Máš v sebe dobrodruha a hľadáš skôr zážitkové ubytovania než prvoplánové pohodlie? Vojenský bunker prerobený na štýlové ubytovanie bude to pravé pre teba.
Michal a Martin sa rozhodli vytvoriť ubytovanie na atypickom mieste. Pokiaľ nemáš „klaustrofóbiu“, máš rád dobrodružstvo a chceš zažiť poriadnu dávku adrenalínu, pozorne čítaj ďalej. Vďaka nápadu dvoch priateľov môžeš stráviť noc vo vojenskom bunkri z roku 1937, teda z predvojnového obdobia.
„Bunkre sa začali stavať na obranu z dôvodu nemeckého zbrojenia pred druhou svetovou vojnou v roku 1937. Bunkre však nikdy neboli vo vojne využité. My vlastníme bunker vzor 37, tzv. ropík. Niektoré zdroje píšu, že v československom pohraničí bola plánovaná výstavba až 10-tisíc týchto ropíkov. Na Slovensku bunkre siahali od Petržalky až po Gajary na Záhorí. Evidovaných je len okolo 150 bunkrov, pretože mnoho z nich bolo zničených napríklad z dôvodu výstavy ciest,“ informujú kamaráti.
Prerobený bunker sa nachádza v okolí Devínskeho Jazera, iba 20 minút jazdy autom od Bratislavy. Martin a Michal si na úprave dali naozaj záležať a všetko urobili svojpomocne. Bunkre boli vo veľmi zlom stave, odkúpili ich od realitnej kancelárie a pustili sa do práce.
„Už ako malé dieťa som sa hrával na vojakov. S kamarátom, ktorý je zároveň spoločník, sme si stavali detské bunkre v lese alebo doma z vankúšov. Neskôr sme na bicykloch preskúmavali vojenské bunkre v okolí Bratislavy. Bolo nám veľmi ľúto, že bunkre zostali zanedbané a opustené. Pár bunkrov sme našli na predaj na bazárovom portáli a po krátkom brainstormingu, na čo by sa dali bunkre využiť, sme sa rozhodli dva bunkre kúpiť a prerobiť ich na zážitkové ubytovanie,“ približuje Michal.
Ak ťa bavia články o zaujímavej architektúre či šikovných Slovákoch, určite si prečítaj o domčeku na strome, ktorý stojí v Modre, o Slovenke, ktorá si ako 23-ročná kúpila vlastný dom, aj o unikátnych priestoroch na ubytovanie či svadby Kocanda Kravsko. S Refresherom+ môžeš všetky rozhovory čítať bez obmedzenia.
Miesto dýcha históriou, v okolí nájdeš veľa bunkrov
Po skončení druhej svetovej vojny zostala väčšina bunkrov schátraných a opustených v „rukách“ prírody. Napriek tomu dnes môžeš vidieť, že niektoré z nich chytili „druhý dych“ a boli otvorené pre verejnosť. Je tam však ešte veľa bunkrov, ktoré postupne chátrajú aj pre nedostatok finančných prostriedkov na svoju údržbu a obnovu.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko stojí schátraný bunker, ktorý môžeš kúpiť cez realitku.
- Ako schátraný bunker očistili.
- Koľko trvala realizácia.
- Ako vyzerá interiér a odkiaľ má bunker elektrinu.
- Koľko ťa bude stáť noc vo vojenskom bunkri.