Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Gastronovinky na Refresheri ti prináša WoltObjednávaj si z množstva reštaurácií so skvelými zľavami na Wolte. S doručením.Objednaj si jedlo
29. novembra 2022, 16:30
Čas čítania 4:45
Jakub Paulík

PIVNÝ TEST: Ako chutí pivo z Etiópie či Japonska a ktoré má príchuť cukrovej vaty?

PIVNÝ TEST: Ako chutí pivo z Etiópie či Japonska a ktoré má príchuť cukrovej vaty?
Zdroj: Refresher/Jakub Paulík
GASTRO ALKOHOL GASTROTESTY PIVNÝ TEST PIVO
Uložiť Uložené
Gastronovinky na Refresheri ti prináša WoltObjednaj si jedlo

Ochutnali sme pivá z 11 rôznych krajín. Niektoré chutili ako džús, voňali po melóne či bylinkách.

Pachuť a hnus striedali veľmi originálne nápoje so závanom melóna, s príchuťou cukrovej vaty či horkého džúsu. Pozreli sme sa na to, ako chutia zahraničné pivá z 11 krajín, medzi ktoré patrí aj Etiópia, Nový Zéland, Švédsko, Island či Japonsko. Ktoré z nich musíš jednoznačne vyskúšať?

Na našom webe nájdeš tiež pivné testy IPA pív zo slovenských obchodov či dvanástok a desiatok v plechovke. Prečítať si môžeš aj o reportáži z pivovaru alebo pivnej burzy, kde sa ceny zlatého moku neustále menia podľa objednávok. Tvorbu tohto obsahu vieš podporiť ako člen klubu Refresher+.
Podľa čoho sme hodnotili?

Pivá sme hodnotili podľa kvality peny, vône a chuti od 0 do 10 bodov. Nazerali sme na to, ako dlho sa pena udržala v pohári, či sme cítili výrazný pivný závan alebo, naopak, podivný smrad. Prizerali sme na to, či je pivo dostatočne horké a či nám jeho zakončenie vyčarilo na tvári úsmev alebo znechutenú grimasu.

Pri rozhodovaní o záverečnom hodnotení sme dbali aj na cenu. To znamená, že pokiaľ pivo v pomere ku kvalite stálo príliš veľa, odobrali sme mu jeden či polovicu bodu. Jednotlivé pivá sme zoradili od najhoršieho po najlepšie. Keďže sme však pili rôzne pivné štýly, nejde o rebríček, pretože ich navzájom nemožno férovo porovnávať.

O’Haras 19° Double IPA

Krajina pôvodu: Írsko
Cena: 3,66 € za 0,44 l
Hodnotenie: 2/10
O`Haras 19° Double IPA.
O`Haras 19° Double IPA. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Najhoršie pivo, ktoré sme mali možnosť ochutnať, pochádzalo paradoxne z krajiny známej svojou znamenitou pivnou kultúrou. Double IPA O’Haras mala celkom výraznú penu a trvalo dlho, kým spadla. Silný závan alkoholu z 19° piva nás mal pripraviť na to, čo pocítime pri prvých dúškoch, no nestalo sa tak.

Vo výbere zahraničných pív sme testovali aj iné pivá s vyššou stupňovitosťou a percentom alkoholu, no O’Haras z nich ako jediné nedokázalo kvalitne zakryť, respektíve vyvážiť výraznú chuť etanolu. Pivo bolo príliš silné, veľmi ťažko piteľné a nepríjemne sladkasté. Na tvárach sa nám počas jeho pitia vytvárali grimasy ako po poldeci „tvrdého“. Alebo sme minimálne mali pocit, že nám niekto do piva vylial trochu borovičky. Práve do tohto konkrétneho produktu by sme už rozhodne nešli.

Anketa:
Už si niekedy pil pivo z Etiópie?
Áno.
Nie.
Áno.
2 %
Nie.
98 %
O`Haras 19° Double IPA.
O`Haras 19° Double IPA. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Habesha 11° Lager

Krajina pôvodu: Etiópia
Cena: 2,02 € za 0,33 l
Hodnotenie: 3/10
Habesha 11° Lager.
Habesha 11° Lager. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Áno, aj v Etiópii vyrábajú pivo. V našich končinách však nie je také dostupné ako ďalšie pivá z krajín v tomto článku. Z e-shopu, z ktorého sme objednávali, bolo v ponuke iba jedno etiópske pivo – 11° ležiak Habesha. Jeho pena bola úctyhodná a padala skutočne pomaly.

Pivo však páchlo typickým „šenkovým“ závanom podpriemerného zlatého moku s nečistými rúrami. O to viac nás však prekvapilo, že nechutilo zle. Presnejšie povedané – nechutilo nijako. Habesha pôsobila ako pivo zriedené vodou, z ktorého síce konzumenta (na rozdiel od Double IPA O’Haras) nestrasie, ale ani si ho nijako neužije.

Habesha 11° Lager.
Habesha 11° Lager. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Kirin-Ichiban 12° Lager

Krajina pôvodu: Japonsko
Cena: 2,43 € za 0,33 l
Hodnotenie: 3,5/10
Kirin-Ichiban 12° Lager.
Kirin-Ichiban 12° Lager. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Po pive z Etiópie sme ochutnávali ďalší ležiak. Tentokrát bola jeho pena nevýrazná, ale to málo, čo vidíš na fotografii, držalo obstojne. Pri privoňaní k pivu sme mali pocit, že sme sa nakazili ochorením covid-19, pretože sme necítili absolútne nič. Po viacerých pokusoch boli prítomné jemné náznaky pivnej arómy, ktorá však skôr pripomínala nealkoholické pivo (aj to je však lepšie ako zápach pri Habeshi z Etiópie). A podobne aj chutilo. Slabá horkosť, žiadne výrazné tóny.

Kirin-Ichiban 12° Lager.
Kirin-Ichiban 12° Lager. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

BapBap 14° Vertigo IPA

Krajina pôvodu: Francúzsko
Cena: 3,09 € za 0,33 l
Hodnotenie: 5/10
BapBap 14° Vertigo IPA.
BapBap 14° Vertigo IPA. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Pena francúzskeho piva Vertigo držala aj dlho po naliatí a cítili sme z nej výraznú sladkastú vôňu s jemnými tónmi čokolády. Absentoval však ovocný nádych typický pre pivný štýl IPA, ktorý sľuboval výrobca. Prvé dúšky boli mierne horkasté, ale nie príliš výrazné. Skrátka taký miss or hit priemer, ktorý môže sadnúť, ale nemusí.

BapBap 14° Vertigo IPA.
BapBap 14° Vertigo IPA. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Steamworks 15° Cold IPA

Krajina pôvodu: Kanada
Cena: 3,66 € za 0,473 l
Hodnotenie: 7/10
Steamworks 15° Cold IPA.
Steamworks 15° Cold IPA. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

S kanadským Steamworksom sa dostávame k pivám, ktoré určite stoja za tvoju pozornosť. Pena piva bola iba mierne padajúca, no po dvoch minútach takmer vymizla. Pri ovoňaní sme cítili výrazný ovocný závan s jemnými stopami melóna. Na to, že má Steamworks IPA až 15°, v prvých momentoch chutí pomerne ľahko, iba na záver cítiť vyššiu prítomnosť alkoholu. Chuť bola jemne horká a miestami mierne sladkastá. K tejto značke sa ešte niekedy vrátime a radi vyskúšame ich ospevovaný experiment – uhorkové IPA pivo.

Steamworks 15° Cold IPA.
Steamworks 15° Cold IPA. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Einstök 12° Icelandic White Ale

Krajina pôvodu: Island
Cena: 4,08 € za 0,33 l
Hodnotenie: 7/10
Einstök 12° Icelandic White Ale.
Einstök 12° Icelandic White Ale. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Islandský White Ale nás svojou penou sklamal, bola slabá a ihneď spadla. Naopak nás však zaujal netradičnou vôňou sirupu a byliniek, čo možno ocenia fanúšikovia Jägermeistera či Becherovky. Prvý dúšok piva bol podobne sladký ako jeho vôňa a po niekoľkonásobnom odpití sme v ústach zacítili miernu cukríkovú chuť pripomínajúcu cukrovú vatu. Nie je to síce pivo, ktoré by sme v bare pili celý večer, ale za ochutnávku rozhodne stojí.

Anketa:
Ktoré pivo ti najviac chutí?
Slovenské.
České.
Z inej krajiny.
Slovenské.
22 %
České.
67 %
Z inej krajiny.
11 %
Einstök 12° Icelandic White Ale.
Einstök 12° Icelandic White Ale. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Naparbier 13° Under The Sun Hefeweizen

Krajina pôvodu: Španielsko
Cena: 3,25 € za 0,44 l
Hodnotenie: 7/10
Naparbier 13° Under The Sun Hefeweizen.
Naparbier 13° Under The Sun Hefeweizen. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Španielsky Naparbier disponoval len jemnou vrstvou peny a voňal ako klasické pšeničné pivo. Pil sa pomerne ľahko a nemali by sme ho problém popíjať celý večer. Oproti iným pšeničným pivám, ktoré sme už mali možnosť ochutnať, však nebol ničím výnimočný. Skrátka tradičný dobrý Naparbier, ktorý fanúšikov tohto pivného štýlu poteší, no nepohrdne ním ani pivár s odlišnými preferenciami.

Naparbier 13° Under The Sun Hefeweizen.
Naparbier 13° Under The Sun Hefeweizen. Zdroj: Refreher/Jakub Paulík

Sierra-Nevada 16° Tropical Torpedo IPA

Krajina pôvodu: USA
Cena: 3,66 € za 0,36 l
Hodnotenie: 7,5/10
Sierra-Nevada 16° Tropical Torpedo IPA.
Sierra-Nevada 16° Tropical Torpedo IPA. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Americká IPA 16° od značky Sierra-Nevada nemala penu ani ihneď po naliatí. Tento nedostatok však prebila príjemná, jemne ovocná vôňa. Napriek vyššiemu obsahu alkoholu sme ho ani náznakom necítili, čo je veľké plus. Chuťovo išlo o vyvážené horké IPA pivo s osviežujúcim koncom.

Sierra-Nevada 16° Tropical Torpedo IPA.
Sierra-Nevada 16° Tropical Torpedo IPA. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

8Wired 10° Mandarin Hippy Berliner Weisse

Krajina pôvodu: Nový Zéland
Cena: 7,37 € za 0,44 l
Hodnotenie: 8,5/10
8Wired 10° Mandarin Hippy Berliner Weisse.
8Wired 10° Mandarin Hippy Berliner Weisse. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

S novozélandským 8Wired pivom sa dostávame k produktom, ktoré vrelo odporúčame ochutnať. Pena 10° Mandarin Hippy Berliner Weisse držala výnimočne dobre a nespadla ani po niekoľkonásobnom odpití. Pri krásnej citrusovej vôni s nádychom mandarinok by sme vedeli mať nos strčený v ňom celý deň.

Pivo chutilo jemne kyslo, a napriek tomu, že nie sme fanúšikmi Sour/Berliner Weisse, nás táto novozélandská osviežujúca lahôdka veľmi potešila. Svojou nižšou stupňovitosťou ide v podstate o akúsi pivnú limonádu vhodnú na horúce letné dni. Od jej konzumácie však niekoho môže odradiť pomerne vysoká cena.

8Wired 10° Mandarin Hippy Berliner Weisse.
8Wired 10° Mandarin Hippy Berliner Weisse. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Brewski-Friends 23° Smooth Ride DDH DIPA

Krajina pôvodu: Švédsko
Cena: 5,72 € za 0,33 l
Hodnotenie: 8,5/10
Brewski-Friends 23° Smooth Ride DDH DIPA.
Brewski-Friends 23° Smooth Ride DDH DIPA. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík


Extrémne silná švédska Double IPA bola jediným pivom, ktoré nemalo ani náznak peny. Kto by však čakal penu od niečoho, čo vzhľadom a chuťou pripomína svojím spôsobom viac džús než pivo? Brewski-Friends 23° Smooth Ride DDH DIPA má plnohodnotnú citrusovú arómu so závanmi pomaranča.

Chuťovo sa nachádza niekde medzi horkým džúsom s príchuťou manga až pivom. Rozhodne ide o najoriginálnejší produkt z nášho zahraničného výberu, ktorý by mal povinne ochutnať každý fanúšik craftových experimentov. Je možné, že si niečo takéto ešte nikdy nepil.

Brewski-Friends 23° Smooth Ride DDH DIPA.
Brewski-Friends 23° Smooth Ride DDH DIPA. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Birra-del-Borgo 15° ReAle Extra IPA

Krajina pôvodu: Taliansko
Cena: 4,32 € za 0,33 l
Hodnotenie: 9/10
Birra-del-Borgo 15° ReAle Extra IPA.
Birra-del-Borgo 15° ReAle Extra IPA. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Pomyselným víťazom (aj keď nejde o rebríček) sa stalo talianske pivo značky Birra-del-Borgo. Ich pivo 15° ReAle Extra IPA malo síce slabšiu, ale len veľmi pomaly padajúcu penu. Prenikavá vôňa chmeľu bola jednou z najvýraznejších, aké sme počas dňa cítili. Pri prvom dúšku sme mali na jazyku ovocie a primerane horká koncovka naozaj skvelo padla. 15° ReAle Extra IPA je vynikajúcou voľbou pre každého nadšenca pivného štýlu IPA/APA. Nesklame.

Birra-del-Borgo 15° ReAle Extra IPA.
Birra-del-Borgo 15° ReAle Extra IPA. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík
Domov
Zdieľať
Diskusia