Stavba pripomína lávku, ktorá sa nachádza v šikmej polohe nad strmým severným svahom.
Svetová architektúra v Českej republike. Takto by sme v stručnosti opísali projekt s názvom Vila Sidonius od ateliéru Stempel & Tesar architekti, ktorí ťa presvedčí o majstrovských zručnostiach domácich architektov.
Unikátna stavba sa nachádza v Stredočeskom kraji a jej realizácia vrátane návrhov trvala osem rokov. Podľa slov samotných tvorcov ide o stavebný a technologický experiment, ktorý na prvý pohľad pripomína oceľovú lávku, ale vo svojom vnútri ponúka príjemné rodinné prostredie s nezameniteľnými výhľadmi na okolie.
Lokalita vilovej štvrte pri rieke Berounka má silný charakter, ktorý nedefinuje priamo architektonický štýl, ale veľkorysosť a mierka stavieb odkrýva úchvatnú vilu na svahovitom pozemku.
Ide o jeden z najprudších a najvyššie položených pozemkov v štvrti, čo prináša niekoľko výhod, ale tiež množstvo nevýhod a výziev pre architektov. Najväčším klenotom sú určite výhľady do údolia rieky, ktorú lemujú kopce Českého krasu, a silueta Prahy v pozadí.
Autori projektu Ján Stempel a Jan Jakub Tesař poskytli majiteľom tento výhľad zo všetkých obytných miestností z tohto najlepšieho uhla. Skúškou pre architektov bolo, ako dom postaviť čo najvyššie a súčasne ho pohodlne sprístupniť.
Koncept vily vychádza z princípu zavesených domov – čo eliminuje nevýhody a maximalizuje hodnoty pozemku s plochou približne 1 670 štvorcových metrov. Zvíťazila forma mostnej konštrukcie na pilieroch, vďaka čomu stavba pripomína už spomínanú oceľovú lávku.
Dom je statický, stavebný aj technologický experiment. Žiadna strana nemala záujem ani chuť riešiť projekt tradičnými postupmi, a preto hľadali cesty, ktoré preveria najnovšie technologické výrobky a zariadenia na trhu – začínajúc oknami od švajčiarskej spoločnosti Air-lux s patentovaným tesnením cez kompresory až po interiérové chladenie a kúrenie napojené na čerpadlá.
Do vily sa vstupuje cez podzemný tunel okolo garáže s posilňovňou a ateliérom. Tunel končí pri rohu jedného z pilierov pri výťahu, ktorý majiteľov vyvezie až na obytnú úroveň s možnou medzizastávkou do technickej miestnosti. Srdcom je komfortná obývačka s jedálňou a kuchyňou, ktoré plynulo nadväzujú na južnú terasu. Jej úlohou je prepojenie interiéru s exteriérom a hornou záhradou s bazénom.
Dve časti mostu ukrývajú dva rôzne svety – na jednej strane sú detské izby a na druhej master spálňa s kúpeľňou a výhľadom do krajiny. Výsledkom úzkej spolupráce so záhradným architektom Vladimírom Sittom je návrh bridlicového svahu s brezovým hájom, ktorý je novým riešením v súlade s architektonickým konceptom domu.
Všetky fotografie v galérii vyhotovil Filip Šlapal. Vychutnaj si pohľad na túto jedinečnú vilu od renomovaných architektov, ktorá by sa nestratila ani v Hollywood Hills.