S riaditeľkou základnej školy som sa rozprávala o súčasnom probléme s bombovými hrozbami na Slovensku. Absolvovala som aj nácvik evakuácie školy.
Viac ako 200 slovenských škôl od začiatku týždňa čelilo výhražným anonymným správam, v ktorých útočník písal o bombách na školách. Strach, evakuácia priestorov a narušenie bežného chodu prvých školských dní sa stali bežnými súčasťami vyučovania.
Nás v Refresheri zaujímalo, čo s tým školy plánujú robiť. Rozhodli sme sa preto osloviť riaditeľku bratislavskej základnej školy Černyševského 8, Zoru Dóczyovú. Dovolila nám aj absolvovať nácvik evakuácie školy, ktorý si na dnes naplánovali.
V Refresheri ti každý deň prinášame zaujímavý content. Ak sa ti naša tvorba páči a chceš podporiť redakciu, staň sa aj ty členom klubu Refresher+. Získaš tak neobmedzený prístup k prémiovému obsahu a mnohým ďalším benefitom.
Piatkové ráno
Stojím pred školou a vidím usmiate tváre malých prvákov. Niektorí si hopkajú, iní poslušne držia rodičov za ruky. Tí ich odprevádzajú do vestibulu. Predieram sa medzi nimi aj ja a neviem sa pritom zbaviť príjemnej nostalgie. Škola mi chýba. Z myšlienok ma vytrhne informátorka pri vstupe.
Rázne a nahlas oznamuje rodičom malých prvákov, aby cez dvere do školy nevstupovali. Dvere doslova bráni telom a otáča ich vo vestibule. Pomaly mi začína dochádzať, že je to jedno z bezpečnostných opatrení, ktoré škola zaviedla po nedávnych hrozbách. Až teraz si uvedomujem vážnosť situácie.
S hrčou v krku sa predstavím pani informátorke a tá ma odvedie za riaditeľkou školy. Dozvedám sa, že dnes síce ešte výhražný e-mail neprišiel, no tie predošlé boli poriadne agresívne a vulgárne. Pani riaditeľka ma usadí, ponúkne vodu a začíname rozhovor.
- Ako na situáciu reagujú deti a ich rodičia.
- Čo musí urobiť vedenie, ak na škole niekto nahlási bombu.
- Aké bezpečnostné opatrenia urobila škola po výhražných e-mailoch.
- Akú mala riaditeľka skúsenosť s políciou.
- Či prichádza do úvahy dištančné vzdelávanie.
Aká je podľa vás motivácia útočníkov, ktorí každý deň nahlasujú bomby?
Úprimne, vôbec netuším, čo za tým je. Neviem, s akým cieľom to robia a komu vlastne chcú ublížiť.
Čo si myslíte vy? Komu to ubližuje najviac?
Určite deťom a rodičom. Tým to dosť komplikuje situáciu.
Ako na tieto útoky reagujú deti a ich rodičia?
Niektoré menšie deti plakali, ale aj starší žiaci. Výhodou je, že máme dosť široký podporný tím vrátane asistentov, psychológov a špeciálnych pedagógov. Každý má svoje určené miesto a úlohu, všetci sú rozdelení a všímajú si správanie a emócie detí. Vedia preto rýchlo zasiahnuť a efektívne s deťmi pracovať.
Čo sa týka rodičov, niektorí si dokážu pre svoje deti v takejto situácii prísť okamžite a vziať ich domov. Potom sú tu ale aj rodičia, ktorí by možno chceli po dieťa prísť, ale im to zamestnanie nedovoľuje. Preto neberieme na ľahkú váhu celý priebeh evakuácie a dbáme na bezpečnosť.
Čo robíte po tom, čo si prečítate takýto výhražný email?
Každé ráno, predtým, ako idem do školy, skontrolujem e-mailovú schránku. Hneď, ako niečo takéto nájdem, kontaktujem políciu. Patríme pod obvodné oddelenie Petržalka-sever. Následne to nahlásim aj zriaďovateľovi. Do niekoľkých minút sa ozve polícia a príde k nám hliadka, ktorá prehľadá celú školu.
Prvú správu som našla minulý utorok o 5:15 ráno.
Prebieha súčasne aj evakuácia?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako vyzerala evakuácia školy.
- Prečo nepúšťajú do školy rodičov a aké bezpečnostné opatrenia zaviedli.
- Ako hlásenia ovplyvňujú vyučovanie.
- Akú skúsenosť má škola s políciou a či hrozí školám dištančné vzdelávanie.