Medzi najdrahšími európskymi krajinami vedie Švajčiarsko, k najlacnejším patrí Turecko.
Ceny tovarov a služieb sa naprieč Európou výrazne líšia. Zatiaľ čo niektoré západné a severoeurópske krajiny dosahujú vysoké cenové hladiny, v iných, najmä východoeurópskych štátoch, je život výrazne lacnejší.
Ako uvádza portál Euronews, tieto rozdiely ukazujú tzv. indexy cenovej hladiny, ktoré porovnávajú ceny v jednotlivých krajinách vzhľadom na priemer EÚ. Porovnanie cien je založené na ukazovateli skutočnej individuálnej spotreby, ktorý zahŕňa tovar a služby, ktoré domácnosti využívajú, vrátane tých, ktoré poskytuje štát, ako napríklad zdravotníctvo či školstvo.
Na základe údajov Eurostatu za rok 2024 vznikol nasledovný rebríček najdrahších a najlacnejších krajín Európy:
1. Švajčiarsko
2. Island
3. Luxembursko
4. Dánsko
5. Írsko
6. Nórsko
7. Fínsko

1. Turecko
2. Severné Macedónsko
3. Bulharsko
4. Rumunsko
5. Montenegro
6. Bosna a Hercegovina
7. Srbsko
Slovensko sa v rebríčku najlacnejších krajín umiestnilo až na 15. mieste, čo znamená, že jeho cenová hladina je o niečo nižšia ako priemer EÚ, ale vyššia ako v niektorých susedných krajinách z východnej Európy. Slovensko tak predstavuje strednú cestu medzi lacnejšími krajinami strednej a východnej Európy a drahšími západoeurópskymi ekonomikami.


Okrem samotných cenových rozdielov zohrávajú významnú úlohu aj faktory ako produktivita práce, úroveň miezd, daňové zaťaženie, regulačné náklady, ako aj infraštruktúra a technologická vybavenosť krajín.
Napríklad krajiny EFTA (ako Švajčiarsko, Island či Nórsko) majú vysoké ceny aj vďaka vysokej produktivite a mzdám, ktoré sa premietajú do celkovej cenovej hladiny. Tieto údaje pomáhajú lepšie pochopiť nielen ekonomickú rozdielnosť v Európe, ale aj výzvy a možnosti pre obyvateľov, ktorí zvažujú život, prácu alebo podnikanie v rôznych regiónoch.