Kanadský zubár detailne vysvetlil, ako by sme si mali čistiť zuby tak, aby sme ich nepoškodili.
Asi si už počul o tom, že nestačí, ak si zuby čistíme, musíme to robiť aj správne. Podľa kanadského doktora Arasha Ravanbakhsha existuje niekoľko mylných predstáv o tom, čo je pre naše zuby správne.
Príliš veľký tlak na zubnú kefku
Ak sa snažíš rozjasniť svoj úsmev, možno si myslíš, že najlepším liekom by bolo čistiť zuby silnejšie. To však zďaleka nie je pravda.
„To, že si čistíš zuby silnejšie, neznamená, že ich čistíš dôkladnejšie,“ vysvetlil pre New York Post majiteľ Inglewood Family Dental v Calgary. „V skutočnosti to môže poškodiť tvoje zuby a ďasná.“
Pokračoval: „Na bezpečné a správne čistenie zubov používaj manuálnu kefku s mäkkými štetinami alebo elektrickú zubnú kefku. Ďalšou jednoduchou technikou na zjemnenie čistenia zubov je držanie kefky len tromi prstami - tento spôsob pomáha udržiavať mierny tlak v porovnaní s používaním celého zápästia."

Najprv raňajky, potom hygiena
Ak ješ výdatné, no zároveň mastné raňajky, možno si myslíš, že čistenie zubov po ich zapití kávou by mohlo byť odpoveďou na perleťovo biele zuby.
Podľa Ravanbakhshu ide o bežnú mylnú predstavu. „Zubní lekári odporúčajú čistiť si zuby najskôr ráno pred raňajkami, pretože to odstraňuje zubný povlak a baktérie z úst nahromadené počas spánku. Zubná pasta tiež poskytuje väčšiu ochranu pred kyslými potravinami, zatiaľ čo samotné čistenie zubov naštartuje produkciu slín, čo pomáha rozložiť jedlo," vysvetľuje zubár.
„Nepoužívam medzizubné kefky, ale zuby si čistím dvakrát denne“
Ak pravidelne navštevuješ zubára, pravdepodobne si už počul, že pre tvoje zuby musíš urobiť viac, než len vyčistiť ich viditeľné miesta.
Kanadský zubný odborník zdôraznil, že boli vykonané vedecké štúdie, ktoré naznačujú, že používanie medzizubnej kefky pomáha odstrániť ešte viac zubného povlaku.

Vyplachovanie úst na záver čistenia zubov
Možno aj pre teba je toto každodenná rutina. Pre mnoho ľudí je samozrejmosťou, že si ústa po vyčistení strčia pod vodovodný kohútik a následne vodu vypľujú. To je podľa zubného lekára veľký krok vedľa.
„Akonáhle vykonáš čistenie zubov, mal by si si na zuby natrieť ďalšiu zubnú pastu,“ vysvetlil Ravanbakhsh. „Vypláchnutím úst vodou ihneď po očistení zubov zmyješ fluorid, ktorý pomáha predchádzať veciam, ako je zubný kaz."
Pohyb kefkou vpravo a vľavo
Toto je niečo, čo robíme tak trochu všetci, ak potrebujeme ušetriť čas. Jednoducho chytíme kefku a čistíme zuby zľava doprava miesto toho, aby sme venovali čas každému jednotlivému zubu. Ak si totiž spravíš rýchly matematický výpočet, ktorý sa rovná zhruba štyrom sekundám na zub, je to naozaj dlhý čas.
„Možno si myslíš, že tvoja metóda čistenia zubov je účinná a neškodí. Neodporúča sa však jednoduché prechádzanie po zuboch širokými ťahmi zľava doprava," povedal lekársky expert.
„Namiesto toho sa zameraj na zub po zube, každý z nich jemne masíruj dopredu a dozadu alebo krúživými pohybmi. Udržiavanie zubnej kefky v 45-stupňovom uhle je tiež prospešné, pretože ti pomôže dostať sa do všetkých malých kútikov a štrbín v ústach," dodal.