Vedci rozlúštili 4 000 rokov staré babylonské tabuľky, ktoré predpovedajú budúce katastrofy.
Napriek tomu, že vedci tabuľky objavili na území Iraku pred vyše 100 rokmi, až teraz sa im podarilo artefakty úplne preložiť a spojiť ich s astronomickými udalosťami. Starovekí Babylončania brali astronómiu veľmi vážne a podľa novej štúdie znamenia na oblohe spájali s prírodnými katastrofami a historickými udalosťami.
Tabuľky podľa predpokladov pochádzajú zo starobylého mesta Sippar, ktoré sa nachádzalo v oblasti dnešného Iraku. Datujú sa do stredného a neskorého starobabylonského obdobia, teda približne medzi rokmi 1894 a 1595 pred Kristom. Podľa Live Science autori tabliet použili na predpovedanie znamení nočný čas, pohyb tieňov a dátum a trvanie zatmení.
Starovekí Babylončania podľa vedcov Georga a Taniguchiho verili, že astronomické udalosti sú varovania od bohov. Znamenia predpovedali kruté ekologické katastrofy ako napríklad: „Na jar povstane roj kobyliek a zasiahne úrodu mojej krajiny. Bude nedostatok jedla.“ Ďalšia predpoveď tvrdila: „Zatmenie vo večernej hliadke: znamená mor.“
V štúdii vedci píšu, že sa Babylončania naučili, kedy očakávať zatmenie mesiaca, pretože to malo znamenať smrť ich kráľa. „Tí, ktorí radili kráľovi, sledovali nočnú oblohu a porovnávali svoje pozorovania s akademickou zbierkou textov o nebeských znameniach.“
Andrew George, emeritný profesor babylončiny na Londýnskej univerzite, sa tiež pre Live Science v e-maile vyjadril, že: „Pôvod niektorých znamení môže spočívať v skutočnej skúsenosti – pozorovaní predzvesti, po ktorej nasleduje katastrofa.“
Babylončania však verili, že môžu zlé predpovede zvrátiť. Keď sa ukázalo zlé znamenie, prehľadali vnútornosti zvierat, aby zistili, či nebezpečenstvo naozaj hrozí. Ak sa veštba potvrdila, verili, že sa aj tak nesplní, keď vykonajú určité rituály.