Netočí sa všetko len okolo iPhonu.
Okrem toho, že včerajší keynote sa začal v tak trochu vtipnom duchu spolu s Timom Cookom a Pharrellom, sme sa dočkali zopár aktualizácií ku konkrétnym produktom a službám, ktoré nám Apple ponúka už nejaký ten čas. Poďme si ich teda rozobrať. A aby som nezabudol, ako aj minulý rok, tak aj teraz si požičiam fotky od The Verge, vzhľadom na to, že sú najlepšie. Vďaka.
Prvým pánom na holenie je Apple Music. Od spustenia ubehol zhruba rok aj štyri mesiace, no za tú dobu pribudlo viac ako 17 miliónov platiacich zákazníkov a prehralo sa 30 miliónov skladieb. Apple Music však jasne dokazuje svoju exkluzivitu a všetci aktívni používatelia mali výhodu napríklad v tom, že si mohli vypočuť ako prví napríklad albumy aj od Franka Oceana, Drakea či Travi$a Scotta. Konkurent pre appky ako Spotify či Deezer bude mať v iOS 10 vynovený dizajn, čím opäť trochu nabere na kráse a dúfajme, že uľahčí manipuláciu aj jej užívateľom. Keď už sme pri tom - Tim Cook nám pripomenul, že aj tento rok (ako už tradične) sa koná Apple Music festival (kedysi Tunes Festival) v Londýne a vystúpia na ňom mená ako Elton John, The 1975, Alicia Keys, Calvin Harris, Robbie Williams či Chance The Rapper. Toľko k hudbe.
App Store. Prvý obchod s aplikáciami bol predstavený 8 rokov dozadu. Za tú dobu si stihli ľudia stiahnuť viac ako 140 miliárd appiek a App Store v doterajšom štvrťroku vygeneroval dvojnásobok príjmov, ako jeho konkurencia (čiže ehm, Google, ehm). Okrem iného je kategória Hry najnavštevovanejšou v App Store, takže nudné chvíle ti spríjemní viac ako pol milióna týchto appiek a z doteraz predstavených iPhonov (aj iPodov či iPadov) sa stali nenahraditeľné herné zariadenia. To sú všetko všeobecne známe fakty a čísla - na tie teraz zabudnime. Medzi hrami totiž doteraz jedna citeľne chýbala, aj napriek tomu, že hlavný protagonista je nám známy už vyše 35 rokov, keďže prvýkrát sa objavil v Donkey Kong. IT'S-A ME, MARIO! Návrat legendy potvrdil priamo jej "otec", Shigeru Miyamoto - viac sa dozvieš zo samostatného článku na webe.
Školské vyučovanie má pre Apple špecifický význam, keďže ich produkty majú úžasný vplyv na žiakov a profesorov vo vzdelávacích inštitútoch. Apple je dodávateľom iPadov pre viac ako 50 000 študentov v Spojených štátoch a viac ako 4500 učiteľov dostane MacBook či iPad na výučbu. Špeciálnu rolu hraje program Everyone Can Code, ktorý má za úlohu učiť deti programovať. Nie doslova, ale na jednoduchých príkladoch, ktoré v podstate vysvetľujú, ako programovanie funguje. Žiadna prax vo Swifte teda nie je potrebná, žiaci sa učia všetko za chodu.
Pracovný nástroj iWork prináša napríklad funkciu real-time collaboration - tá umožňuje spoluprácu niekoľkých ľudí na jednom projekte v reálnom čase. Ak si teda chceš vytvoriť prezentáciu do školy, stačí pozvať ďalších pár spolužiakov do projektu a môžete pracovať naraz. Výsledný efekt je na nezaplatenie
Hodinky od Applu sú po novom druhými najpredávanejšími na svete, hneď po Rolexkách, tak asi na tom niečo bude. Tim Cook nám potom naservíroval repete z júnového WWDC - hlavné prednosti nového watchOS 3 sú instantné načítavanie appiek, dok s okamžitým prístupom k obľúbeným aplikáciám, nové Watch faces či pohodlnejšia reakcia na správy. Priestor dostala aj stagnujúca hra Pokémon GO, ktorá debutovala na Watch s novými features. Zobrazenie pokéstopov, Pokémon appearance či celkový sumár, akými predmetmi disponuješ - to všetko máš teraz priamo na dosah ruky.
Predstavenie novej série Apple Watch (s príznačným názvoslovím "Series 2") sprevádzala hudobná vložka Push It od Pusha T-ho a iSHi-ho, čo teda rozhodne potešilo. Vodeodolnosť do 50 metrov (a tentokrát sú hodiny naozaj vodeodolné, keďže pri ich testovaní simulovali plávanie a každý švih ruky do vody otestoval Watch do poslednej kvapky) či zabudovaný GPS modul robia z nových jablčných hodiniek naozaj skvelého lifestyle pomocníka.
Nová séria disponuje svetlejším displejom a dvojjadrovým procesorom S2, ktorý je o 50% rýchlejší než predchodca a ponúka dvojnásobne lepšiu grafiku. Poznáme tri vyhotovenia - hliníkové, z nehrdzavejúcej ocele a keramické, ktoré sú novinkou. Na margo spomeniem zaujímavý prírastok v podobe Watch Nike Plus edition. Mimochodom, aj predošlé Watch dostali upgrade, v podobe dvojjadrového procesoru. Logicky sa teda budú volať "Series 1".
O iPhone a jeho novinkách sa môžeš dočítať v článku, ktorý spracoval môj kolega Matúš. Ak ešte nevieš, čo je nové na iPhone, tak šup-šup si prečítať. Za zmienku stojí hádam Retina HD displej, stereo reproduktory či vypustenie 3,5mm jacku. Spolu s tým debutovali bezdrôtové slúchadlá AirPods (tie v sebe zahŕňajú dva mikrofóny, anténu, batériu, dvojitý akcelerometer a dvojitý optický senzor), s ktorými sa inžinieri v Cupertine dosť vyhrali. O nich píšeme samostatne v ďalšom článku, ale v krátkosti - u slúchadiel úplne absentuje prítomnosť akýchkoľvek káblov, takže je dosť možné, že ich stratíš do 5 minút, rovnako bezdrôtovo sa aj nabíjajú a vieš si ich zakúpiť za 160 $, čo je nemalá suma. Nuž, tento rok sme sa dočkali samých prekvapení, čo hovoríš?