Prečítaj si o tom, aké je to pracovať na lane vo výške 90 metrov nad zemou.
Za prácou do zahraničia odchádza množstvo Slovákov v rôznych vekových kategóriách. Láka ich vyšší plat, lepšie podmienky či nová životná skúsenosť. Veľmi obľúbenou destináciou je Nemecko, kde momentálne pracuje aj Adam Tarcala.
Jeho životný príbeh však nie je zložený z toho základného vzorca ostatných Slovákov. Adam sa presťahoval z Bardejova do Viedne ešte v roku 2012. Dokončoval tam školu a následne pracoval v automobilovom priemysle.
Približne pred rokom mu napadlo, že skúsi v pracovnom živote niečo nové. Vybral sa do susedného Nemecka, kde začal pracovať na veterných turbínach, respektíve vežiach. Motivoval a inšpiroval ho k tomu najmä otec, ktorý sa výškovým prácam venuje už 16 rokov a konkrétne na veterných vežiach je cez 10 rokov.
- Čo všetko musel splniť predtým, než prvýkrát vyliezol na vežu.
- Na aký najhorší zážitok si pamätá v rámci počasia.
- Prečo po nich kričali ľudia z neďalekého kopca.
Táto práca je už na pohľad nebezpečná, vzrušujúca a zároveň veľmi zodpovedná. S 28-ročným Adamom sme sa rozprávali o začiatkoch, potrebných povoleniach a kurzoch, ktoré musel absolvovať, či o tom, aké najhoršie situácie už v takej výške vlastne zažil.
Ak ťa zaujímajú príbehy Slovákov, ktorí pracujú v zahraničí, určite si prečítaj o Paule zo Švajčiarska, Matejovi z Nemecka či elektrikárke Slávke, ktorá tiež pracuje v Nemecku. Prístup k celému prémiovému obsahu a množstvo ďalších benefitov získaš, ak sa staneš členom Refresher+, ďakujeme za tvoju podporu.
Adama sme zastihli v aute, keď sa po týždňoch v práci presúval do svojho viedenského bytu, kam smeroval za priateľkou na sviatky. Hneď na úvod sa tlačila otázka, či niekedy vôbec premýšľal o tom, že bude pracovať v takej výške na veterných turbínach, alebo išlo skôr o náhodu.
Povedal by som, že išlo skôr o tú náhodu. Otec, ktorý má v tomto odvetví dlhoročné skúsenosti, sa ma popravde snažil zlákať k nemu už dlho. Avšak mal som vo Viedni stabilnú prácu v automobilke, vzťah a celkom slušné zázemie s vyhliadkami do budúcnosti. Neskôr však vzťah padol, covid aj vojna spôsobili komplikácie pre môj pracovný odbor a postupne bolo ťažšie a ťažšie mesačne vyžiť.
Takže si sa kvôli práci presunul do Nemecka?
Kvázi áno, ale stále žijem aj v Rakúsku, kde mám byt. Aktuálne som prihlásený aj tam aj tam. Hlavne z finančného hľadiska je to teraz pre mňa určite výhodnejšie, keďže aj zelená energia je stále na vzostupe.
Čo si musel splniť, aby si mohol začať pracovať v tomto odbore?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko peňazí musel zaplatiť za všetky potrebné školenia a certifikáty.
- Ako prebiehal výcvik na technického lezca.
- Ako sa pracuje vo výške 90 metrov nad zemou.
- Ako sa vysporiadúva s výškou.
- Čo najhoršie zažil v práci.
- Kedy museli evakuovať vežu a do 15 minút opustiť areál.
- Koľko si tým vie v Nemecku zarobiť a koľko mu ostane v čistom.