Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
10. júna 2016, 22:58
Čas čítania 0:00
johnnybravo

Štípanec od komára zblízka vyzerá hrozivo, ale aj fascinujúco. Vo svojom sosáku skrýva hneď šesť menších ihličiek

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Prepracovaný systém sania krvi.

Komáre patria medzi najotravnejšie a zároveň aj potenciálne najnebezpečnejšie organizmy na Zemi. V prípade, že ťa poštípe komár bez akéhokoľvek parazita či vírusu, na svojom tele ti len na pár dní zostane podráždené miesto, ale ak sa vyberieš do riskantnejšej oblasti, môžeš pokojne odísť domov nielen s podráždenou kožou, ale aj maláriou či vírusom zika.

V novom videu z kanálu Deep Look sa tvorcovia zblízka pozreli na to, ako prebieha celé štipnutie od komára a čo všetko tento živočích využíva na to, aby sa napásol na ľudskej krvi a potom bezpečne odletel preč. Komár nedokáže ihneď po pristátí na ľudskom tele preniknúť svojím komplexným sosákom do žily a cucať krv, a tak najskôr vďaka senzorom umiestneným v jednej zo šiestich častí svojho sosáka hľadá chemikálie, ktoré obsahuje naša krv. Keď ich nájde, prenikne do vnútra, ďalšími súčasťami sosáka si pridržiava tkanivo otvorené a potom sa akoby pomocou slamky nacicia až toľkej krvi, že môže trojnásobne prekročiť bežný objem svojho tela. Avšak, ak sa v komárovi nachádza nejaký vírus, potom ti ho počas cicania zanechá v krvi a tvoj život sa môže zmeniť zo dňa na deň

Domov
Zdieľať
Diskusia