V posledných rokoch majú hollywoodske komédie vážny problém. Jednoducho nie sú veľmi vtipné. Aj preto vám odporúčame skvelý francúzsky kúsok, ktorý premasíruje vaše membrány.
To, že Hollywood trpí akútnym nedostatkom kvalitných komédii a miesto toho sa sústreďuje na (kvalitou maximálne) priemerné horory, nie je žiadnym tajomstvom. Sem tam sa na nejakého scenáristu usmeje šťastie, ako tomu napríklad bolo pri Horrible Bosses 2, no nejedná sa o žiadnu dieru do sveta a film vám aj tak z hlavy po chvíli vyfučí. Aj preto som sa jedného dňa rozhodol nájsť relatívnu novú komédiu európskej produkcie. Čuduj sa svete, nenašiel som len novú, ale tématicky aktuálnu komédiu plnú originálnych vtipov založených na vkusnom, aj keď trocha rasistickom humore. Predstavujeme francúzske veľdielo Philippa de Chauverona - Čo sme komu urobili/Serial (Bad) Weddings.
Rovnako, ako som vám naposledy odporučil deprimujúci kórejský So Won a varoval vás, že ak nemáte silné žalúdky, pravdepodobne sa psychicky potrápite, tak vás varujem aj v tomto prípade. Ak nemáte v obľube rasistické poznámky a vtipy, rozhodne budete nad týmto hodinu a pol dlho trvajúcom humornom diele ohŕňať nos. Dej a takmer každá jedna hláška stojí na princípe rasistického konfliktu. Nemusíte sa ale báť, toto nie je voľné pokračovanie American History X, hudba, pozitívna energia a sympatické herecké výkony, ako aj kulisy a celkový tón filmu vám nedovolia ani len pomyslieť na rasizmus ako taký. Každý si tu strieľa z každého, pričom o to viac prekvapí samotný fakt, že sú to práve Francúzi, ktorí si spravili paródiu na jeden z najväčších problémov krajiny posledného obdobia - imigrantov. Rovnako ako Anglicko, aj vo Francúzsku nájdete mnoho rás a národností a práve to využili tvorcovia tejto úžasne komédie vo svoj prospech. Idylickú francúzsku rodinku určite netvoria 4 dcéry vydaté za Číňana, Moslima, žida a černocha.
Claude a Marie Verneuilovovci od malička vychovávali svoje deti podľa ich vzoru a vštepovali im konzervatívne myšlienky a návody pre žitie ich životov. Keď ale prinesú domov celkom inú kultúru, náboženstvo a správanie, rozhodne pre nich nastanú problémy. Tri dcéry sa už vydali a majú aj deti, ich posledná nádej pre splnenie ich sna - teda vysnívaného a zidealizovaného zaťa teda tkvie v ich 4. dcére, mimochodom najkrajšej. Trikrát môžete hádať, či to bude práve ona, ktorá sa zamiluje do bieleho Francúza.
Humor v tejto snímke je skutočne originálny a aj keď je založený na miernom rasizme, vôbec nie je nepríjemný. Vyniká skôr xenofóbia, keďže táto rodinka je tolerantná, slušná a vôbec nie rasistická. K tomuto neduhu sa prikláňajú skôr 4 zaťovia, ktorí to rozhodne nemajú ľahké. Kdekoľvek sa objavia, pôsobia komicky a nedôveryhodne, nakoniec, takáto rodinka je skutočne raritou. Počas celej stopáže som sa cítil uvoľnene a bavil som sa najmä sledovaním nádherných žien. Tie boli skutočným bonusom k už tak skvelému humoru a hercom. Na svoje si prídete najmä vďaka Christianovi Clavierovi (Asterix, nemáte za čo), ktorého mimika, pohyby a gestá sami o sebe spôsobujú rozšírenie kútikov. Sledovať potom zasadnutie celej rodiny je na nezaplatenie. Scenár nešiel do extrémov, a tak sa nedočkáme stretu 4 celých rodín, miesto toho dostaneme konflikt medzi otcom budúceho zaťa - černocha a otca Clauda, ktorý je pred infarktom. Každá jedna postava je niečím špecifická a istým spôsobom aj vtipná. Film takmer nemá hluché miesta a dva dni po jeho videní som už aj zabudol na tie maličké negatíva, ktoré mi vadili, avšak zážitok rozhodne neprekazili.
Ak ste schopní zabaviť sa na Francúzoch robiac si srandu sami zo seba, na vtipy a geniálne narážky medzi vyznávačmi rôznych náboženstiev z iných kútov sveta a na ich 4 nevrlé manželky, táto komédia je pre vás tým pravým a ja osobne vám zaručujem, že po nej vyhľadáte viaceré kúsky z nehollywoodskeho prostredia. A aj keby v každom z nás nebolo ani štipky rasistu, aj tak vás dokáže za hodinu a pol tento úžasný počin skvelo pobaviť. Excelujú vtipy, gagy a herci, vyniká prostredie a téma, no máličko sklame ..., sám neviem v čom. Aj preto nie je dôvod otáľať a film si pozrieť. Údernosť vtipov, ironický podtón pre už tak odvážny (pre konzervatívcov) scenár, tradičný francúzsky humor a mierna podobnosť s Intouchables jednoznačne radí tento počin medzi špičku v žánri. Ak Intouchables ukázal, ako urobiť komédiu s postihnutým človekom, ktorá uchváti celý svet, tak Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu? zase ukázal, ako sa dajú parodovať viaceré kultúry medzi sebou bez toho, aby z toho Unicef začal robiť antikampaň. 9/10