Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 22. 1. 2020 meniny má Zora

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Šport
3
Dominik Vetrák
17. november 2013, 13:43
Čas čítania: 6:13

Kto vyhrá Zlatú loptu za rok 2013 a stane sa najlepším futbalistom?

Blíži sa január a s ním aj odovzdávanie najvýznamnejších futbalových cien. Kto sa stane najlepším hráčom planéty za rok 2013? Messi, Ronaldo, či niekto úplne iný?

Dominik Vetrák
17. november 2013, 13:43
Čas čítania: 6:13
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Sme v polovici novembra, čo znamená, že o mesiac aj niečo nás čakajú ako Vianoce, tak aj Nový rok. 2013 bude už minulosťou a tak prídu na rad hodnotenia. Jedným z nich je aj ocenenie Zlatá lopta (FIFA Ballon d'Or), ktorá sa udeľuje za výkony hráčov v kalendárnom roku. Posledné 4 roky neohrozene vládne futbalu zrejme najlepší hráč planéty, Lionel Messi, ktorý prepísal futbalové knihy plné rekordov a superlatívov. Na druhej strane tu máme portugalského krídelníka, Cristiana Ronalda, ktorý bol vždy za argentínskou La Pulgou. V poslednom roku sa nám ale karty obracajú, keď demotivovaný a temer vždy zranený Lionel Messi už stráca chuť hrať, vidíme ho, ako sa zápas, čo zápas prechádza po ihrisku a výraznejší pohyb u neho vídame, len keď sa dostane k lopte, aj keď už s ňou nedokáže vymyslieť to, čo kedysi. O ňom ale neskôr.

 

V tomto roku, ako aj v celej minulej sezóne sme ale registrovali vzostupy vo forme viacerých hráčov. Keby sa Zlatá lopta udeľovala za formu v posledných týždňoch, vyhral by ju zaslúžene a bez pochýb Crisitano Ronaldo. Za ním by bol zrejme Ibrakadabra, Agüero, Ribéry, niekto z dvojice Sturridge/Suárez atď. Ani Rooney nie je práve neviditeľný a nebyť jeho, neviem, neviem, či by United hájil 5. miesto v Premier League. Narozdiel od predošlých rokov sa ocenenie pre najlepšieho hráča na svete ale dočká výraznej zmeny. V novembri si totižto nebudú novinári, tréneri, kapitáni a futbaloví experti vyberať medzi tromi finalistami, ale rovno piatimi. Pozrime sa teraz na subjektívny zoznam 5 hráčov, ktorí by sa o ocenenie mali pobiť.

 

1. Cristiano Ronaldo (Real Madrid/Portugalsko)

 

Kto vyhrá Zlatú loptu za rok 2013 a stane sa najlepším futbalistom?

 

Nech ste fanúšikom akéhokoľvek tímu, neostávalo by vám ako hlasujúcemu nič iné, ako dať Zlatú loptu portugalskej šelme. Ako futbalista napreduje vo všetkom, hladom po góloch, ktoré strieľa zápas čo zápas, čoraz dôraznejšej a lepšej tímovej hre, kedy nielen behá, snaží sa zachytávať lopty, ale často na góly aj nahráva. Pritom ich sám dokáže strieľať aj z najmenej pravdepodobných situácií a miest. Minulú sezónu prekonal Messiho po pár rokoch v nejakej štatistike, konkrétne to bola Liga majstrov, kedy vstrelil úctyhodných 12 gólov, zatiaľ čo Leo „len“ 8.

 

Okrem nepríjemných vlastností na ihrisku je ale Cristiano dobrý človek, ktorý pomáha nadáciám, plní sny deťom a podobne. Keďže najlepší hráč na planéte musí byť aj vzorom pre (aj) mladých talentovaných hráčov, a keď si odmyslíme simulovanie, arogantnosť na ihrisku, Cristiano je skutočne veľký hráč a veľký človek, ktorý si zaslúži byť opäť najlepším, pretože Messi ním už nemá právo byť. Už len menej filmovať a bude dokonalý.

 

 

Cristianove štatistiky v roku 2013:

 

Zápasy klub: 49
Zápasy repre: 8

Góly klub: 60(!)
Góly repre: 7

Asistencie klub: 14
Asistencie repre: 1

 

2. Zlatan Ibrahimović (PSG, Švédsko)

 

Kto vyhrá Zlatú loptu za rok 2013 a stane sa najlepším futbalistom?

 

Zlatan je špecifický futbalista. Na jednej strane tu máme hráča, ktorý musel kvôli Messimu odísť z Barcelony, hoci bol pre ňu prínosom, na druhej je to hráč, ktorého by do tímu prijal ktorýkoľvek tréner. Od famózneho gólu nožničkami proti Anglicku (ktorý je aj nominovaný ako najkrajší zásah roka) jeho forma výrazne stúpala každým zápasom, čo nám dokazoval nielen na klubovej, ale aj reprezentačnej úrovni.

 

 

Hoci som tým bol na začiatku prekvapený, a to milo, príchod Cavaniho pre jeho psychiku či výkony neznamenal nič negatívne, ba naopak. Každý bol v tom, že nebude ochotný deliť sa o post zakončovateľa s nikým, opak je však pravdou a duo Ibra-Cavani funguje dokonale, čo vám dokážu štatistiky. Najlepšie to preukázal zápas, v ktorom Ibra za polčas strelil dva pekné góly, na polčas miesto neho prišiel Cavani a dva góly si strelil aj on, a že nie obyčajné. Ibrakadabra dáva veľmi dôležité góly ako pre PSG, tak Švédsko, ktoré, rovnako ako CR7 (Portugalsko), ťahá k vysneným MS v Brazlii.

 

V posledných mesiacoch som na neho aj ja trochu zmenil názor (a to k lepšiemu), možno sa správa inak, možno som ho pochopil, každopádne je to hráč, ktorý môže byť príkladom pre všetkých ostatných. Sám si je vedomý svojich kvalít, keď neraz povedal, že Zlatú loptu si zaslúži a nechápe, čo ešte má pre ňu spraviť. Ide si pevne za svojim a vie, že na to má. Ja by som mu ju už tento rok doprial, bohužiaľ pre neho, je tu Cristiano.

 

 

Zlatanove štatistiky v roku 2013:

 

Zápasy klub: 39
Zápasy repre: 10

Góly klub: 30
Góly repre: 7

Asistencie klub: 9
Asistencie repre: 3

 

3. Franck Ribéry (Bayern Mníchov/Francúzsko)

 

Kto vyhrá Zlatú loptu za rok 2013 a stane sa najlepším futbalistom?

 

Veľa ľudí by Zlatú loptu doprialo práve Ribérymu, no ja som iného názoru. Je to síce veľký makač a pre tím je nesmierne dôležitý, keďže je hlavným ťahúňom Bayernu. Zápas čo zápas nám potvrdzuje svoje kvality, nie len tie individuálne, ale aj schopnosti, ktoré pomáhajú tímu. Takých hráčov sme ale v posledných rokoch videli viac. Spomeňe takého Pirla, Iniestu a Xaviho za Guardiolovej éry a ďalších, ale Zlatú loptu nikdy nevyhrali. Už nestačí byť len mozgom tímu. To si uvedomujú hlavne experti, novinári, tréneri a kapitáni, ktorí hlasujú pre víťaza Zlatej lopty.

 

Nejde o to, či by si Zlatú loptu zaslúžil alebo nie, história nám je dôkazom, že keď niekto vyvádza v 16 súpera tak, ako Ibra, Ronaldo či Messi, nik iný nárok na titul najlepšieho futbalistu nemá. Bayern ale minulú sezónu vyhral všetko, čo sa dalo, v tejto sezóne je v Bundeslige zase prvý a v Lige majstrov to tiež vyzerá na prvé miesto v skupine, čo by Franckovi malo dosť pomôcť.

 

3. alebo 2. miesto sa mu bude hodiť. Ribéry mi príde ako čierny kôň tímu, ktorý je bohužiaľ na úkor svetových strelcov, ktorí proste strieľajú góly „každý“ zápas, trochu zatienený. Každý si predsa zvykol na genialitu playmakerov, no nie?

 

 

Ribéryho štatistiky

 

Zápasy klub: 39
Zápasy repre: 11

Góly klub: 15
Góly repre: 6

Asistencie klub: 14
Asistencie repre: 6

 

4. Lionel Messi (FC Barcelona/Argentína)

 

Kto vyhrá Zlatú loptu za rok 2013 a stane sa najlepším futbalistom?

 

Nezaslúži si byť v prvej trojke, 4. miesto je avšak úplne vhodné, keďže hlavne na jar ťahal Barcu ako to len šlo, keď boli všetci ostatní útočníci doslova impotentní. Po zisku 4. Zlatej lopty, odchode Guardiolu a nastolení novej éry v Barcelone pod Titom Vilanovom (dnes už Gerardom Martinom) sa Messiho stroj začal akosi zasekávať. Mohlo za to aj to, že obrana súperov už na neho zápas, čo zápas obetuje kľudne 3 či 4 obrancov, nemá vôbec toľko priestoru, ako Cristiano (bolo by zaujímavé sledovať, ako by sa mu darilo proti tímom, ktoré hrajú otvorený futbal, Messi by bol opäť najväčším ťahúňom tímu, teda by zastupoval rolu, ktorá mu už nejaký ten mesiac nepatrí), ale môže za to aj fakt, že extrémne zlenivel. Po ihrisku ho vidíte 70 minút prechádzať sa, v zvyšnom čase sa snaží niečo vymyslieť, aj keď mu to už väčšinou nevychádza. Nepomáhajú mu ani zranenia, keď v tomto kalendárnom roku zaznamenal už 4 dlhodobé a nepríjemné, ktoré mu dokopy (aj s aktuálnym dvojmesačným) odoberú možnosť hrať futbal na viac než 5 mesiacov, a to len za rok 2013. Úpadok formy po zranení mu tiež nepomohol, keď vyše 5 zápasov nedokázal streliť ani jeden gól. 

 

Úlohu playmakera a strelca gólov zaujali Fabregas, Alexis a hlavne Neymar, ktorý sa s Valdésom javia ako najlepší hráči sezóny, hoci brazílsky (aj keď výrazne zmiernil v teatrálnosti) simulant je stále taký mladý. Bohvie, aká hviezda z neho bude o pár rokov. Pre fanúšikov Barcelony je veľmi smutné sledovať, ako sa trápi najlepší hráč na svete už niekoľko mesiacov. Neochota, demotivovanosť, strata dravosti, nedostatočné tréningy či rozcvičky a zranenie na zranení spôsobili, že Messi už nie je Messi. Snáď sa po zranení v januári vráti rovnako silný ako kedysi a príde si pre 5. Zlatú loptu, ktorú snáď najbližšie nevyhrá, pretože si ju absolútne nezaslúži.

 

 

Messiho štatistiky:

 

Zápasy klub: 41
Zápasy repre: 7

Góly klub: 36
Góly repre: 3

Asistencie klub: 11
Asistencie repre: 3

 

Luis Suárez (FC Liverpool/Uruguaj)

 

Kto vyhrá Zlatú loptu za rok 2013 a stane sa najlepším futbalistom?

 

Aby sme sa pochopili, tento rebríček je subjektívny, voľbu zaradiť Luisa na 5. miesto budete zrejme mnohí dementovať, ja si však myslím, že to, čo v Liverpoole dokazuje posledné mesiace (hlavne pred 10-zápasovým dištancom a na začiatku sezóny), si jednoducho zaslúži nemalú pozornosť. Hoci je niekedy prepnutý ako Pepe a Arbolea kedysi pod Mourinhom, za simulovanie a aj za vrelý bozk Ivanovičovi sa už neraz ospravedlnil. Mnohí si určite pamätajú na zákrok rukou, kedy svoj tím uchránil pred inkasovaným gólom, za čo bol následne vylúčený, kopala sa penalta a gól nepadol.

 

Spolu so Sturridgeom a Kunom vedú aktuálnu tabuľku strelcov v Premier League, keby v minulej sezóne nedostal spomínaný dištanc na 10 zápasov, som si istý, že by prekonal van Persieho a stal sa najlepším strelcom v Anglicku. Má smolu, že sa mu zákaz hrať preniesol aj do aktuálnej sezóny, ale to nevadí, Luis za pár zápasov dobehol aj tých najlepších. Liveprool je práve na druhom mieste v tabuľke, za čo môže vďačiť najmä Sturridgeovi a Luisovi, aspoň podľa zápasov, ktoré som videl.

 

Urobil dobre, že v lete z Liverpoolu neodišiel. Hoci ho mnohí fanúšikovia už dávno zatratili a aj vďaka jeho niekedy nepochopiteľnému správaniu ho už ani v klube nechcú, musia si jednoducho priznať, že je preň veľkým prínosom a bez neho by to asi tak ružovo nevyzeralo, aj keď výkony LFC sú skvelé aj bez neho. If you ask me, 5. miesto v ankete pre najlepšieho hráča roku 2013 si zaslúži.

 


Suárezove štatistiky v roku 2013:

Zápasy klub: 25
Zápasy repre: 19

 

Góly klub: 22
Góly repre: 18

Asistencie klub: 4
Asistencie repre: 1

 

5 miest máme za sebou. Moja TOP 5 tohto roku je teda známa, ako ste na tom vy? Komu by ste Zlatú loptu dali vy a aký by bol váš rebríček? Snáď som opäť nenahneval polovicu čitateľov Refresheru, pretože za všetkým, čo tu je napísané, si stojím. BTW: Hlasovanie je v týchto dňoch už skončené, takže nám ostáva naozaj len čakať. 

Za štatistiky hráčov patrí vrelé poďakovanie redaktorovi Ives, takže fakt ďakujem :)

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.