho Warhola, ktorý bol v Londýne predaný za 1,1 milióna dolárov.
- Barbie má viac ako 40 domácich zvieratiek, bohatý šatník s kúskami od svetových dizajnérov a slušný vozový park, čo podľa mnohých viedlo k podpore materializmu.
- Je činná na sociálnych sieťach, napríklad na Facebooku ju sleduje viac ako 13 miliónov nadšencov, no nájdete ju aj na Instagrame či Twitteri.
- V septembri 2003 niektoré krajiny Stredného východu zakázali predaj bábiky Barbie na svojom území z dôvodu, že jej vyzývavé oblečenie a nevhodné pózy sú symbolom zvráteného západu a majú ďaleko od ideálov islamu.
- Na svete existuje aj Barbie po chemoterapii s menom Ella, ktorá bola v limitovanom počte kusov distribuovaná priamo do nemocníc.
- V roku 2006 sa Barbie stala produktom roka.
- Ak by bola Barbie skutočnou ženou, jej miery by boli 91-46-84, teda nereálne čísla, pre ktoré sa na najznámejšiu bábiku sveta zniesla vlna kritiky. Tá vyústila do možnosti zakúpiť si Barbie v rôznych prevedeniach - vyššie, nižšie, oblejšie, útlejšie, s rôznymi účesmi a odtieňmi pokožky.
- Najpredávanejšou Barbie v histórii Mattelu je Totally Hair Barbie s vlasmi až po členky.