Z uhoriek sa môže stať rozmočená kaša, čokoláde spôsobíš teplotný šok.
Niektoré potraviny dávame do chladničky automaticky, no často si tým viac škodíme, ako pomáhame. Chlad nie je vždy zárukou, že potravina dlhšie vydrží. Práve naopak, kombinácia nízkych teplôt a vlhkosti môže aj ten najchutnejší plod premeniť na nejedlú hmotu. Prinášame ti zoznam potravín, na ktoré by si si mal dať zvlášť pozor.
Banány
Banány potrebujú izbovú teplotu (15 až 20 °C), a to z dvoch dôvodov: teplo im pomáha dozrieť v prípade, že ich kúpiš ešte zelené, a svetlo a vzduch zas pomôžu spomaliť ich rozklad. V chladničke môže ich šupka sčernieť. Ak potrebuješ, aby rýchlo dozreli, umiestni ich do vzduchotesného vrecúška.
Paradajky
Chlad dokáže podľa štúdie vedcov z Floridskej univerzity drasticky zmeniť štruktúru a chuť paradajok tým, že im spôsobí šok a doslova zmení ich genetiku. Pre paradajky je najlepším miestom na skladovanie napríklad kuchynská linka či stôl. Mali by byť pri izbovej teplote mimo dosahu priameho slnečného žiarenia.
Čokoláda
Chladnička môže čokoláde spôsobiť teplotný šok, pri ktorom sa kakaové maslo destabilizuje a na čokoláde sa môže objaviť vrstva drobných bielych kryštálikov. Profesionálny chocolatier Karol Stýblo pre Refresher nedávno povedal, že čokoláda by sa mala podávať pri izbovej teplote a najlepšie chutí vtedy, keď je polotekutá.
Chlieb
Pečivo sa v chlade zvykne rýchlo vysušiť. Ak máš rád chrumkavú kôrku a vláčnu striedku, chlieb skladuj v chlebníku alebo ho dobre izoluj od vzduchu. V prípade, že ho nestíhaš zjesť, nakrájaj ho na plátky a ulož do mrazničky.