Počas dňa otvorených ateliérov to na Račianskej žilo vonku, vnútri, na strechách, ale aj v suterénoch.
Väčšina obyvateľov sveta si 1. mája tradične pripomína Sviatok práce. Hoci v našich končinách získala organizovaná oslava práce počas socializmu trpkú pachuť, sviatok nám akosi ostal. V uliciach slovenských miest by si však len márne hľadal slávnostné sprievody pracujúcich, Slováci radšej zájdu do prírody alebo na kultúrne podujatie.
Odpoveď na to, ako 1. máj osláviť originálne a zároveň nenútene predstaviť plody práce, ponúka bratislavské kultúrne a kreatívne centrum Nová Cvernovka, ktoré práve v tento deň každoročne otvára veľkú väčšinu svojich ateliérov.
Prvé podujatie tohto druhu sa odohralo ešte v „Starej“ Cvernovke pri Nivách presne pred desiatimi rokmi. Dnes už má event 1. MÁJ v Novej Cvernovke stabilné miesto v kultúrnom programe hlavného mesta. Refresher tam preto nemohol chýbať.
Tradičné podujatie v netradičnom priestore
O podujatie, ktoré mieša happeningy, koncerty, workshopy, konferencie a predovšetkým prehliadky ateliérov, bol aj tento rok v budove bývalej chemickej priemyslovky veľký záujem.
Záujemcovia prichádzali už od desiatej a cez bránu prúdili v priebehu celého dňa. Množstvo z nich pritom poslúchlo výzvu organizátorov a prišlo hromadnou dopravou. Okrem ľudí v produktívnom veku sa do rozsiahleho areálu hrnuli jednotlivci, páry aj členitejšie rodiny. Nechýbali ani desiatky psov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Prvý máj v Novej Cvernovke verejnosti ponúkol ako vždy možnosť overiť si kondíciu miestnej remeselnej a umeleckej scény. Brutalistické budovy bývalej školy a internátu neďaleko železničnej stanice Vinohrady sa totiž neustále obohacujú o nové funkcie a pracoviská. Dnes tu sídli až 132 umeleckých a tvorivých ateliérov.
Dynamicky sa mení aj exteriér, kde na jar bujnie komunitná záhrada, pobehujú sliepky, no nedávno pribudla aj komunitná garáž pre nadšencov mechanickej úpravy motorizovaných vozidiel.
Aj napriek lákadlám ideálneho počasia s množstvom barov a bistier bola väčšina návštevníkov skutočne zvedavá na ateliéry a ich tvorbu. Vyberať si bolo z čoho, od dizajnérskych či architektonických štúdií cez krajčírsku a keramickú dielňu, hríbovú farmu až po niekoľko tlačiarenských dielní.
Prekročenie prahu dokorán otvorených dverí bola paradoxne vždy osobitá skúsenosť. Každá miestnosť má totiž dušu, ktorú jej vdychujú práve jej nájomcovia. Ich prístup k návštevníkom počas 1. MÁJA bol vskutku rôznorodý.
Niektorí sa s nami pustili bez okolkov ihneď do reči a nadšene predstavili tvorivé procesy a plody svojej práce. Iní skôr čakali, kým sa „rozkukáme“ a proaktívne ich oslovíme. Pre kapacitné obmedzenia a technickú náročnosť väčšinou nebolo možné otestovať si procesy na vlastnej koži.
V rámci pohostinnosti si ateliéry nevystačili s otvorenými dverami. Pre návštevníkov si takmer všetci pripravili aj občerstvenie vo forme kávy, pagáčikov, chlebíkov, báboviek, no mohli sme ochutnať aj hlivové suši či hotdog. Obzvlášť žoviálni „nájomcovia“ dospelých návštevníkov radi ponúkli aj domácimi pálenkami či kokteilmi. To všetko za dobrovoľný príspevok.
Prúd návštevníkov plynul najsilnejšie pri hlavnom vchode na prízemí budovy školy. Azda najdlhší rad sa tu vlnil pred ateliérom ikonického štúdia Čierne diery. Čím ďalej a vyššie budovou sme postupovali, tým menej zvedavcov sme stretli. Množstvo ľudí, ktorým nie je Nová Cvernovka cudzia, sa po krátkej obchôdzke uspokojilo s posedávaním, postávaním, popíjaním a „networkovaním“ na slniečku.
Aj keď si nešiel za programom, občas prišiel program za tebou. Súčasťou programu 1. MÁJ boli totiž aj divadelné predstavenia, workshopy, čítania, diskusie aj prednášky. Koncertný program dňa bol striedmy. Okrem Kataríny Málikovej sa ako headliner večera objavila skupina Zlokot. O after-párty sa už postarali rezidenční DJs.
Ostrov pozitívnej deviácie
Jedným zo sloganov tohtoročného 1. MÁJA bolo označenie „Ostrov pozitívnej deviácie“. Duch miesta to pomenúva skutočne presne. Cítili sme sa tu vítane a inšpirujúco. Novej Cvernovke sa ambícia integrovania širšej verejnosti darí napĺňať. Návštevníci odchádzali na večerné električky plní inšpiratívnych zážitkov a vnemov a len málokto mal prázdne ruky.
Množstvo ateliérov predávalo svoje remeselné výtvory. Okrem ekologického oblečenia, izbových rastlín či zľavnených kníh z vydavateľstva KK Bagala si mohli návštevníci vybrať aj z ponuky centra opätovného použitia Chňapka.
Len obehnúť si všetky ateliéry naprieč piatimi poschodiami a suterénmi dvoch budov a obsiahnuť tvorivú rozmanitosť bolo takmer nad ľudské sily. Nevadí, aspoň máme o dôvod viac vrátiť sa znova o rok.