Primárka Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) MUDr. Ivana Šoóšová, PhD., nám odpovedala na najčastejšie otázky spojené so srdcom a srdcovo-cievnymi chorobami.
Srdce patrí medzi najfascinujúcejšie orgány v našom tele. Aby prečerpalo krv do celého tela, za deň sa rytmicky stiahne 100-tisíc ráz a vypudí asi 6 240 litrov krvi, čo je viac litrov tekutiny, ako natankujeme do auta za celý rok.
Uznávaný autor Bill Bryson v knihe Ľudské telo píše, že srdce vykoná počas života prácu, ktorá by stačila na zdvihnutie tonového predmetu do výšky asi 240 kilometrov vo vzduchu. „Vzhľadom na húževnaté tempo je zázrak, že väčšina sŕdc vydrží tak dlho,“ podotýka autor.
Niet sa čomu čudovať, že na srdcovo-cievne ochorenia zomiera viac ľudí ako na rakovinu. Na najčastejšie otázky spojené so srdcom sme sa opýtali primárky Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave MUDr. Ivany Šoóšovej, PhD.
V Refresheri ti pravidelne prinášame články na témy ľudského zdravia a rozhovory s vedcami, lekármi či odborníkmi. Aby ti nič neušlo, sleduj tému Zdravie. Ak chceš mať prístup ku všetkým exkluzívnym článkom a benefitom, staň sa členom nášho Refresher+ klubu.
Kardiovaskulárne ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtí na Slovensku. Čím si to vysvetľujete?
Nielen na Slovensku, je to celosvetový fakt. V prípade vyspelých krajín to súvisí s dvomi faktormi – prvý je ten, že sa dožívame vyššieho veku, čiže sa zvyšuje priemerná dĺžka života. Je známe, že kardiovaskulárne ochorenia sa častejšie vyskytujú u ľudí vo vyššom veku.
Druhý faktor je, že sa zlepšila liečba kardiovaskulárnych ochorení, ale keďže väčšina z nich sú chronické, liečba neznamená úplné vyliečenie, ale predĺženie života. Ochorenie ako také trvá – je síce pod kontrolou, ale nezmizne a ľudia sa s ním dožívajú relatívne dlhého veku.
Napríklad na infarkt myokardu pred 50 rokmi väčšina ľudí zomrela. Teraz ho vďaka modernej liečbe väčšina pacientov prežije, ale majú chronické následky, ako napríklad srdcové zlyhávanie.
Trápia kardiovaskulárne ochorenia viac mužov alebo ženy?
Častejšie postihujú mužov, a to hlavne vo veku do 50 až 55 rokov. Súvisí to s tým, že ženy sú do menopauzy do určitej miery chránené estrogénmi. Tieto hormóny ich chránia pred tzv. aterosklerotickými ochoreniami, ktoré postihujú cievy. Patrí tam napríklad infarkt myokardu, chronická koronárna choroba či srdcové zlyhávanie. Preto sa u mladých žien tieto ochorenia vyskytujú oveľa menej ako u mužov.
Po šesťdesiatke sa pomer vyrovnáva a kardiovaskulárne ochorenia postihujú ženy aj mužov v podstate rovnako. Vo veku nad sedemdesiat rokov sú v absolútnych číslach viac postihnuté ženy, ale to len preto, lebo sa dožívajú vyššieho veku ako muži.
Mávate medzi pacientmi aj mladých ľudí?
Nie je to veľmi časté. Ak má 20- až 30-ročný človek nejaký problém so srdcom, väčšinou je sledovaný už od detstva – často má vrodenú chybu a je podchytený pediatrom a detským kardiológom a v dospelosti prirodzene prejde ku kardiológovi pre dospelých. U inak zdravých mladých ľudí kardiovaskulárne civilizačné ochorenia nevidíme často, za rizikový považujeme vek nad 40 rokov u mužov a nad 50 rokov u žien.
Do akej miery zapríčiňuje srdcovo-cievne ochorenia genetika a do akej nezdravý životný štýl?
Nezdravý životný štýl uplatňujúci sa dlhé roky je vo veľkej miere zodpovedný za vznik kardiovaskulárnych ochorení v dospelosti. To znamená, že ak niekto odmalička dodržiava zdravý životný štýl, výrazne zníži riziko vzniku civilizačných ochorení. Uvádza sa, že asi za tretinu zodpovedá genetika. Samozrejme, to je takisto veľmi individuálne.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo signalizuje pichanie pri srdci.
- Čo znamená, keď v pokoji pociťuješ búšenie či „preskakovanie“ srdca.
- Ako odlíšiť prejavy srdcového ochorenia od prejavov psychického vypätia.
- Koľko „nevyležaných“ chrípok môže spôsobiť vážnu myokarditídu.
- Či by si mali pacienti po covide dať vyšetriť srdce.
- Čo si pani primárka myslí o smart hodinkách, ktoré merajú hladinu pulzu a stresu.
- Koľko káv môžeme denne vypiť.
- Či vieme rozoznať, či nadmerná dýchavičnosť pochádza z pľúc alebo zo srdca.