Je finančné sprostredkovanie skutočne výhodné podnikanie?
Premýšľaš nad tým, ktorá podnikateľská činnosť je pre teba najvhodnejšia, prinesie ti finančné benefity a sebarealizáciu? Finančné sprostredkovanie sa stáva jednou z najpopulárnejších možností pre mnohých začínajúcich podnikateľov. Aké sú výhody finančného sprostredkovania oproti iným formám podnikania?
Aké činnosti budete ako finančný sprostredkovateľ vykonávať?
Väčšina ľudí si finančného poradcu predstavuje ako predajcu produktov. Čiastočne je táto predstava pravdivá, ale poradenstvo a sprostredkovanie je hlavne o budovaní dlhodobých vzťahov založených na dôvere a spokojnosti. K spokojnosti klienta poradca dospeje vďaka analýze finančnej situácie klienta, identifikácie jeho potrieb a určeniu cieľov. Tieto tri kroky umožnia poradcovi nájsť adekvátne produkty, ktoré zlepšia finančnú situáciu klienta a zabezpečia ho voči rizikám. Ako finančný poradca neočakávaj rýchly zárobok, ale dlhodobú spoluprácu, ktorá vedie k spokojnosti klienta. Cieľom je získať dobré referencie, zabezpečiť rastúcu klientelu a s tým súvisiaci stabilný príjem.
Hlavnou aktivitou finančného poradcu je komunikácia s klientmi. Sprostredkovateľ zisťuje ich potreby, zodpovedá otázky, analyzuje príjmy a výdavky. Po získaní všetkých údajov dokáže vytvoriť finančný plán presne ušitý pre potreby klienta – napríklad sporenie na dôchodok, investovanie alebo zabezpečenie rodiny vďaka životnému poisteniu. Po podpise zmluvy vzťah s klientom nekončí. Tvojou úlohou bude pravidelne kontrolovať a následne upravovať finančný plán daného klienta podľa aktuálnej situácie a jeho potrieb.
Máš predpoklady stať sa dobrým finančným poradcom?
Úspech vo finančnom sprostredkovaní nezávisí len od znalosti produktov. Veľmi dôležité sú tvoje vlastnosti, schopnosti a snaha. Ako finančný poradca sa uplatníš v prípade, že spĺňaš nasledujúce predpoklady:
- dokážeš efektívne komunikovať, aktívne počúvať a vcítiť sa do potrieb klienta
- si čestný, zodpovedný a dbáš na etické princípy
- zvládneš pracovať samostatne a organizovať si pracovné aktivity
- túžiš po neustálom progrese, vzdelávaní a získavaní informácií o nových trendoch vo finančnom sektore
Okrem toho musíš byť flexibilný kvôli neustále sa meniacemu finančnému trhu. Získané vedomosti by si mal dokázať pútavo prezentovať. Úspech vo finančnom sprostredkovaní vo veľkej miere závisí aj od tvojej motivácie a túžby po dosiahnutí cieľov.
Aké sú najväčšie výhody podnikania vo sfére poradenstva?
Finančné sprostredkovanie a poradenstvo sú jednou z najatraktívnejších foriem podnikania. Atraktivita tohto podnikania rastie hlavne z dôvodu, že na prácu finančného poradcu nepotrebuješ vstupný kapitál. Prakticky neexistujú žiadne finančné bariéry, ktoré by ťa mohli na ceste podnikania zastaviť. Neohrozia ťa počiatočné investície a ani neočakávané výdavky, ktoré často zlomia začínajúcich podnikateľov v iných sférach podnikania.
Finančné sprostredkovanie a poradenstvo ponúkajú benefity najmä pre tých, ktorí chcú podnikať s minimálnymi nákladmi a vysokou mierou slobody. V porovnaní s inými formami podnikania umožňujú rýchlejší vstup na trh. Nesú tiež nižšie riziko spojené s možným neúspechom a s tým súvisiacimi stratami.
„Pozor na to, komu zveríte do rúk svoje schopnosti. Jedným z najdôležitejších krokov pred začatím podnikania vo finančnom poradenstve je výber správnej spoločnosti, ktorá vám poskytne potrebnú podporu. Táto spoločnosť vám sprostredkuje školenia, mentoring a zázemie, kde sa môžete s klientmi stretávať. Sila značky spoločnosti, s ktorou budete spolupracovať a jej dobré meno na trhu sú kľúčové pre získanie dôvery klientov,“ upozorňuje Denis Závacký, špecialista v PROSIGHT Slovensko.
Je finančné sprostredkovanie skutočne výhodné podnikanie?
Odpoveď na túto otázku je jednoznačná – finančné sprostredkovanie je výhodné podnikanie. Tvojou podnikateľskou aktivitou bude sprostredkovanie produktov, nemusíš nič nakupovať, zhromažďovať alebo skladovať. Vystupuješ len ako sprostredkovateľ medzi klientom a finančnými inštitúciami. Zároveň o produkty nikdy nebudeš mať núdzu, pretože finančný poradca má prístup k širokej škále ponúk, ktoré klienta zaujmú.
Prečo je finančné sprostredkovanie tak atraktívne? Nielen z dôvodu nulovej vstupnej investície. Veľkou výhodou je flexibilita.
„Finanční poradcovia si tvoria harmonogram práce, slobodne delia čas medzi prácu a súkromné aktivity. Podnikanie vo finančnom poradenstve môžete skombinovať s inými podnikateľskými aktivitami a rozvíjať sa vďaka tomu vo viacerých sférach,“ hovorí Denis Závacký.
Má podnikanie vo finančnom sprostredkovaní nevýhody?
Samozrejme, že každé podnikanie prináša aj výzvy a isté nevýhody. Finančné sprostredkovanie nie je výnimkou. Dôležité je byť na všetky eventuality pripravený a vedieť prekonávať prekážky. Pomôže ti tiež stratégia a podnikateľský plán, ktoré ťa budú viesť k tvojim cieľom. Nikdy sa nezmier s priemerom a snaž sa byť najlepší vďaka školeniam a vzdelávaniu.
Aké sú najväčšie riziká podnikania ako finančný sprostredkovateľ?
- Niektorých odrádza variabilný príjem, ktorý je badateľný hlavne v počiatkoch podnikania. Prvé týždne si budeš budovať klientelu a tvoj príjem môže byť nepravidelný. Na toto riziko sa priprav tak, že vstúpiš do podnikania s malou finančnou rezervou.
- Musíš sa naučiť prijímať odmietnutie. Nie každý klient sa rozhodne pre tvoje služby. Prioritou je nevzdávať sa a učiť sa z každej negatívnej skúsenosti.
- Mysli tiež na konkurenciu. Na trhu pôsobí veľa finančných sprostredkovateľov. Vyniknúť môžeš jedine kvalitným poradenstvom, osobným prístupom a budovaním dlhodobých vzťahov s klientmi.
„Finančný biznis nie je podnikanie, v ktorom rýchlo zbohatnete. Vyžaduje si konzistentný prístup zameraný na klienta, kvalitný vzťahový marketing a vysokú odbornosť. V dnešnej informačnej dobe klienti rýchlo odhalia špekulantov a overia si vašu kvalitu. Na druhej strane, úspech v tomto odvetví prináša množstvo benefitov, ktoré môžu výrazne zlepšiť kvalitu života,“ konštatuje na záver Denis Závacký z PROSIGHT Slovensko.