Vedci skúmali asi 20 neuroendokrinných hormónov, ktoré môžu pomôcť pri regenerácii srdca. Oxytocín, ktorý sa prirodzene vyplavuje napríklad po sexe či bozkávaní, sa javil ako najsľubnejší.
Výskumný tím z Michiganskej univerzity prišiel s dôkazmi, že oxytocín, nazývaný aj ako „hormón lásky“, môže pomôcť stimulovať regeneráciu buniek srdcového svalu – kardiomyocytov. Toto zistenie by mohlo pomôcť najmä ľuďom, ktorí prekonali infarkt myokardu. Práve ten býva totiž príčinou postupného odumierania týchto buniek.
Vedci v štúdii vysvetľujú, že skúmali asi 20 neuroendokrinných hormónov, aby preverili ich schopnosť aktivovať kmeňové bunky, ktoré sa podieľajú na regenerácii srdca. Oxytocín – hormón, ktorý sa nám prirodzene vyplavuje napríklad po sexe, masáži či objatí – sa javil ako najsľubnejší.
„Oxytocín dokáže preprogramovať populáciu dospelých buniek vonkajšej vrstvy srdca a premeniť ich na kmeňové bunky. Tieto bunky migrujú do hlbších vrstiev srdca – myokardu – a pomáhajú obnoviť odumreté bunky,“ opisujú vedci v štúdii uverejnenej v časopise Frontiers in Cell and Developmental Biology.
Najčastejšia príčina úmrtí
Oxytocín už na klinike používajú pri liečbe iných ochorení. Vedci ho preto považujú za potenciálny liek, ktorý by sa mohol podávať ľuďom hneď po infarkte myokardu. To by mohlo predstavovať významný krok vpred pri znižovaní miery úmrtnosti na infarkt, ale aj pri liečbe iných kardiovaskulárnych problémov.
Práve srdcové choroby – vrátane ischemickej choroby srdca, ktorá zapríčiňuje infarkty – sú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete a každoročne si vyžiadajú 18,6 milióna životov (33 % všetkých úmrtí). Infarkt alebo chronické ochorenie ciev takisto patrí medzi najčastejšie problémy, ktoré rieši slovenský Národný ústav srdcových a cievnych chorôb.
Infarkt nastáva, keď sa niektorá z ciev zúži alebo zapchá, dôsledkom čoho srdce nedostáva dostatok krvi a kyslíka. Následne dochádza k odumieraniu buniek srdcového svalu. V minulosti sa lekári domnievali, že odumreté bunky už nie je možné obnoviť. Predchádzajúci výskum však dokázal opak.
Úspech zatiaľ len v laboratóriu
Kardiológ Sanjiv Patel pre Medical News Today pripomenul, že veľa pokusov o „oživenie“ poškodeného srdca bolo úspešných, no len v laboratóriu. V realite, pri klinických skúškach, už také úspešné neboli. Hoci lekári nový výskum označujú za „sľubný“ a „vzrušujúci“, má pred sebou ešte dlhú cestu. Stále nie je isté, či je oxytocín postačujúci aj na dlhodobé zlepšenie stavu.
Nevýhodou je, že liečba oxytocínom sa môže prejavovať aj vedľajšími účinkami. Kým prirodzené zvýšenie oxytocínu v tele nemá nijako významne negatívny efekt, umelo vyvolané zvýšenie (napríklad pred pôrodom) sa môže prejaviť zmenami krvného tlaku a srdcovej frekvencie a takisto poruchami rytmu.