Tvorcovia trilógií Hobit a Pán prsteňov sa spoločne s tvorcami seriálu Rings of Power rozhodli zmeniť mnohé dôležité udalosti a postavy z kníh.
Rozdiely medzi originálnym zdrojom príbehov – knihami – a jeho seriálovými či filmovými adaptáciami tu boli odjakživa a vždy tu budú. Filmári si môžu udalosti a postavy z kníh upraviť z viacerých dôvodov.
Nemusí sa im pozdávať správanie postavy v širšom kontexte, nemusia mať od štúdia dostatok peňazí na nakrútenie toľkých veľkolepých scén, respektíve potrebujú niečo skrátiť, aby film nebol príliš dlhý. Inokedy zistia, že čo funguje „na papieri“, nefunguje v scenári či priamo vo filme.
Dôvodov je neúrekom, no zakaždým to má za následok to, že sa niektorí fanúšikovia kníh nahnevajú. V tomto článku sa pozrieme na najväčšie a najdôležitejšie zmeny, ktoré urobili tvorcovia filmových trilógií Hobit a Pán prsteňov, ako aj tvorcovia seriálu Rings of Power v porovnaní s knižnými predlohami.
Ak ťa tieto rozdiely zaujímajú a si zvedavý, v čom boli knihy prekvapivo odlišné, podpor nás a staň sa členom klubu Refresher+, vďaka tomu dočítaš nielen tento, ale aj stovky ďalších článkov pre predplatiteľov.
1. Sauronovo oko
Režisér Peter Jackson urobil vo filme skvelú zmenu, keď metaforu spisovateľa kníh J. R. R. Tolkiena pretavil do fyzickej hrozby. V knihách má počas udalostí Pána prsteňov Sauron fyzickú podobu, o čom svedčí aj výpoveď Gluma, ktorý ho videl, keď ho zajali a mučili ohyzdi, aby sa dozvedeli, čo sa stalo s prsteňom moci.
Sauronovo oko je v knihách metafora, symbol Saurona a ohyzdov, ktorí ho nosia na štítoch. Zobrazuje jeho dosah a vplyv na celú Stredozem a neodvrátiteľnú pohromu a kontrolu nad všetkým.
Vo filme je však oko skutočné. Má fyzickú podobu a je obrovské, s dohľadom na hory a kraje, vďaka čomu Sauron sleduje všetko navôkol.
2. Zmena charakterov postáv Denethora, Faramira a Boromira
Správca Gondoru Denethor a jeho synovia Faramir a Boromir boli v knihách celkom inými postavami. V prvom rade tu máme Denethora, ktorého režisér Peter Jackson vo filmoch vyobrazil ako neschopného vodcu bez štipky zdravého rozumu. V knihách však je Denethor veľmi inteligentný vodca a stratég, ktorý sa včas pripraví na Sauronov útok.
Dokonca konverzoval s Gandalfom na rovnakej úrovni a zvládol sa pozrieť aj do Palantiru a odolať Sauronovej vôli. Zosypal sa až po tom, čo mu zomrela manželka a neskôr aj Boromir. Nepomohlo mu ani to, keď si uvedomil, že poslal svojho posledného syna na smrť. Zlomilo ho, keď videl korzárov z Umbaru blížiť sa na lodiach k prístavu, pripravených dobyť Minas Tirith. Denethor však nevedel, že sa na lodi nachádza Aragorn s posilami.
Faramir bol v knihách oproti filmom vyrovnanejšou postavou. Od začiatku viac veril Frodovi a pomáhal mu, čo sa o filmovej verzii povedať nedá. V knihách ho prsteň vôbec nelákal a s Boromirom mal skvelý bratský vzťah bez dramatickej rivality. Aj samotný Boromir bol trochu iný. Keď vybehol na Froda s úmyslom získať prsteň, okamžite sa mu ospravedlnil. Svoju smrť vnímal ako zlyhanie voči svojim ľuďom a Aragorna nevnímal ako svojho kráľa a brata. V knihách mali o trochu chladnejší vzťah ako vo filmoch.
3. Radagast Hnedý mal v Pánovi prsteňov dôležitú rolu
Saruman vo filme zajal Gandalfa po tom, čo ho Gandalf navštívil so žiadosťou o radu. V knihe však Gandalfa vyhľadal Radagast, ktorý mu oznámil, že si jeho prítomnosť vyžiadal Saruman. Gandalf povedal Radagastovi, aby orly sledovali pohyb nepriateľa a aby o tom informovali Gandalfa v Sarumanovej veži. V knihách ho orly zachránili práve z tohto dôvodu, nie preto, že ich o pomoc požiadal prostredníctvom motýľa.
4. Bitka o Helmov žľab
Vo filme proti ohyzdom bojuje len tristo mužov, ktorým na poslednú chvíľu príde na pomoc skupina elfov. V knihách sa táto bitka volá bitka pri Hornburgu a zúčastnilo sa na nej asi dvetisíc rohanských vojakov, ktorí dokázali ustáť útok ohyzdov aj bez pomoci elfov. V oboch verziách stoja proti viac ako desiatim tisícom ohyzdov.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- V čom sa líšil Sarumanov osud a s kým bojoval po prehre v Isengarde.
- Ako filmári zmenšili rozsah vojny o prsteň v Návrate kráľa.
- Kto sú Glorfindel, Tom Bombadil a ďalšie dôležité postavy z kníh, ktoré neboli vo filme.
- Či po Aragornovom boku v knihách stáli ďalší potomkovia Númenoru.
- V čom sa odlišovali filmy Hobita od filmov a čo si režisér Peter Jackson úplne vymyslel.
- Ako sa najviac odlišuje seriál Rings of Power od kníh.
- Ako vyzerali ženské trpaslíčky v knihách.