- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
Legendy o brutálnosti a krvilačnosti rodiny Beanovej inšpirovali aj ikonický horor Hory majú oči.
Poľovali na ľudí ako na divú zver. Keď niekoho zabili, stiahli ho z kože a zjedli. Angličanom v 17. storočí naháňal strach takmer päťdesiatčlenný klan kanibalov skrývajúcich sa v jaskyni.
Podľa legendy išlo o potomkov istého Škóta menom Sawney Bean, ktorý sa so svojou manželkou zabýval v spleti temných a vlhkých jaskynných chodieb. Keď sa páriku časom podarilo splodiť až 14 detí, narazil na problém. Nedokázal pre ne zadovážiť potravu. Výtržník Bean vtedy dostal šialený nápad: štrnásť hladných krkov kŕmil ľudským mäsom.
Deťom manželského páru sa z incestných radovánok rodili ďalšie a ďalšie deti, ktoré Sawney trénoval na zabíjanie. Učil ich, ako si vyberať obete a spracovávať ľudské mäso.
Podľa známych historiek rodina Sawneyho Beana za 25 rokov svojho teroru zavraždila a zožrala až tisíc ľudských obetí. Zvesti o jej brutálnosti a krvilačnosti v roku 2006 inšpirovali dokonca aj režiséra Alexandra Aju pri tvorbe ikonického hororu Hory majú oči.
Bol však kanibalský klan skutočný alebo išlo len o výmysel bujarej fantázie nejakého Angličana? Historici sa zhodujú na jednom: povedačky okolo Sawnyeho Beana boli odjakživa omnoho zlovestnejšie ako klasické urbánne legendy, ktoré majú ľudí len vystrašiť a pobaviť. Bez ohľadu na to, či Swanye Bean skutočne existoval alebo nie, ich rozšírenie označili za nástroj anglickej propagandy.
Ešte predtým než sa spoločne pozrieme na mrazivý príbeh kanibalov, ktorí neboli ani zďaleka „kultivovaní“ ako Hannibal Lecter, radi by sme ti pripomenuli, že tvoriť prémiový obsah môžeme len vďaka našim predplatiteľom. Preto ak sa ti naša práca páči, podporiť nás môžeš vstupom do klubu Refresher+.
- Kto bol Alexander Sawney Bean.
- Prečo sa rozhodol, že bude loviť a jesť ľudí.
- Akým spôsobom Škóti odhalili kanibalský klan.
- Čo sa nakoniec údajne stalo s potomkami Sawneyho Beana.
- Prečo si historička myslí, že bol tento príbeh anglickou propagandou.
Jaskynná temnota
Alexander Sawney Bean sa podla legiend narodil na konci 15. storočia v škótskej obci East Lothian, píše portál Historic UK. Z mála informácií, ktoré sú o ňom známe, vieme, že sa živil ako garbiar (odborník na spracúvanie surových koží, pozn. red.). Neskôr sa zo svojho rodiska presťahoval do juhozápadného Škótska, kde sa zamiloval do údajnej čarodejnice Black Anges Douglas, o ktorej sa šepkalo, že praktizuje satanistické rituály.
Neštandardný párik sa po svadbe presťahoval na ešte neštandardnejšie miesto. Ako píše portál The Herald, usídlili sa v jaskyni Bennane na území škótskeho grófstva Ayrshire. Išlo o jaskyňu plnú tunelov a spletí chodieb, pričom niektoré z nich boli dlhé takmer dva kilometre.
Skalnatá pevnosť poskytovala mladomanželom množstvo rozľahlých zákutí a priechodov, v ktorých sa mohli zabývať a v priebehu rokov z nich urobiť plnohodnotný domov pre početnú rodinu. Ďalšou výhodou jaskyne bolo to, že počas prílivu bol jej vchod zaplavený, a tak si mohli užívať absolútne súkromie bez narušiteľov.
Mladomanželia nemali problém ani s peniazmi. Sawney si totiž našiel nezvyčajný džob: okrádal osamelých cestujúcich, ktorí prechádzali úzkymi cestičkami popri jaskyni do okolitých dedín.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo sa Sawney rozhodol, že bude loviť a jesť ľudí.
- Koľko potomkov mal Sawney Bean.
- Akým spôsobom Škóti odhalili kanibalský klan.
- Čo sa nakoniec údajne stalo s potomkami Sawneyho Beana.
- Prečo si historička myslí, že bol tento príbeh anglickou propagandou.