Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 12. 8. 2020 meniny má Darina

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Pod radarom
29
Miroslav K.
10. apríl 2016, 14:10
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Na pľaci Breaking Bad, alebo zaujímavosti z kultového seriálu, ktoré pravdepodobne (ne)poznáte

All Hail the King. Vráťme sa na chvíľku do obdobia, keď sme sa nevedeli dočkať novej epizódy tohto kvalitného televízneho počinu.

Miroslav K.
10. apríl 2016, 14:10
Na pľaci Breaking Bad, alebo zaujímavosti z kultového seriálu, ktoré pravdepodobne (ne)poznáte
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
29
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Rok 2008. Sídliskom sa ozýva Bozk na rozlúčku a aj k nám sa potichu dostáva spoza veľkej mláky seriál, z ktorého sa o päť rokov stal kult. Breaking Bad, alebo Perníkový tatko, ak chcete, sleduje príbeh stredoškolského učiteľa chémie Waltera Whitea (Bryan Cranston) a jeho bývalého problémového študenta Jesseho Pinkmana (Aaron Paul). Po tom, čo Walterovi diagnostikujú nádor na pľúcach, sa musí ako hlava rodiny postarať o svoju tehotnú ženu a syna s prekonanou detskou mozgovou obrnou a pripraviť ich na najhoršie. V tom ale dostane šialený nápad, variť s Jessem kryštalický metamfetamín a zarobiť tak peniaze na prežitie rodiny v najťažších časoch. Nejdeme ďalej veľmi rozoberať dej, stále sa medzi vami nájdu aj takí, ktorí seriál ešte nevideli, prípadne jeho sledovanie stále odkladali. Pokiaľ k nim patríte, robíte chybu a ihneď ju napravte. Breaking Bad ponúka jeden z najkvalitnejšie stvárnených a najprepracovanejších prerodov postavy v histórií audiovizuálnej tvorby. A to nepreháňame! Skvelé postavy a herecké výkony, púštne prostredie Albuquerque a kvalitný scenár dokopy vytvorili jeden z najoceňovanejších seriálov vôbec. Dnes nazrieme trochu do zákulisia, vybrali sme totiž pre vás tie najlepšie zaujímavosti, o ktorých ste doteraz pravdepodobne (ne)počuli.

 

Na pľaci Breaking Bad, alebo zaujímavosti z kultového seriálu, ktoré pravdepodobne (ne)poznáte

 

A začneme rovno názvom celého seriálu. Logo Breaking Bad vám je pravdepodobne jasne známe. Tvoria ho dva prvky Br - bróm a Ba - bárium. Prvý spomínaný sa používa na hasenie ohňa, pričom druhý zastáva presne opačnú funkciu. Aj týmto chceli tvorcovia poukázať na transformáciu zbrklého chemikára na besného Heisenberga. Za spomenutie isto stojí aj fakt, že seriál má presne 62 epizód. Pokiaľ sa pozrieme do chemickej tabuľky prvkov, nájdeme pod týmto číslom Samárium (Sm), ktorý sa ako jeden z mnohých používa na liečbu rakoviny. Náhoda? Ja si myslím, že nie.

 

Seriál si získal množstvo fanúšikov nielen v radách obyčajných divákov. Medzi najobľúbenejšie ho zaradil napríklad Anthony „Hannibal“ Hopkins, ktorý po odvysielaní záverečného dielu napísal ďakovnú správu Bryanovi Cranstonovi, kde chválil jeho výkon do výšin. Omnoho ďalej zašiel Samuel L. Jackson. Zhodou okolností sa Avengers a Perníkový tatko nakrúcali v tom istom štúdiovom komplexe, čo si veľký fanúšik Samuel nemohol nechať ujsť a tak nabehol na pľac Los Pollos Hermanos oblečený ako Nick Fury s prosbou, či by sa ako komparzista mohol objaviť v reštaurácii za stolom. Producenti to rázne odmietli, čo im Jackson asi ešte ani dnes neodpustil.

 

Na pľaci Breaking Bad, alebo zaujímavosti z kultového seriálu, ktoré pravdepodobne (ne)poznáte

 

Všetkých fajnšmekrov by mohlo zaujímať, že opisovaný postup tvorby metamfetamínu je skutočný. Obaja hlavný predstavitelia sa tento postup naučili od DEA, pre ktorú v seriáli pracuje Walterov švagor. Takže áno, všetky informácie ohľadom tejto drogy a procesu jej výroby sú reálne. Pokiaľ by ste sa ale chceli stať kuchtíkom, musíme vás sklamať, keďže scény pri varení boli nakrútené tak, aby divák ani pri zostrihaní všetkých piatich sérií nemal šancu tento postup zopakovať. Keď už sme ale pri tom kryštalickom methe, isto si spomínate, že charakteristickým znakom Jesseho a Walterovho výrobku bolo modré zafarbenie. Tento zvyk prebrali od Franka Lucasa, ktorý v 60. rokoch prevážal do Spojených štátov tzv. Blue Magic, vysoko kvalitný heroín. Po úspechu seriálu začali mnohí díleri prifarbovať svoj „matroš“ na modro, aby tým na oko zvýšili jeho kvalitu a dopyt. Aby sme si chemickú časť tohto článku uzavreli, tak spomenieme ešte herca Mariusa Stana. Ten si zahral pôvodného majiteľa autoumyvárne Bogdana. V skutočnosti je ale tento pán génius na chémiu a z tohto odboru má úspešne urobený aj doktorát.

 

Kto sledoval seriál v českom znení asi nezabudol, že v piatej sérii sa modrý matroš mal rozvážať do Českej republiky. Nie, táto informácia nebola iba dôvtipom prekladateľov, aj v originálom znení zaznie Česko, a to rovno so zaujímavým faktom, 5% z 10 miliónov našich západných susedov je závislých na pervitíne. Bohužiaľ, nie je to úplná lož. Česká republika je najväčším ilegálnym producentom pervitínu v Európe a na jeho území sa majú nachádzať stovky varní, ktoré zásobujú obrovské množstvo ľudí v rôznych častiach našej planéty. Vyrába sa hlavne z pseudoefedrínu a závislých je na ňom takmer 1% Čechov medzi 15 - 64 ročnými, čo predstavuje okolo 30 000 ľudí. V tej istej epizóde, kde zaznie táto informácia, môžeme vidieť aj detailnú adresu v znení Dagmar Hrabal, ulice Za Opravnou, Praha. Táto ulica skutočne existuje a evidovaných je na nej 28 firiem, kde sú razie pravdepodobne časté.

 

Na pľaci Breaking Bad, alebo zaujímavosti z kultového seriálu, ktoré pravdepodobne (ne)poznáte

 

Say my name! Heisenberg. Odkiaľ ale toto meno skutočne pochádza? Pôvodne patrilo Nemcovi Wernerovi Karlovi Heisenbergovi, ktorý je okrem iného držiteľom Nobelovej ceny za fyziku. Ten prispel k rozvoju kvantovej elektrodynamiky, kvantovej teórie poľa, teórie jadra, fyziky kozmického žiarenia, teórie elementárnych častíc, no čo nás zaujíma najviac, sformuloval princíp neurčitosti, ktorý hovorí, že záleží na tom, ako dlho sa daný jav či vec niekto pozerá. Aj týmto chcel tvorca Vince Gilligan ukázať neurčitosť hlavného hrdinu, jeho postojov a chovania.

 

Pamätáte si ešte na scénu, v ktorej Walter od zlosti zahodí škatuľu aj s pizzou a tá následne pristane na garážovej streche? Pred nakrúcaním tejto scény sa celý štáb vsádzal, na koľkýkrát to Bryan Cranston zvládne. Koľko si myslíte vy? Šiesty pokus? Jedenásty? Dobre, nejdeme vás naťahovať, podarilo sa mu to takto bravúrne hneď na prvý pokus. Aby toho ale nebolo málo, v čase najväčšej slávy seriálu prešlo okolo tohto domu (ktorý skutočne existuje a býva v ňom rodina Padillových) približne 200 ľudí denne. A čo títo ľudia robili? Presne tak, hádzali pizzu na strechu, trávnik, príjazdovú cestu. jednoducho všade v okolí domu. Po tom, čo tvorcovia upozornili, že opakovaný vtip nie je vtip sa intenzita o niečo znížila, no majitelia si stále kde tu za rok nájdu pred domom pizzu.

 

Na pľaci Breaking Bad, alebo zaujímavosti z kultového seriálu, ktoré pravdepodobne (ne)poznáte

 

Je fakt, že herci sa občas tvorcom zapáčia natoľko, že im dajú viac priestoru, prípadne ich nejakým šalamúnskym spôsobom navrátia opäť do seriálu. A toto neobišlo ani Breaking Bad, pretože Jesse mal byť zabitý už v prvej sérii, pričom Walter mal počas svojej kariéry vystriedať niekoľko spoločníkov. Chémia medzi týmito dvoma hercami ale fungovala tak dobre, že odpraviť Jesseho by bola veľká chyba. Možno si inak poviete, že Breaking Bad je iba jeden. Bohužiaľ, nie je to pravda. Existuje totiž španielsky remake s názvom Metástasis. Ako to vyzerá sa môžete presvedčiť vo videu, no musíme sa priznať, že ako paródia po pár litroch alkoholu by sa to dalo bez problémov zvládnuť. Ale vraj aspoň nemuseli premenovať Los Pollos Hermanos. A mimochodom, aj táto reštaurácia skutočne existuje, respektíve jej budova. V skutočnosti sa volá Twisters, no interiér si nechali taký, aký sme mohli vidieť v televízii.

 

 

Mimochodom, pokiaľ ste naozaj skalnými fans tohto seriálu a vo vrecku nohavíc sa vám potuluje pekná suma peňazí, môžete si kúpiť letenku do Istanbulu, kde nájdete kaviareň s názvom Walter’s Coffee Roastery. Tú založil Deniz Kosan, ktorý vycítil príležitosť a neváhal ju okamžite využiť. Steny kaviarne sú polepené periodickými tabuľkami, barmani nosia podobné ochranné obleky ako Heisenberg v seriáli, k dispozícii je samozrejme aj domáca turecká káva, ktorej kvality sú nespochybniteľné a dokonca ju pijete priamo z odmerky. Bohužiaľ, milovníci modrej dobroty z Breaking Bad si v kaviarni na svoje neprídu, ale aj s tým sa majiteľ slušne popasoval, keď namiesto drog svojim zákazníkom dokáže naservírovať sladkú dobrotu zafarbenú na modro.

 

Na pľaci Breaking Bad, alebo zaujímavosti z kultového seriálu, ktoré pravdepodobne (ne)poznáte

 

Tento fenomén ale nezostal len pri kaviarniach. Od roku 2008 bolo v Spojených štátoch zatknutých viac ako sedem stredoškolských profesorov variacich metamfetamín, pričom niektorí z nich si svoju varňu dokonca urobil priamo na škole. Traja z týchto učiteľov mali pokročilé štádium rakoviny a pokúšali sa zabezpečiť svoju rodinu. Pokiaľ si ale myslíte, že toto je maximum, čo môže byť spájané s realitou, tak čítajte ďalej. V roku 2008 sa dostal na zoznam najhľadanejších osôb Spojených štátov kvôli vareniu starší pán, ktorý síce nemal rakovinu a ani nebol učiteľ, no volal sa Walter White.

 

Z tých kratších zaujímavosti spomeňme ešte napríklad, že vždy, keď sa na scéne fajčí kryštál, ide v skutočnosti o cukor a herci ho nevdychujú. Rovnako zaujímavá je aj limitovaná edícia Breaking Bad od Lego, ktorá stála v dobe uvedenia približne 250 dolárov a vďaka nej mohli byť aj vaše deti na chvíľku skutočnými varičmi kryštalického metamfetamínu. Po ukončení seriálu sa konala obrovská aukcia vecí a rekvizít, na ktorej sa podarilo vydražiť takmer 1 milión dolárov, napríklad také Walterove povestné biele slipy sa predali za takmer 10 000 dolárov. 

 

Na pľaci Breaking Bad, alebo zaujímavosti z kultového seriálu, ktoré pravdepodobne (ne)poznáte

 

Taktiež si môžete všimnúť, že v seriáli sa fajčia cigarety fiktívnej značky. Výrobcovia zvyčajne nemajú problém udeliť povolenie na zobrazovanie ich produktu v populárnych televíznych počinoch, no tentokrát tu bol jeden problém. Žiadna tabaková spoločnosť nechcela byť spájaná so smrtiacim jedom ricín. Na záver nášho článku si symbolicky rozoberieme názov poslednej epizódy, ktorá ukazuje, ako radi sa tvorcovia hrali s názvami. Volala sa FeLiNa, pričom FE je železo, prevládajúca chemikália v krvi, LI ako lítium, najpoužívanejší kov pri tvorbe metamfetamínu a NA ako sodík, ktorý je dôležitým prvkom v slzách. Veľmi symbolicky, no presne vysvetlené však? Aby toho nebolo málo, tak anagram Felina je Finale. Poslednou scénou, ktorá ale bola nakrútená je flashback v epizóde Ozymandias. Po nej nakrútení sa celý štáb premiestnil do baru, kde sa všetci kvalitne opili. 

 

A aby sme náhodou nezabudli, tetovania! Bryan Cranston má logo seriálu vytetované na prste. Na dobré veci sa nezabúda všakže? Na záver tu ešte pre vás máme plejádu obrázkov a videí, tak sa pobavte. Aj vy ste dostali chuť dať si maratón tohto fantastického seriálu?

 

Na pľaci Breaking Bad, alebo zaujímavosti z kultového seriálu, ktoré pravdepodobne (ne)poznáte

 

 

Wendy nakoniec nevyzerá tak zle všakže? Na pľaci si ju jeden člen štábu pomýlil so skutočnou prostitútkou.

Na pľaci Breaking Bad, alebo zaujímavosti z kultového seriálu, ktoré pravdepodobne (ne)poznáte

 

Jesse Plemons, ktorý stvárnil Todda má celkom dobrý hlas

 

Skalný fanúšik Kevin Cordasco trpiaci rakovinou, ktorému tvorcovia umožnili stretnutie s hercami. Krátko po ňom svoj boj prehral. Na jeho počesť je mu venovaná deviata epizóda 5. série.

Na pľaci Breaking Bad, alebo zaujímavosti z kultového seriálu, ktoré pravdepodobne (ne)poznáte

 

Tvorcovia mohli použiť f*ck iba raz za sériu, no o bi*ch im štútio nepovedalo nič. To využil Aaron Paul.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.