Jej instagramový profil sleduje trištvrte milióna ľudí. Sabby sa živí ilustrovaním a vlastnou tvorbou. Ako sama hovorí, jej diagnóza jej nedovoľuje pracovať pod niekým iným.
Sabina má 22 rokov a živí sa ako ilustrátorka. Na svojom Instagramovom profile teabag.cartoon má viac ako 750-tisíc sledovateľov. Svoju tvorbu aj predáva a zákazníkov má z celého sveta. Najviac ľudí ju pozná v USA, a prezrádza, že Slováci často ani nevedia, že existuje. Napriek tomu má na Slovensku zázemie a žije tu. Výrobu aj distribúciu svojich produktov do najrôznejších kútov sveta si zabezpečuje sama.
Sabby o sebe hovorí, že vždy bola veľmi aktívna a neustále musela niečo robiť, aby nepremýšľala nad okolitým svetom. V 18 rokoch jej diagnostikovali autizmus. Podľa jej slov sa jej vtedy uľavilo a porozumela svojmu správaniu.
Prečítaj si, ako sa dostala k ilustrovaniu, koľko stoja jej výtvory a ako sa jej predáva do zahraničia. V rozhovore nám tiež priblížila, aké je to žiť s autizmom a ako sa jej diagnóza prejavuje.
- Prečo Sabby diagnostikovali autizmus až v 18 rokoch
- Ako jej ilustrácie a umenie pomáhajú regulovať jej diagnózu
- Prečo nemôže mať inú prácu ako túto
- Ako dlho tvorí a kedy prekonala hranicu 750-tisíc followerov
- Z akých krajín má zákazníkov
- Koľko stoja jej výtvory
Ako si sa dostala k ilustrovaniu? Bavilo ťa to od detstva alebo si v tom našla vášeň až keď si bola staršia? Kresba je pre mňa forma komunikácie so svetom a venujem sa jej od škôlky. Verbálne sa mi veľmi ťažko vyjadruje. Nedokážem fungovať a byť produktívna v inom systéme a prostredí než v tom, ktoré som si sama vytvorila. Čiže som od veľmi mladého veku hľadala možnosti, ako si zarobiť. Uvedomovala som si, že v tejto spoločnosti prežijem iba vtedy, keď si vytvorím vlastný systém fungovania. Kreslením zároveň regulujem stres. Potrebujem vždy robiť niečo manuálne, aby som bola schopná vnímať okolie.
Hovoríš, že máš problémy s koncentráciou. Na Instagrame často komunikuješ, že si autistka. Dá sa tento problém pripísať práve autizmu?
Myslím si, že to značne súvisí s autizmom, keďže autisti sú výrazne citlivejší na prostredie. Citlivosť sa prejavuje v rôznych sférach. Ja napríklad potrebujem cítiť kontrolu nad svojím telom. V momente, keď som v strese a neviem sa sústrediť, tak ľuďom nedokážem vysvetliť, čo potrebujem a čo mi vadí. Kreslenie mne osobne s tým veľmi pomáha, lebo tam mám ako keby svoj maličký svet, ktorý si môžem organizovať a kontrolovať, a tým pádom viem lepšie odignorovať ten svet naokolo.
View this post on Instagram
Kedy ti lekári zistili, že máš autizmus? Vedela si to od malinka alebo si sa to dozvedela až neskôr?
Keď som vyrastala, bolo povedomie o autizme veľmi nízke. Hlavne, čo sa týka autizmu u dievčat. Tie si vedia lepšie interpretovať sociálne vnemy a tým pádom diagnózu vedia lepšie maskovať. Ja som dostala diagnózu, keď som mala 18 rokov a bola som v maturitnom ročníku. Tam sa to krásne ukázalo, bola vtedy korona a ja som bola najšťastnejší človek.
Mohla som byť doma, točiť sa vo svojej rutine a nemusela som nikoho vidieť. Bola som iba ja a knižky z biológie. Vtedy si začala mamina uvedomovať, že takto sa nespráva bežný „puberťák.“ Navyše som začala kresliť rôzne scénky zo svojho života a detstva a niekoľko ľudí sa ma nezávisle od seba spýtalo, či nie som autistka. Rozhodla som sa potom vyhľadať svoju diagnózu. Ukázalo sa, že som knižkový príklad.
Ako si tvoje správanie interpretovali rodičia v detstve? Nemali podozrenie, že sa môže jednať o nejaký neurologický problém?
Všetky znaky boli vysvetlené tak, že som nesociálna, hanblivá alebo arogantná. Nikto u nás v rodine nevedel, že toto sú znaky autizmu. Mám takú peknú spomienku zo škôlky. Mamina mi v škôlke raz hovorila: „Sabinka, ale keď tým deťom nepožičiaš svoje hračky, tak sa s tebou nebudú chcieť hrať.” Ja som sa na ňu zmätená pozrela a odvetila som: „A kde je ten problém?” Ja som si len chcela organizovať svoje ceruzky a chcela som, aby mi tie deti dali pokoj.
View this post on Instagram
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- prečo Sabinu poznajú najmä ľudia zo zahraničia
- ako sa s autizmom vyrovnáva prostredníctvom tvorby
- koľko postavičiek za mesiac vytvorí
- ako autizmus ovplyvňuje jej tvorbu