Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 18. 10. 2019 meniny má Lukáš

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti
59
Marek R.
5. jún 2016, 13:46

Smutná časť našich dejín - keď Slovensko začalo druhú svetovú vojnu spolu s nacistickým Nemeckom

Poľná armáda Bernolák sa podieľala na invázii do Poľska, ktorá znamenala začiatok druhej svetovej vojny.

Marek R.
5. jún 2016, 13:46
Smutná časť našich dejín - keď Slovensko začalo druhú svetovú vojnu spolu s nacistickým Nemeckom
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
59
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Druhá svetová vojna je dodnes najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva, ktorý stál život asi 45 až 60 miliónov ľudí. Počas šiestich rokov trvania zomreli desiatky miliónov civilistov, milióny príslušníkov ozbrojených síl, boli zničené celé mestá a spôsobené nevyčísliteľné škody na majetku a kultúrnom dedičstve ľudstva. Ich bezprostrednými príčinami bolo napätie vyvolané chybne koncipovanou Versaillskou zmluvou, Veľká hospodárska kríza na prelome 20. a 30. rokov, ktorá kriticky oslabila všetky štáty a ich vlády, ako aj slabosť Spoločnosti národov a mocností, ktoré mali udržovať svetový mier a dohliadať na dodržovanie versaillského systému, čo v Nemecku umožnilo vzostup nacistického režimu pod vedením Adolfa Hitlera a jeho stúpencov.

 

V Ázii sa vojna začala ešte skôr, konkrétne vojnou medzi Čínou a Japonskom, no a v Európe sa začína útokom nacistického Nemecka (nielen ich) na Poľsko 1. septembra 1939. Významná je však aj dohoda medzi Sovietskym zväzom a nacistickým Nemeckom známa ako pakt Molotov-Ribbentrop. Hitlerovi sa vďaka tejto zmluve podarilo nielen získať dôležitého spojenca, ale garantovať aj jeho neutralitu v pripravovanej vojne. Okrem iného si obe mocnosti rozdelili vplyv v Európe, čo napríklad vyústilo k sovietskemu útoku na Poľsko, pobaltské krajiny a neskôr aj na Fínsko v zimnej vojne. Spomínam to hlavne z dôvodu, že mnohí na túto udalosť zabúdajú a Sovietsky zväz sa spomína hlavne v súvislosti s pojmom Veľká vlastenecká vojna a na začiatok vojny či gulagy sa akosi zabúda.

 

Smutná časť našich dejín - keď Slovensko začalo druhú svetovú vojnu spolu s nacistickým Nemeckom

 

 

Prejdime však naspäť k téme, ktorou je začiatok druhej svetovej vojny, teda dátum 1.9.1939 a útok nacistického Nemecka na Poľsko. Presne takto sme sa to všetci v škole učili, akosi sa ale zabudla spomenúť jedna dôležitá informácia. Nemecko totiž nebolo jediné, ktoré rozpútalo vojnu v Európe, ale stál pri nich ich spojenec - prvá Slovenská republika. Ak teda niekto bude ospevovať toto obdobie, môžeš mu okrem deportácie Židov, spojenectva s nacistickým Nemeckom, vyznamenávania nemeckých vojakov (prezidentom Tisom), ktorí potláčali povstanie zabíjaním obyvateľstva, spomenúť teda aj fakt, že sme boli pri rozpútaní druhej svetovej vojny.

 

Po tom, ako oficiálne vznikla Slovenská republika, to s Poľskom nevyzeralo vôbec dobre. Vojna bola na spadnutie, na západe od ich hraníc bolo nacistické Nemecko, z východu sa na nich chystal Sovietsky zväz a aby toho nebolo málo, na juh od nich vznikol štát, ktorý bol spojenec Nemecka a mohli byť z jeho územia vedené vojenské operácie. Hlavný štáb poľskej armády rátal s niekoľkými situáciami a za najväčšiu hrozbu nakoniec považovali územie na "karpatskej fronte", kde bol možný úder zo západného Slovenska a taktiež v spojení s úderom z Moravy. Zvyšok hraníc nebol až tak dôsledne chránený. V júli roku 1939 boli potvrdené správy o zväčšovaní nemeckých vojsk na Morave a na Slovensku, a to vyvolalo poľskú reakciu. 11. júla bola vytvorená armáda Karpaty, ktorej úsek obrany bol dlhý 350 kilometrov a bol rozdelený do dvoch úsekov - Slovensko a Maďarsko.

 

Smutná časť našich dejín - keď Slovensko začalo druhú svetovú vojnu spolu s nacistickým Nemeckom

 

Čo sa týka slovenskej armády a jej konfliktu s Poľskom, o tom, že Slovensko sa zapojí bezprostredne do vojny, sa rozhodlo až koncom augusta, teda pár dní pred útokom na Poľsko. Suverenita Slovenska bola teda skôr len zdanlivá a naše územie bolo skôr chápané Nemeckom ako priestor pre útok na Poľsko z juhu. Ešte v marci roku 1939, teda v čase, keď už bolo Československo rozpadnuté a nemecká armáda obsadzovala územie, sa zastavili nemecká vojská až pri Váhu, kde bolo zriadené takzvané ochranné pásmo, kde mohli Nemci zdržiavať vojenské sily. Okrem toho tu na základe dohody so slovenskou stranou boli budované vojenské sklady, zákopy, delostrelecké postavenia a iné a už od 3. augusta sa sem začali presúvať nemecké jednotky XVIII. armádneho zboru. Aby toho nebolo málo, prebehla medzi oboma stranami ďalšia dohoda, podľa ktorej sa Slovensko zrieklo výsostných práv svojej armády v prospech tej nemeckej. Slovensku bolo oznámené, že mu bude navrátené územie obsadené Poľskom v roku 1938 a pokiaľ budú splnené všetky požiadavky nemeckej armády, bude Nemecko garantovať hranice s Maďarskom. Vláda na čele s Jozefom Tisom (v tom čase ešte nebol prezidentom) tieto požiadavky ihneď prijala. Zmeny však prichádzajú koncom augusta, kedy sa stretli v Žiline minister národnej obrany, generál Čatloš a veliteľ nemeckej 14. armády, generál List. Slovenská armáda mala chrániť hranice s Poľskom východne od Vysokých Tatier, ale zároveň sa uvažovalo aj o účasti slovenskej armády v priamom útoku na Poľsko.

 

Po tom, ako Slovensko získalo samostatnosť, bolo jasné, že nová slovenská armáda musí prejsť reorganizáciou. Výzbroje a vojenského materiálu bolo síce dostatok, ale vojakov a dôstojníkov bolo málo. Nemcom však stačilo aj to málo a žiadali od Slovenska 25 000 mužov s tým, že zvyšok výzbroje a materiálu prevezme Wehrmacht. Po ďalších dohodách s Nemeckom však Slováci zaručovali, že budú vedieť dodať oveľa viac mužov. Od 24. augusta bola potom zriadená ochrana severnej hranice proti Poľsku. Prebiehala teda mobilizácia na toto územie, neprebiehala však bez problémov. Do 30. augusta nastúpilo k útvarom len 4 535 mužov z celkovo 19 365 povolaných. 1. septembra bolí povolaní ďalší muži a do 9. septembra nastúpilo jednotkám 68 658 mužov z povolaných 133 140, teda len niečo viac ako polovica. Časť slovenskej armády bola premiestnená aj na východ od Vysokých Tatier, kde utvorili krycie skupiny a tie mali za úlohu strážiť hranicu a v prípade postupu poľskej armády na územie Slovenska mali zadržovať jej postup ústupovým bojom.

 

Smutná časť našich dejín - keď Slovensko začalo druhú svetovú vojnu spolu s nacistickým Nemeckom

 

Dôležitý je však dátum 28. august, kedy bola vytvorená poľná armáda Bernolák. K začiatku vojny, teda k prvému septembru 1939, mala poľná armáda 13 351 mužov a jej sily v dôsledku pokračujúcej mobilizácie naďalej rástli. Poľná armáda Bernolák bola rozdelená na tri divízie. 1. pešia divízia Jánošík mala pri postupe za nemeckým 9. prieskumným plukom smerom na Nowy Warg obsadiť územia zabrané Poľskom v roku 1938 a neskôr mala zaisťovať západné krídlo postupujúcej nemeckej 2. horskej divízie. Druhá pešia divízia Škultéty bola rozmiestnená ako záloha v priestore Nitra-Trnava-Banská Bystrica. Tretia pešia divízia Rázus mala obranou štátnej hranice zabrániť prieniku poľských síl na slovenské územie a vlastnými vpádmi do Poľska zistiť sily a postavenie nepriateľa. 

 

1. septembra 1939 krátko po polnoci vydalo veliteľstvo Bernolák rozkaz 1. divízii, aby dva prápory pešieho pluku 4 boli o 4:00 pripravené k pochodu v plnej bojovej pohotovosti. Podobný odkaz bol o pár minút neskôr zaslaný aj pre dva prápory pešieho pluku 6 a delostreleckého oddielu III/2. Rozkazy slovenským jednotkám boli vydávané taktiež nemeckým velením. Na veliteľstvo v Spišskej Belej dorazil styčný dôstojník nemeckého veliteľstva s rozkazom o plnej bojovej pohotovosti pluku. Tento pluk mal postupovať za nemeckým 9. prieskumným plukom v smere na Nowy Targ. 

 

Najskôr sa 1. divízii podarilo bez odporu obsadiť 1. septembra pôvodne slovenské dediny Javorina a Podspády. Potom obsadili Zakopané a smerovali, ako už bolo spomenuté, k Nowemu Targu. S poľnou armádou sa k útoku na Poľsko zapojila aj 39. a 45. stíhacia a 16. pozorovacia letka slovenského letectva. Prieskumné lietadlá zabezpečovali postup slovenských jednotiek a stíhačky chránili nemecké bombardéry pri náletoch na južné Poľsko. Koncom septembra boli potom z Poľska stiahnuté všetky slovenské jednotky. Generál Čatloš a ďalší dvaja slovenskí dôstojníci boli Adolfom Hitlerom vyznamenaní nemeckým železným krížom a prezident Tiso obdržal od Hitlera ďakovný telegram.

 

 Smutná časť našich dejín - keď Slovensko začalo druhú svetovú vojnu spolu s nacistickým Nemeckom

 

 

Aj takáto je teda história z obdobia prvého Slovenského štátu a je naozaj smutné, že sa nájde mnoho ľudí, ktorí toto obdobie ospevujú. Prvý slovenský štát je totiž čiernou škvrnou našej histórie a na to by sme nemali nikdy zabudnúť, keďže z histórie sa treba vždy poučiť.

Ohodnoť článok
42
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.