Dali sme si pohár zlatistého moku a sledovali, ako klesá a stúpa jeho cena.
Už si počul o takzvanej pivnej burze? Jej podstata spočíva v tom, že cenu piva vo veľkej miere ovplyvňuje samotný zákazník. Čím je po pive väčší dopyt, tým je drahšie. A naopak, pokiaľ ľudia v bare niektoré z pív dlhší čas ignorujú, jeho cena môže výrazne klesnúť.
A to tak nízko, že sa zrazu všetci rozhodnú objednať si práve to najlacnejšie pivo, čím sa jeho cena zvýši a v priebehu niekoľkých sekúnd môže stúpnuť pokojne aj o 50 centov. Naša redakcia sa bola pozrieť na to, ako bar s výstižným názvom Pivní burza vlastne funguje.
- Prečo sa na burzu oplatí prísť viackrát.
- Aké sú historické maximá a minimá cien pivnej burzy.
- Ako rýchlo sa menia ceny piva.
Pivá môžu cenovo klesnúť aj na 0,50 eura
„Sakra, mohol som pár minút počkať.“ Približne takéto niečo sme si povedali, keď cena piva, ktoré sme si kúpili, klesla v priebehu krátkej chvíle v prepočte o 40 centov. Iste, nie je to žiaden veľký peniaz, ale pokiaľ by sa nám podarilo rovnakú akciu vychytať pri piatich pivách, hneď by sme mali dve eurá k dobru.
Pivní burza na Jánskej ulici v Brne ponúka každý deň osem rôznych druhov pív, ktoré sa pravidelne obmieňajú (aktuálny zoznam si môžeš pozrieť tu). Je teda pravdepodobné, že vo výbere nájdeš zakaždým nejakú novinku, ktorú si predtým nepil. „Značke, o ktorú stúpa záujem, stúpa aj cena. To isté platí, samozrejme, aj naopak. Celkovo teda súhrnná cena 8 pív na výčape zostáva nemenná,“ píšu majitelia baru na webovej stránke.
Na takúto burzu sa však oplatí prísť viac než raz, aby ti náhodou neutiekla nejaká lahôdka, po ktorej budeš mľaskať blahom. Keď podnik navštívila naša redakcia, mohli sme si vybrať medzi značkami Čierna Hora (Ležák 12°, Matouš 11°), Moravia (Jošt 10°, Petrov 12°), Lucky Bastard (Blond 11°, Thirsty Thirteen 13°), Rychtář (Rataj 12°) a Vysoký Chlumec (polotmavý Démon 13°).
Ponuku sme videli na dvojici obrazoviek na stenách, ktoré ukazovali aktuálnu cenu pív, ich denné aj historické maximum a minimum a tiež to, či cena piva vzhľadom na dopyt klesá alebo sa navyšuje (zelená šípka dole, červená šípka hore). Z danej ponuky stálo historicky najlacnejšie pivo iba 11,86 Kč, čo je zhruba 50 centov, a najdrahšie vyšlo na 111,67 Kč, teda v prepočte na približne 4,40 eura. Pri odlišnej ponuke by boli aj iné historické maximá a minimá, no cenovo ide len o rozdiely niekoľkých korún.
Mimochodom, cena piva sa dá sledovať prostredníctvom webovej stránky podniku aj online. V prípade preplneného baru je však možné, že ak by niektoré pivo kleslo na veľmi nízku cenu a chcel by si naň rýchlo skočiť, zákazníci by ju svojím nákupom promptne vrátili zase navrch.
Klikneš na objednávku a pivo sa hneď čapuje
Detaily o pivách môže zákazník nájsť na obrazovke vloženej do každého stola v interiéri. Skladá sa zo 6 malých okien, na jeden stôl možno naraz objednať 6 pív. Stoly sú síce umiestnené aj pred barom, no tam si museli zákazníci vystačiť s klasickým obsluhovaním bez aplikácie. Ak by si si teda chcel vyskúšať pivnú burzu so všetkým, určite choď dnu, aj keď je horúce letné počasie.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko trvalo, kým nám priniesli pivo.
- Koľko stojí destilát zo šalátovej uhorky.
- Aké sú výhody a nevýhody objednávania piva na diaľku.
- Koľko sme platili za najlacnejšie a najdrahšie pivo.