Neobyčajný atmosférický úkaz sa podarilo zachytiť na hranici vesmíru.
Dánskemu astronautovi Andreasovi Mogensenovi sa na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) podarilo zachytiť nevídaný jav. Ide o tzv. Červeného škriatka, informovala o tom ESA.
Tento prízrak, v angličtine označovaný ako „red sprite“, sa objavuje nad silnými búrkami a zo Zeme sa pozoruje veľmi ťažko. Vzniká 40 až 80 kilometrov nad Zemou, preto je možné zachytiť ho len vo vyšších vrstvách atmosféry.
Na zaznamenávanie takýchto prírodných anomálií sa používa špeciálny prístroj, ktorý monitoruje interakcie medzi atmosférou a vesmírom. Konkrétne táto snímka je vyhotovená pomocou Davidsonovej kamery, ktorá pripomína ľudské oko a vďaka možným zmenám kontrastu dokáže zachytiť za sekundu až 100-tisíc záberov pri minimálnej spotrebe elektrickej energie.
Ako píše tn.cz, takéto vlastnosti sú na vyfotografovanie niečoho takého ideálne, pretože Červený škriatok sa ukáže iba na zlomok sekundy. Kamera je najnovšie súčasťou experimentu a predpokladá sa, že podobné snímky budú pribúdať.
V Česku sa v minulosti podarilo fotografovi Danielovi Ščerbovi vyfotiť hneď niekoľko Červených škriatkov, jeho fotka sa stala astronomickou snímkou dňa.