Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 2. 6. 2020 meniny má Xénia, Oxana

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Pod radarom
1
Adam Smeták
Jakub Hvozdovič
20. október 2016, 13:44
Čas čítania: 4:49
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Tretia séria Black Mirror je za dverami. Prečo sa na ňu tak tešíme a čo môžeme očakávať?

Naše mozgové bunky dostanú opäť zabrať. Čo sa vlastne v novej šestici častí udeje?

Adam Smeták
Jakub Hvozdovič
20. október 2016, 13:44
Čas čítania: 4:49
Tretia séria Black Mirror je za dverami. Prečo sa na ňu tak tešíme a čo môžeme očakávať?
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Je tomu iba pár dní, odkedy sme vám priniesli skvelý trailer pre tretiu sériu geniálneho satirického seriálu Black Mirror a keďže sa premiéra šiestich nových epizód nezadržateľne blíži, rozhodli sme sa spísať kratší sumár vysvetľujúci, prečo sršíme takým nadšením. Ak viete o čo ide, kľudne môžete tieto dva úvodné odseky preskočiť, tí čo nevedia, sa môžu buď prekliknúť na náš dávnejší tip na seriál, navštíviť toto vlákno, alebo jednoducho pokračovať v čítaní. 

 

V krátkosti. V roku 2011 sa na Channel 4 objavil vcelku nenápadný diel nového seriálu, ktorý divákom poriadne vyrazil dych. Nielenže si zobral na paškál fiktívne osobnosti britskej politickej scény, ale do mixu prihodil niečo, čo nikto nečakal. Britského premiéra a jeho obcovanie s prasaťom. Podstata však nebola divákov znechutiť. Skôr šikovne atakovať zvrátenosť a dychtivosť po senzácii v dnešnej spoločnosti. S kontroverziou tvorcovia neprestávali ani v ďalších častiach. Na paškál si zobrali (nie tak úplne) sci-fi technológie, priradili k ním ľudský faktor a s istou dávkou čierneho humoru a cynizmu vytvorili skutočne nádherne depresívny antologický seriál s hlbokou myšlienkou a očarujúcim technickým prevedením. Samotný mozog za celou sériou, Charlie Brooker, povedal, „že názor Black Mirror symbolizuje čierne zrkadlo, ktoré nájdete na každej stene, v každej miestnosti a v každej dlani dnešného človeka. Studenú lesklú obrazovku televízora, počítača či telefónu." Už vtedy bolo jasné, že formátovo maličký seriál spôsobil veľký rozruch a jednoznačne k tomu dopomohol aj Robert Downey Jr., ktorý sa aktívne zaujímal o práva pre epizódu „The Entire History of You" (S01E03 - napísaná Jessem Armstrongom) a Hollywoodsky celovečerák s rovnakou myšlienkou bol naozaj na dosah.

 

Tretia séria Black Mirror je za dverami. Prečo sa na ňu tak tešíme a čo môžeme očakávať?

 

Posledná dostupná časť sa k divákom dostala v decembri roku 2014 a fungovala ako nultá epizóda k tretej sérii. Ticho sa rozvírilo až v septembri roku 2015, kedy (v tom čase stále prekvapujúci) Netflix ohlásil spečatenie zmluvy s Brookerovou produkčnou spoločnosťou House of Tomorrow a zároveň prípravu nových epizód. Malo ich byť konkrétne 12 a po dôkladnom zvážení sa dospelo k rozhodnutiu, že prvá šestica bude odvysielaná v októbri roku 2016. Druhá šestica môže buď tvoriť ďalšiu polovicu tretej série, alebo kompletne novú, štvrtú sériu. Vzhľadom na nesúvislý formát nám to môže byť jedno. Dôležitý bude iba dátum vydania. Čo nás teda už o pár hodín čaká?

 • 1. epizóda - Nosedive (réžia: Joe Wright) - Pojednáva o nesmelej kancelárskej kryse (Bryce Dallas Howard), žijúcej vo svete, kde je každý posadnutý hodnotením a známkovaním aj tých najmenších sociálnych interakcií. Svitne jej však nádej. Nová, spoločensky vysoko postavená kamoška (Alice Eve), ktorá by jej hodnotenie mohla zvýšiť. Môže to síce znieť ako klasická „Mirrorovka", avšak Brooker poznamenal, že ide o jednu z jeho najnezvyčajnejších epizód. Táto konkrétne bude spoločenskou satirou so štipkou desivého pokoja, aký by ľudia nečakali.
 • 2. epizóda - Playtest (réžia: Dan Trachtenberg) - S nasledujúcim faktom síce mnoho z nás oboznámených nie je, no Brooker sám pracoval ako videoherný žurnalista a recenzent, blízka mu preto bola aj táto téma. Napätie hľadajúci svetobežník (Wyatt Russell) navštívi Britániu, zapletie sa so ženskou (Hannah John-Kamen) a testuje najnovšiu hernú technológiu. Zariadenie, ktoré je síce neuveriteľne sofistikované, avšak čudesne desivé.
 • 3. epizóda - Shut up and Dance (réžia: James Watkins) - Rovnako ako v prvotnej časti s premiérom aj prasaťom, aj tu sa dostaneme opäť do prítomnosti, bez použitia akýchkoľvek futuristických elementov. Uvidíme 19-ročného chalana (Alex Lawther), ktorý spadne do internetovej pasce a je núteny spojiť svoje sily s tajomným mužom (Jerome Flynn). Obaja sa musia spoľahnúť na zľutovanie neznámej osoby. Táto časť by mala byť poriadnym thrillerovým zážitkom.
 • 4. epizóda - San Junipero (réžia: Owen Harris) - Fanúšikovia sú síce zvyknutí na epizodické zasadenie do budúcnosti, no v druhom samostatnom filme nahliadneme aj do 80. rokov. Zahrajú si v nej Mackenzie Davis a Gugu Mbatha-Raw ako dve mladé dospeláčky žijúce život štýlom slnko, surf a sex. Táto konkrétna časť je tiež pekným výsmechom všetkým, ktorí sa báli poameričtenia seriálu po jeho prechode na Netflix. Brooker si to uvedomoval a jednoducho mu prišlo vtipné napísať príbeh zasadený práve v Californii.
 • 5. epizóda - Men Against Fire (réžia: Jakob Verbruggen) - Jednoducho povedané, vojnový príbeh zasadený v povojnovej budúcnosti. Začiatočnícky vojak (Malachi Kirby) a jeho kolegyňa (Madeline Brewer) sú zaslaní do cudzej krajiny, kde majú za úlohu ochraňovať vystrašených dedinčanov pred záplavou hrozivých mutantov. Brookera táto myšlienka napadla pri sledovaní správ o dronových útokoch a všeobecne o tom, ako sa mení celkový priebeh vojny. Môžeme sa vraj tešiť na hororový thriller, podobný The Walking Dead.
 • 6. epizóda - Hated in the Nation (réžia: James Hawes) - Poslednou časťou bude film so skutočnou „filmovou" stopážou. Bude činiť 90 minút a jej obsah vyplní kriminálny príbeh, podobný temným švédskym noir thrillerom. Policajná detektívka (Kelly Macdonald) a jej mladá pomocníčka (Faye Marsay) budú skúmať sériu brutálnych vrážd, ktoré majú podobnú náväznosť. Sociálne siete. „Začne to ako typická policajná vyšetrovačka, no naberie to omnoho bizarnejší spád."

 

Tretia séria Black Mirror je za dverami. Prečo sa na ňu tak tešíme a čo môžeme očakávať?

 

Zaujímavosťou seriálu je aj to, že Black Mirror na každého vplýva inak. Pre mňa osobne je skvelou výpoveďou o nás, ako ľudoch. Nemám pocit, že tvorcovia by využívali technológie ako niečo, čo by malo šíriť strach. Skôr naopak. Dávajú nám do rúk užitočné nástroje, ktoré vôbec nemusia byť v blízkej budúcnosti fiktívne a ukazujú, čo by sa s nimi mohlo stať v najhoršom možnom scenári. Úžasnou vecou je tiež fakt, že aj keď môžu jednotlivé epizódy pôsobiť niekedy až depresívnym dojmom, dokážu vás vtiahnuť takým spôsobom, že priam samé volajú o bingewatch. Nie je ničím, čo ste doteraz v televízii videli a svojou antologickou formou uspokojí množstvo divákov na viacero frontoch. Čudesnou strašidelnosťou je aj to, že Brooker „predpovedal" isté spoločenské udalosti. Veď neprípomínal vám modrý medveď Waldo istú postavu zo súčasného politického sveta spoza veľkej mláky? O údajných Cameronových hrátkach s prasaťom už ani nehovoriac. V najnovšej sérii sa opäť dočkáme množstva žánrov a keď sa tvorcom podarí podobný dopad ako so sci-fi epizódou „Fifteen Million Merits" či romantickou a intímnou story „The Entire History of You", máme sa opäť na čo tešiť. Ako sa na to však pozerá kolega?

 

Tretia séria Black Mirror je za dverami. Prečo sa na ňu tak tešíme a čo môžeme očakávať?

 

Pozrime sa na ešte koniec na to, ako vníma seriál náš český kolega z redakcie, smetyl. Black Mirror neboli Černé zrcadlo je seriál s příznačným názvem. Ve dvou sériích, které obě čítaly pouhé 3 díly, se totiž tvůrcům podařilo skvěle nastavit zrcadlo nejen naší, západní civilizaci, ale i nám samotným, užaslým divákům. Oceňuji na něm především to, že žádná z epizod nesklouzla ke kýči, prvoplánovosti nebo lacinosti. Každý díl zaútočil na naši psychiku jiným, ale pokaždé rafinovaným způsobem. Epizody vás k ničemu nenutí, ale snad každý musí být po futuristických záběrech znepokojen. Atakuje tak vaši mysl a představivost, a proto se jedná o tak silné a kvalitní dílo. Navíc to díky dostatečnému rozpočtu vypadá velmi realisticky a filmaři nás tak mohou snadněji vtáhnout do futuristické utopie. Každá padesátiminutovka představuje jiný příběh, z jiného prostředí a zároveň většinou i s jiným žánrem. Asi byste těžko hledali na seriálovém poli dílo, které by vás takovým způsobem zasáhlo, bylo kvalitně zpracováno a zároveň poukazovalo na nejen globální problémy, ale i problémy společnosti, která se svým konzumerismem posouvá do sfér, které neodpovídají etickému kodexu, který si každý z nás nosí v sobě. Black mirror kritizuje nás i naši budoucnost a je opravdu těžké se na to dívat, ale o to je to přínosnější dílo, neboť v porci kvalitní zábavy nám zároveň přináší hloubku, která nejednoho z diváků donutí se zamyslet. A to je dobře.

 

Ktorá epizóda z prvých dvoch sérií sa vám páčila najviac?
1x01
18 hlasov
1x02
20 hlasov
1x03
13 hlasov
2x01
8 hlasov
2x02
14 hlasov
2x03
0 hlasov
3x00
27 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
5
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.