Lanovkár nám prezradil všetko o svojej práci.
Richard Drzewiecky už takmer 25 rokov pracuje v Lomnickom sedle, pričom sa za tento čas vypracoval až na náčelníka lanovky. V rozhovore pre Refresher prezradil, ako často sa u nich na trati stávajú úrazy, ale i to, čo robia s opitými lyžiarmi, ktorí sa chcú vyviezť na vrch sedla.
Práve z dôvodu, že ide o prácu s ľuďmi, „lanovkár“ na sedle zažil mnoho vtipných situácií. „Nikdy nezabudnem na pána, ktorému krátko po usadení na lanovku odpadla noha. Ostali sme v šoku a neverili sme svojim očiam až do chvíle, keď vysvitlo, že ide o protézu,“ zasmial sa Richard a doplnil, že vtipne môže na niekoho pôsobiť aj fakt, že lyžiari sa pravidelne pri pohľade smerom dolu zo sedla otáčajú. „Radšej sa aj s lyžami na nohách zvezú späť lanovkou. Predsa len ide o relatívne náročnú čiernu zjazdovku,“ doplnil.
Hoci je to komplikovaná práca, Richard si ju nevie vynachváliť. Tvrdí, že práca s ľuďmi ho napĺňa a navyše je celé dni v prekrásnom prostredí. „Nikto nemá taký krásny výhľad z kancelárie, ako mám ja,“ poznamenal.
Ako dlho už robíš lanovkára?
Od marca 1998. O mesiac to teda bude už 25 rokov.
To je pekne dlho.
Nemal som zatiaľ dôvod meniť prácu. (smiech)
Čo je náplňou tvojej práce?
Keďže som vedúci prevádzky, riadim celý chod lanovky. Starám sa o rozpisy služieb, o údržbu strojov, trate, a keď to je potrebné, zaskakujem za kolegov v zmenách. Zjednodušene – zabezpečujem všetko, čo ti napadne v súvislosti s chodom lanovky.
Návštevnosť veľmi závisí od počasia. Počasie nám robí hlavný marketing.
Koľko ľudí je potrebných na zabezpečenie chodu lanovky a o čo všetko sa starajú?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či personál lanovky púšťa opitých návštevníkov na svah.
- Na aký najhorší úraz si Richard spomína.
- Koľko hodín musia pracovníci lanovky mrznúť vonku bez možnosti sa zohriať.
- Koľko si zarobí lanovkár na Lomnickom sedle.
- Čo je podľa Richarda na tejto práci najťažšie.